Brexit: Armageddon nenastane
Na trhu vládních dluhopisů je veselo. Minulý týden se pod nulu poprvé v historii podíval jak německý desetiletý dluhopis, tak jeho třicetiletý (!) švýcarský protějšek. Historické minimum zlomil i desetiletý japonský výnos (-0,2 %) a americká desetiletka se dostala pod 1,4 %, kde nebyla tři roky. Dat moc nebylo a to, že Fed sazby nezvýší, bylo i největšímu jestřábovi zřejmé minimálně dva týdny (od posledních dat z trhu práce), takže „vina“ za tento vývoj přirozeně padla na obavu z možného odchodu Británie z EU, o kterém se bude hlasovat ve čtvrtek. Tak tomu i může být – ale pak je potřeba dodat, že trh se více bojí o Evropu než o Británii.
Když v roce 2008 „končil svět“, 10-letý britský dluhopis se dostal jen lehce pod 3 %, nyní je na dohled 1%. Ano, klesly výnosy v Evropě, proběhlo kvantitativní uvolňování v Británii, ale to nic nemění na tom, že je zvláštní, že výnosy jsou takto nízko v předvečer hlasování. A že dále klesají. Od začátku května (navzdory tomu, že v předvolebních průzkumech vzrostly proti-evropské sily) klesly desetileté britské výnosy o půl procentního bodu. A není to jen tím, že klesly i německé – riziková prémie britských dluhopisů nad německými klesla za tu samou dobu o zhruba čtvrt procentního bodu! Trh tak buď nevěří předvolebním průzkumům anebo nevěří, že po případném odchodu nastane v Británii Armageddon.
V Armageddon nevěřím ani já. Efekt odchodu z EMU určitě nebude pro Británii pozitivní, ale bude „pouze“ ekonomický, byť nejspíš dlouhodobější. Vzhledem k nejasnostem ohledně příštího uspořádání obchodních vztahů s EU se případný odchod podepíše na investicích (tvořících cca 17 % britského reálného HDP) a na spotřebitelských nákupech trvalého zboží (cca 7 %), větší efekt než -2 p.b. v růstu HDP v nejbližších 6 čtvrtletích je však obtížné si bez masivních tržních dislokací představit. Ekonomický dopad případného Brexitu na růst EU bude ještě menší: zatímco 45 % britského vývozu jde do EU, britské dovozy tvoří méně než 10 % exportu v rámci EU (pro srovnání: u Německa je to 23 %, u malého ale otevřeného Nizozemí 13 %).
Mnohem závažnější však může být dopad politický. Pokud Británie odejde, prolomí tabu ireverzibility Evropského projektu a vzroste pravděpodobnost, že se k ní v budoucnu někdo přidá. Tato pravděpodobnost bude o to větší, oč lépe se Británii mimo EU ve srovnání s očekáváním povede; právě proto se domnívám, že Francie i Německo nebudou chtít s Británií po odchodu jednat v rukavičkách a „norský“ model spolupráce nebude na stole. Pravděpodobnost zmenšení EU či EMU dále zvyšuje fakt, že případný odchod Británie bude na rozdíl od odchodů zemí PIIGS, o kterých se v letech 2011-12 spekulovalo a které byly motivovány neúnosným dluhem, odchodem motivovaným ryze politicky, a že už ve všech velkých zemích EU existují proti-evropské sily. Tomu samozřejmě nahrává neexistence nástrojů, jak politicky motivovanému odchodu bránit – zatímco vysokými výnosy z Eurozóny puzené Itálii může nákupem její dluhopisů ulevit ECB, efektivita takového postupu proti kampani Alternativy pro Německo je nulová.
A tak i když mu bude scházet „náhlost“, odchod Británie může být retrospektivně oním lehmanovským momentem Eurozóny. Že je riziko takového rozpadu vnímáno akutněji, než před pár týdny ukazují konec-konců samotné trhy. Zatímco spread britských dluhopisů k německým s rostoucí pravděpodobností Brexitu poklesl, u italských či španělských jsme se dostaly na nejvyšší hodnoty za skoro rok. Pevně věřím, že po čtvrtku se to změní směrem k hodnotám nižším.
Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Brexit? Jaký Brexit? Pražská burza roste podeváté během posledních 11 dní
- Brexit znamená brexit
- Brexit znamená brexit
- Připravenost na brexit: EU dokončila přípravy na možný brexit bez dohody ke 12. dubnu
- Brexit means Brexit and Boris is Boris. Donald is Donald
- Independence a Freedom: Armageddon po česku!
- 2016: Amerika zažila armageddon a finanční svět zkolaboval
- Brexit: Armageddon nenastane
- ČSOB: Firmy vidí, že s útlumem růstu Armageddon nenastal
- Cestovní ruch zažil Armageddon
- Armageddon letos nečekejme, na investování je ale ještě převážně brzy. Letos hrozí recese
- Armageddon letos nečekejme, na investování je ale ještě převážně brzy. Letos hrozí recese - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory