Dilema Fedu: chuť zvednout úroky versus BREXIT a recese zisků (18.5.2016)
Americká data se lepší a rétorika Fedu se přiostřuje již několikátý den v řadě. Včera to byli další tři členové FOMC v čele s jinak holubičím Lockhartem, kteří trhy varovali, že podceňují možnost zvýšení úroků v červnu, resp. v červenci. Trh se tak sice pohnul ve směru více jestřábí komunikace americké centrální banky, avšak červnovému zvýšení úroků přisuzuje stále jen mizivou šanci na zvýšení úroků a to ve výši 12 % (pro konec července je to 28 %). Jestli má tedy rétorika Fedu vyslat rozhodující signál o tom, zdali “to” bude červen, červenec či eventuálně nějaký jiný měsíc, pak to může být jen slovo šéfky FOMC Janet Yellenové. A ta má shodou okolností naplánovanou řeč na 6. července - tedy tři dny po zveřejnění statistik z trhu práce za květen.
Každopádně je však jasné, že má-li Fed přikročit k utažení své politiky, musí mít oporu v datech. A ty se nyní po zveřejnění dubnových údajů za maloobchod, průmysl a inflaci jeví relativně dobře. Dokonce tak dobře, že náš běžící odhad pro růst HDP ukazuje na to, že americká ekonomika by mohla aktuálně růst více než tříprocentním tempem. Připočteme-li k tomu, že jádrová inflace (CPI index) se drží nad 2 %, ropa jede nahoru a že míra nezaměstnanosti je 5 %, pak z pohledu měnové politiky tedy opravdu asi není co řešit.
Proč tedy Yellenová & spol. trhu srozumitelně nesdělí, že hodlá za měsíc zvednout úroky, když je vše tak makroekonomicky jasné? Existují dva důvody, proč je opatrnost na místě. Prvním z nich je BREXIT, neboli nejistota ohledně výsledku referenda o vystoupení Británie z EU. Druhou je důvod k obezřetnosti z možné reakce trhů s rizikovými aktivy. Akciové trhy v USA a západní Evropě totiž čelí recesi zisků a tak rychlé šlápnutí na brzdu ze strany Fedu by byl jen další medvědí bodycheck, který by trhy mohl snadno seslat výrazněji dolů.
Z výše uvedených důvodů stále nevidíme 15. červen jako možné datum pro další zvýšení úroků Fedu, byť si necháváme otevřená vrátka k tomu náš názor eventuálně změnit po výše zmiňovaném vystoupení Yellenové. Nicméně pokud se Britové rozhodnout 23. června v EU zůstat, tak konec července může být opravdu velmi pravděpodobným termínem pro další zvýšení úroků Fedu o dalších 25 bazických bodů.
Region
Zatímco koruna zůstala po odhadech růstu ekonomiky za první čtvrtletí v těsné blízkosti intervenční hranice ČNB, tak zlotý s forintem lehce oslabovaly.
Zlotý má před sebou zajímavý závěr týdne, neboť budou zveřejněna čísla z trhu práce (dnes) a průmyslu (zítra) za minulý měsíc. Krátkodobě však zůstává podle nás prostor pro další posilování zlotého omezený. Více pozornosti tak může začít přitahovat revize maďarského ratingu od agentury Fitch (pátek). To se nicméně na forintu projeví až příští týden.
Dluhopisy
Krátké americké výnosy šly včera ve světle relativně jestřábích hlasů z Fedu vzhůru, zatímco delší výnosy spíše stagnovaly a křivka tak zploštěla. Dnes bude z podobného důvodu v centru pozornosti zápis z posledního zasedání Fedu. My věříme, že pokud zůstane Británie v EU, může Fed zvýšit sazby v červenci (viz úvodník). S tím trh dnes prakticky nepočítá.
V Česku jsou dnes na programu aukce dluhopisů se splatností v letech 2018 (0 %), 2019 (0 %) a 2028 (2,5 %).
Komodity
Ropa Brent včera zažila další z řady volatilnějších seancí, neboť počáteční pokles ceny odpoledne pomohla více než korigovat data z amerického průmyslu a pozdě večer přišla data od API, která ukázala na pokles amerických zásob ropy v minulém týdnu (i když menší, než se čekalo). Na klidu mezi tím příliš nepřidává ani další vyhrocování vnitropolitické situace ve Venezuele.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zvýšení důchodu 2024 - kalkulačka: důchod 18.000 Kč se od června 2023 zvýší o 722 Kč.
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Kalkulačka splátky půjčky dle úroku
- Dilema Fedu: chuť zvednout úroky versus BREXIT a recese zisků (18.5.2016)
- Propad amerického ISM pod 50 bodů = snížení úroků Fedu 18. září
- DOWER-D:Orco versus ČEZ, aneb krátké versus delší zisky!
- Matka KB Société Générale ve 2Q zvedla zisk o 18%
- GE ve 2Q zvedla zisk o 18% a těsně překonala očekávání trhu
- Hypotéka versus nájem: věčné dilema - koupit či pronajmout byt
- Swiss Re vykázala zisk 812 mil. USD, Aviva zvedla zisk o 21%
- Moneta zvedla kvartální zisk o 77 % a potvrdí roční výhled pro zisk, odhaduje analytik Patrie
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti