Nechybujte s Buffettem
Warren Buffett je už dlouho aktivní v oblasti politiky. V polovině sedmdesátých let se mu zalíbily slavnostní večeře ve Washingtonu, v osmdesátých letech strávil víkend na golfu s Ronaldem Reaganem. Arnoldu Schwarzeneggerovi pomáhal do křesla guvernéra Kalifornie, v roce 2008 hovořili John McCain i Barack Obama o tom, že by Buffetta měli rádi za svého ministra financí. Letos se Buffett k politice opět hlasitě vyjadřoval. Ve svém posledním výročním dopise investorům, kde se obvykle zaměřuje jen na lidové vtipy a výši rezerv pojišťoven, napsal i následující: „Po 240 let bylo velkou chybou sázet proti Americe.“ Na počátku srpna pak Buffett stál vedle Hillary Clintonové a kritizoval povahu a podnikání Donalda Trumpa.
Intenzita Buffettových politických intervencí v čase roste a to samé platí o tom, jak vážně je veřejnost bere. Částečně je to dáno tím, jakých finančních úspěchů dosahuje Berkshire Hathaway, jejíž hodnota nyní dosahuje 363 miliard dolarů a která je šestou nejhodnotnější firmou na světě. Buffett je minimálně dvacetkrát bohatší než Trump a letošní valné hromady společnosti se zúčastnilo 40 000 lidí (před 20 lety to bylo 5 000 lidí). Po smrti Steva Jobse se Buffett stal korporátním hrdinou USA a je považován za ikonu spravedlivějšího a vstřícnějšího kapitalismu.
Buffetovy zájmy
Buffett hlasitě kritizuje Wall Street, během krize roku 2008 se však podílel na záchraně Goldman Sachs. Berkshire také byla klíčovým akcionářem v agentuře Moody’s, která hrála významnou roli při vzniku hypoteční krize. Samotná Berkshire je také aktivní v oblasti financí a zejména v pojišťovnictví, vlastní 10 % Wells Fargo, která je největší americkou bankou podle tržní hodnoty. Celé toto investiční portfolio Buffettovy společnosti přitom nebylo regulátorem klasifikováno jako systematicky důležité.
Buffett se často vyjadřuje k tomu, jak mají být společnosti spravovány. Minulý měsíc spolu s dalšími významnými podnikateli volal po zlepšení managementu společností a jedním z jejich požadavků bylo přijetí účetních zásad GAAP. Berkshire ale ve svých firmách prosazuje vlastní systém sledování výsledků, který je založen na „vnitřní hodnotě“. Buffettova první žena působila v dozorčí radě Berkshire až do svojí smrti v roce 2004 a jeho syn se možná stane dalším předsedou společnosti.
Investice do oligopolů
Podobným nesrovnalostem se během dlouhého podnikatelského života vyhne jen málokdo - u Buffetta je ale důležitá ještě jedna věc: Jeho zájem o oligopoly. Poté, co nedosáhl dobrých investičních výsledků v textilním odvětví, u aerolinek a výrobců obuvi, dospěl k názoru, že by měl investovat hlavně do společností, které mají silné frančízy a které jsou dobře chráněny před konkurencí. V osmdesátých a devadesátých letech tak sázel na známá jména jako Gillette a Coca-Cola. Dnes Berkshire vlastní řadu mikromonopolů od výrobce oblečení pro vězeňskou stráž až po velké oligopolistické společnosti.
Pokračující buffettizace americké ekonomiky znamená, že stále více investorů se zaměřuje na stabilní byznys s jasným zaměřením, vysokou návratností a podílem na trhu. Pro firmy se stalo prioritou snižování nákladů a zvyšování marží, klesají reinvestice. Buffett je podobně jako Jobs schopen vytvořit kolem sebe pole, které mění realitu. Berkshire dokázala od roku 1965 vydělat akcionářům v průměru 21 %, což je dvojnásobek návratnosti indexu S&P 500. Buffettův přístup může společnosti zčásti prospět v případě, že jej budou kopírovat i jiní. Jako návod na změnu kapitalismu by ale sloužit neměl. Opatrné shromažďování kapitálu v tradičních odvětvích a firmách s oligopolistickou pozicí není univerzálním receptem a ekonomika potřebuje spíše nižší ceny, více chuti pro rizikovější projekty, více investic a konkurence.
Zdroj: The Economist
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak nechybovat při výběru vysavače? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Podle EK při prodeji OKD Sobotka nechyboval
- Nechybujte s Buffettem
- Holub nechybuje. Rétorika přiostřuje i v ECB
- Holub nechybuje. Rétorika přiostřuje i v ECB - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Holub nechybuje. Rétorika přiostřuje i v ECB - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- 7 maličkostí, které stačí, aby z vás byl nový Warren Buffett
- Buffett: Ekonomika USA se zlepšuje měsíc od měsíce
- Warren Buffett: Akcie mohou být brzy extrémně výhodnou investicí
- Buffett: Fed je největší hedgeový fond na světě, vydělává desítky miliard USD pro vládu
- Investujte jako Warren Buffett (26.7.2014)
- Zprávy o zlatě - Buffett - Investování do zlata je hloupost
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory