- Doporučení: kupovat
- Sektorové doporučení: snížit váhu
- Cílová cena: 420 Kč
Hospodářské výsledky ČEZ za první čtvrtletí v položkách zisků podstatně překonaly prakticky všechny odhady na trhu. Navzdory nečekaně dobrým kvartálním výsledkům však management společnosti nezměnil svůj celoroční výhled.
Hlavní překvapení
Čtvrtletní tržby byly o něco nižší, než jsme čekali, zisky ale výrazně přesáhly očekávání díky nižším výdajům. Provozní náklady meziročně mírně klesly, hlavním důvodem byl ovšem vysoký zisk z derivátových obchodů s komoditami (1,5 miliardy Kč proti ztrátě bezmála miliardy korun před rokem).
V rámci finančních položek podpořil výsledky zisk 0,3 miliardy Kč z cenných papírů v ekvivalenci (proti ztrátě miliardy korun před rokem).
Provozní cash flow bylo meziročně stabilní a investiční výdaje klesly meziročně o 30 %, což pomohlo k poklesu zadlužení na 123,3 miliardy Kč (proti 131,2 miliardy Kč na konci roku 2015).
ČEZ snížil svůj celoroční cíl výroby elektřiny v jaderných elektrárnách z 30 TWh na 28,7 TWh, což vnímáme jako negativní zprávu. Očekávaná celoroční produkce z obnovitelných zdrojů byla také mírně snížena.
Hlavní rizika proti doporučení
Nižší než očekávané ceny elektřiny, vyšší než očekávané investice a méně štědrá dividendová politika.
Shrnutí
Management firmy potvrdil své celoroční cíle stanovené v polovině března (zisk EBITDA 60 miliard Kč, upravený čistý zisk 18 miliard Kč). Ve světle silných hospodářských výsledků za první čtvrtletí by stále mohly být dosažitelné naše únorové prognózy (zisk EBITDA 61,4 miliardy Kč, upravený čistý zisk 18,6 miliardy Kč). Klíčovým vstupem pro naše ocenění jsou očekávané ceny německé elektřiny. Současný odhad pro několik následujících let je mírně nižší než aktuální cena elektřiny na burze.
Česká spořitelna snížila cílovou cenu akcií ČEZ na 483 Kč, firma podle ní z letošního zisku vyplatí dividendu 35 Kč
Brexit je jen zahřívací kolo, další zvraty na globálních trzích nás teprve čekají
Spojené království se hlasy svých občanů vyslovilo pro odchod z EU. Šok pro trhy, ještě zvýrazněný předchozím očekáváním, že volba dopadne opačně. Následné zemětřesení na trhu s librou překonalo i tu nejhorší fázi globální finanční krize v roce 1992, kdy o "černé středě" libra vypadla z Evropského mechanismu směnných kurzů.