Krugman o brexitu: S pocitem zoufalství bych zůstal v EU
Je asi načase, aby se vyjádřil k problému, kterému jsem se doposud vyhýbal: K volbě, zda Velká Británie zůstane členem EU. Hned na začátku napíšu, že pokud bych o tom hlasoval já, byl by pro zachování členství v Evropské unii. Nebyl bych pro něj ale moc nadšený a stále mě trochu děsí to, co tohle členství může v budoucnu přinést.
Pokud by Británie nebyla schopná dojednat po odchodu z EU stejný přístup na unijní trhy, jaký měla před brexitem, její ekonomika by trpěla. Podle mých hrubých odhadů by dlouhodobě ztrácela 2 % HDP a tento odhad odpovídá řadě jiných. Ztráty by nakonec mohly být nižší, ale i větší. Speciálním případem je City of London, které tvoří velkou část britské ekonomiky. Vyváží totiž finanční služby do zbytku Evropy a lze jen velice těžko odhadnout, zda by byla schopná vypořádat se s dodatečnými náklady, které by brexit přinesl, nebo ne.
Pouhou pohádkou jsou tvrzení, že Británie by po brexitu dosáhla neuvěřitelného růstu díky deregulaci. Jde o voodoo ekonomii, která není o nic lepší než její americká verze. Na druhou stranu také moc nevěřím tomu, že brexit přinesl finanční krizi či nějaký jiný kolaps. Je možné, že by libra oslabila. Británie je ovšem zemí, která si půjčuje ve vlastní měně a nemá nadměrný deficit běžného účtu, takže depreciace kurzu je pro ni výhodná.
Je pravda, že ekonomické dopady brexitu by se v různých částech britské společnosti projevily hodně rozdílně. Některé regiony by na tom mohly být lépe, ale například zmíněné City by hodně prodělalo. Celkově je pak jasné, že ekonomická analýza hovoří jednoznačně pro zachování členství v unii. A proč jsem tedy v úvodu zmiňoval strach z tohoto členství? Jednoduše proto, že EU je hluboce nefunkční a tvrdě se brání potřebným změnám.
Evidentním příkladem problémů je euro. Jeho zavedení bylo chybou od samého počátku a tato chyba byla významně znásobena tím, jak Evropa jednala po krizi roku 2009. Namísto technického řešení problémů se celá věc stala diskusí o morálce, která skončila požadavky na destruktivní utažení fiskální politiky. A mimo ECB nelze najít náznak toho, že by se z tohoto vývoje někdo poučil.
Nejde ale jen o euro. Zdá se, že EU není schopna řešit imigraci, problematiku rozdílu v příjmech, problém otevřených hranic a státu blahobytu. Něco tedy musí povolit. Bylo by dobré, kdyby těsné vítězství těch, kteří chtějí v EU zůstat, zapůsobilo jako budíček. Jenže podobných budíčků už bylo v posledních letech několik a nikoho nevzbudily.
Evropský projekt je zdrojem mnoha pozitivních věcí, které se projevují v celém světě. EU byla hybnou silou v oblasti svobodného obchodu i demokratizace. Pokud by ji brexit vážně ranil, otevřely by se dveře mnoha problémům. Já bych tedy volil to, aby Británie v EU zůstala, ale s oním pocitem zoufalství. Volil bych totiž pro setrvání v systému, který potřebuje reformy, ale vůbec se mu do nich nechce.
Autorem je ekonom Paul Krugman.
Zdroj: NYTimes
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Krugman o brexitu: S pocitem zoufalství bych zůstal v EU
- Britský velvyslanec: Britové získají pocit svobody, Česku bych brexit nedoporučil
- 30 Konservativců nebude akcepotovat brexit bez dohody s EU, 50 Labouristů chce zůstat na jednotném trhu EU
- Kovy: Nemám pocit, že bych měl jít do politiky. Followerům teď můžu dát víc
- Připravenost na brexit: EU dokončila přípravy na možný brexit bez dohody ke 12. dubnu
- Krugman: Skutečné ekonomické škody napáchané Brexitem
- Brexit: UK vyzvala EU k novým jednáním. EU to odmítá. Pravděpodobnost tvrdého odloučení stoupla na 35%
- Summit EU přinesl podpis dohody EU a VB o Brexitu - dokument musí ještě ratifikovat jednotlivé země včetně VB
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada