Proč ještě nezačal medvědí trh?
Letos možná klesne tempo růstu produktivity v americké ekonomice na 0,5 %. Pro ekonomiku ve střední části cyklu je to katastrofa. Jde přitom o odraz dlouhodobého trendu, který nejeví známky konce. Útlum růstu produktivity je někdy považován za záhadu, protože probíhá ruku v ruce s rychlým technologickým pokrokem soustředěným zejména kolem internetu. Podle mého názoru ale nemusí jít o záhadu, protože internet v řadě oblastí sice zvedá náš životní standard, ale nepromítá se do nominálního produktu.
O záhadě je ale plně namístě hovořit v trochu jiné oblasti: Proč má zpomalení tempa růstu produktivity a potenciálního produktu jen minimální dopad na akciové trhy? Ty jsou totiž aktivem, které závisí na budoucím růstu korporátních zisků, a ty zase v delším období závisejí na růstu produktu. Jestliže tedy téměř každý den slyšíme o krizi produktivity, proč neslyšíme také o krizi na akciovém trhu?
Imunitu, kterou akcie vůči problémům s produktivitou zatím měly, ale trhy čerpaly i z jiných zdrojů. Korporátní zisky a dividendy doposud netrpěly tolik jako samotný produkt. Podíl zisků na HDP se dostal na rekordní úrovně a rostl i výplatní poměr u dividend. Investoři tak možná přehodnotili svůj odhad udržitelných dividend směrem nahoru i přesto, že ekonomika prochází krizí produktivity.
Pokles výnosů a růst podílu zisků na produktu tak měly dohromady silnější dopad než problémy s produktivitou. Pokud ale tyto dva faktory odezní, problémy se projeví plnou silou. A podle mého mínění skutečně nebudou trvat věčně. Pokud investoři nakonec dojdou k názoru, že zisky budou v budoucnu naopak růst pomaleji než produkt, protože podíl mezd na produktu se bude vracet k historickému standardu, projeví se útlum produktivity plnou silou.
Změna ale může přijít hlavně ze strany monetární politiky. Problémy s produktivitou sice doposud vyvolávaly v centrálních bankách intenzivní debatu, monetární politika ale kvůli nim utahována nebyla. Naopak. Centrální banky stimulovaly poptávku a doufaly, že tím dojde i k pozitivním změnám na straně nabídky, a to zejména díky vyšším investicím. V případě, že by Fed změnil svůj způsob uvažování o krizi produktivity a otočil svou politiku, prudká změna by nastala i na trzích. Stalo by se tak ve chvíli, kdyby se inflace zvedla tak, že by Fed začal vnímat další růst ekonomiky jako nežádoucí (i přesto, že by z hlediska historických standardů mohl být stále utlumený). Objevují se určité známky, že Fed se tímto směrem už pohybuje. A investoři určitě nemohou čekat, že problémy s produktivitou budou akciovým trhem ignorovány věčně.
Autorem je investor a ekonom Gavyn Davies.
Zdroj: FT
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory