Ne každé ETF je trefa do černého
Od indexových nástrojů přes tematicky zaměřené ETF vyznávající například katolické hodnoty až po pákové produkty a nástroje, které posunuly termín "smart beta" na novou úroveň. Na trhu se lze setkat opravdu se vším možným. Nabídka sice stále roste, ale také se stále častěji stává, že zájem investorů o nějaký nový typ ETF není takový, jaký by si emitenti přáli. Je to i případ takzvaných target-date ETF, které bychom mohli považovat za obdobu i u nás známých fondů životního cyklu.
Střadatelé na důchod o ně zájem nemají
Jde o zajímavý produkt pro ty, kteří chtějí investovat peníze s cílem zabezpečení se na důchod, ale pro něž jsou klasické penzijní fondy příliš konzervativní. Kromě široce diverzifikovaného portfolia nabízejí možnost automatického rebalancování a realokace portfolia s cílem vydělat na začátku co nejvíce na akciích a na konci tyto výnosy uchovat v konzervativnějších nástrojích a hotovosti.
To, co se zdálo jako zajímavý produkt v rámci fondů, na trhu s ETF - celkem překvapivě - nefunguje. Například Deutsche Bank v dubnu 2015 oznámila emisi pěti takových produktů s desetiletými intervaly, ale obchodování ukončila již 27. května. Již v srpnu 2014 uzavřela společnost BlackRock devět podobných fondů, které spravovaly dohromady 300 milionů dolarů.
Proč se tento koncept na trhu s ETF neuchytil, když na trhu s klasickými podílovými fondy byl a stále je celkem oblíbený?
Ocenění a daně
Paul Britt ze společnosti FactSet již v roce 2014 popsal dva důvody, proč je například pro klienty v USA poměrně složité zahrnout ETF do svých penzijních programů. Jde o to, že ETF mohou být obchodovány jako akcie na burze, takže existuje možnost, že cenný papír nebude správně oceněn při nákupu či prodeji. I když v reálu tento problém není nijak výrazný, u podílových fondů je ocenění přece jen jednodušší a jasnější, jelikož hodnota podílových listů se uvádí vždy na konci obchodního dne. Druhým důvodem je prakticky nulová daňová výhodnost vlastnění ETF oproti podílovým fondům, takže střadatelé nemají důvod k nim obracet pozornost.
Pokračování článku najdete na Investičním webu.
5 rad investorům: Nechte své portfolio vyspat do růžova
Každý potřebuje dostatek spánku. Ten, kdo chce zhubnout, ten, kdo chce posilovat, ale také ten, kdo chce být výkonný v práci - ti všichni potřebují hodně spát. Bez odpočinku to zkrátka nejde, po určitém čase se vše vyčerpá. A platí to i pro investiční portfolio.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?