Americké prezidentské volby v USA odstartují recesi, varují analytici
Situace je napjatá mimo jiné kvůli nejistým dopadům brexitu na světovou ekonomiku, očekávání pokračování poklesu korporátních zisků, zvýšené volatilitě na měnových trzích a sílícímu pocitu, že centrální banky ztrácejí kontrolu nad vývojem světového hospodářství. Vrásky investorům přidělává také dlouhodobý pokles spreadů mezi výnosy dluhopisů vyspělých zemí s dlouhou a krátkou dobou splatnosti. Přechod spreadu do záporu je totiž historicky jedním z nejspolehlivějších indikátorů brzkého pádu ekonomiky do recese.
Ekonomové z Bank of America Merrill Lynch říkají, že již ani sami představitelé Fedu nevěří v letošní dvojí zvýšení sazeb, které členové měnového výboru signalizovali na svém červnovém zasedání. Centrální banka USA podle nich v letošním roce základní úrokovou sazbu zvýší nejvýše jednou. Zároveň ale upozorňují, že Fed bude v příštích měsících v nelehké situaci, jelikož inflace v USA by se měla vlivem odeznívání efektu meziročně nižších cen ropy šplhat prudce vzhůru.
Analytici tvrdí, že americká centrální banka zaspala. Ideální příležitost ke zvýšení sazeb podle nich měla v letech 2013 a 2014, kdy byla ekonomika ve velice dobré kondici. Fed ovšem vyčkával, zda bude ožívání pokračovat, a propásl tak jedinečnou příležitost vytvořit si ochranný polštář pro období případné pozdější ekonomické slabosti. I z tohoto důvodu se kredibilita Fedu s každým jeho novým komentářem sune k zemi.
Anthony Mirhaydari, ekonomický komentátor a autor investičních newsletterů Edge a Edge Pro, tvrdí, že situace v USA zůstane víceméně neměnná až do amerických prezidentských voleb. "Potom to ale nebude hezké," říká.
Podobný názor zastává i Albert Edwards, známý medvěd ze Société Générale. Spojené státy podle něj míří do recese, zbývá jen asi pět měsíců. Jakmile se Amerika do recese ponoří, sesune se podle Edwardse výnos 10letých vládních dluhopisů USA k -1 % a americké akciové indexy se propadnou na úrovně z roku 2009. Ať tak za stůl v Oválné pracovně usedne kdokoli, čeká ho podle Mirhaydariho a Edwardse doslova křest ohněm.
Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2016
Výsledek britského referenda o budoucnosti země v Evropské unii vyvolal velkou politickou a ekonomickou nejistotu. Ta přichází v době, kdy se evropská i americká ekonomika nadechovaly k oživení po slabém konci loňského roku. Centrální banky v USA i eurozóně a také ta britská nyní budou podporovat ekonomiku uvolněnou měnovou politikou, sázky na zvyšování sazeb v USA klesly na minimum. Výnosy státních dluhopisů klesají na nová dna, což by navzdory nejistotě na trhu a vysokým oceněním mohlo prospívat akciím, které jsou vedle drahých dluhopisů relativně atraktivní.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory