Rozbřesk – Příští týden připomíná procházku minovým polem
Vražda britské poslankyně Jo Coxové zcela přerušila kampaň před blížícím se hlasováním o Brexitu a vnesla do příštího týdne další prvek nejistoty. Oba dva tábory zastavily své akce, své vystoupení zrušil guvernér Bank of England Carney a dokonce i Mezinárodní měnový fond kvůli tragické události odložil publikaci svojí analýzy dopadů eventuálního Brexitu. Britská libra sice včera posílila, ale pravděpodobnost Brexitu soudě podle průzkumů veřejného mínění se dál spíše zvyšuje. Očekáváme tak po většinu příštího týdne vysokou nervozitu na trzích.
Kromě britského referenda, které přitáhne lví díl pozornosti, jsou na stole i další události teoreticky zvyšující nejistotu. Verdikt německého ústavního soudu (21.6.) ohledně přístupu ECB ke skupování aktiv (QE) může teoreticky omezit flexibilitu v případě, že by chtěla centrální banka do budoucna natisknout více nových peněz rychlejším tempem. To nemusí být v předvečer britského referenda nijak dobrá zpráva - trhy by spíše při pohledu do budoucna ocenily, kdyby ECB měla větší manévrovací prostor.
A po britském referendu, i když nedojde na žádné štěpení Unie, přijdou v neděli mimořádné španělské volby. Tam podle posledních průzkumů veřejného mínění získává na síle radikální levice, která může z druhé příčky sesadit umírněnější socialisty. V takovém případě opět nemusí být vůbec jednoduché sestavit vládu.
Region
Zlotý měl včera sice nakročeno k dalším ztrátám, nicméně v podvečer výrazně posiloval a za celý den tak vůči euru nakonec posílil. Posílil i forint, zatímco kurz koruny se měnil pouze málo.
Zlotý víceméně ignoroval data z trhu práce za květen. Ta sice oproti očekávání trhů dopadla o něco hůře (mzdy rostly pomaleji), nicméně více než 4% růst mezd i v květnu (po dubnovém nejlepším výsledku za 13 měsíců) na politiku NBP zřejmě nebude mít vliv. To konec konců potvrdily i komentáře jednoho ze členů Výboru pro měnovou politiku Gatnara.
I dnešní den bude v regionu zejména o polských květnových číslech, tentokrát z maloobchodu a průmyslu. Průmysl sice v poslední době vykazuje jisté náznaky zpomalující dynamiky, nicméně výraznější vliv (i díky spokojenosti NBP) na zlotý nečekáme. Obchodování s regionálními měnami budou i nadále řídit významnější zahraniční témata (Brexit).
Dluhopisy
Výnosy německých dluhopisů spadly včera hlouběji do záporu - na deseti letech k -0,04 %. Kromě strachu z britského referenda se německým dluhopisům líbí i pořádný sešup na cenách ropy. Nervozita před příštím týdnem, který připomíná procházku minovým polem (viz úvodník), by měla dnes udržet německé fixně úročené papíry na výsluní.
Komodity
Ropa Brent tento týden zažívá pořádný sešup - poklesla o více než 5 % a včera místy ztrácela i takřka 7 %. K poklesu cen ropy patrně přispívá postupný restart produkce v Kanadě, nicméně hlavní roli hrají v posledních dnech zejména obavy z Brexitu.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory