Patria (Patria Finance)
Komodity  |  17.05.2016 14:18:35

Commerzbank: Komoditní korekce je na spadnutí, dlouhodobější výhled pozitivní


Ceny komodit se v posledních týdnech po předchozí dlouhé korekci prudce zvedly. Největší pozornost je věnována ceně ropy, která od ledna posílila o 75 %. Ceny průmyslových kovů si připsaly přibližně 20 %. Dokonce i cena zlata, která se obvykle pohybuje v opačném směru než ceny průmyslových kovů, od počátku roku znatelně posílila. Připsala si více než 22 % a prošla tak největším čtyřměsíčním posílením od počátku roku 2008.

Co stojí za popsaným obratem na komoditních trzích? Pokud sledujeme jednotlivé komodity, u každé z nich nalezneme přesvědčující argumenty hovořící pro rally. U ropy došlo v USA k tak velkému omezení těžby, že to řadu odborníků zaskočilo. Podle dat z US Department of Energy už denní těžba klesla asi o 800 000 barelů, svého maxima přitom před rokem dosahovala na 9,6 milionu barelů. Zároveň pravděpodobně došlo k nadhodnocení cenového efektu, který má návrat Íránu na trh. Uvedený faktor byl už totiž v cenách odražen od července minulého roku.

U oceli a průmyslových kovů, jako je zinek a měď, nehrál hlavní roli pokles nabídky, ale vyšší než očekávaný růst poptávky, který se projevil ve vyšších cenách. Čínské dovozy mědi se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 35 %, u zinku dokonce došlo k 120% růstu. Cenám kovů pomohly i zprávy o tom, že Čína v následujících třech letech provede investice do infrastruktury ve výši 7 bilionů renminbi. To odpovídá asi 7 % jejího HDP.

Zlatu pomohl růst averze k riziku, který vedl investory k návratu do bezpečných přístavů. Následně došlo i k růstu nákupů zlata ze strany ETF, které v letošním roce odpovídají přibližně třetině celkové těžby tohoto kovu.

Jmenované faktory ale nevysvětlují to, že ceny komodit se pohybovaly směrem nahoru ve stejnou dobu. Tento pohyb můžeme pravděpodobně vysvětlit měnícím se sentimentem na straně finančních investorů. Ti se na počátku roku domnívali, že komodity budou dále v útlumu. Příčinou byla zejména slabost rozvíjejících se ekonomik, které v předchozích letech představovaly hlavní zdroj poptávky po komoditách. K tomuto pesimismu se přidávala i situace na akciových trzích. V podobných případech, kdy vládne extrémní pesimismus, se ale často stává, že dojde k prudkému obratu. A stejně tomu bylo i nyní.

V současné době se nacházíme v opačné pozici, protože na trhu panuje velmi silný optimismus. Existuje tak vysoká pravděpodobnost, že se dostaví korekce. U řady komodit navíc došlo k tak výraznému růstu cen, že jej nelze ospravedlnit na základě fundamentu. Investoři u nich pravděpodobně reagují pouze na pozitivní zprávy podobně, jako předtím reagovali pouze na zprávy negativní. Dlouhodobější vývoj by ale měl být pozitivní.

Rozvíjející se ekonomiky už sice neporostou tak rychle jako dříve, jejich tempo růstu ale bude stále relativně vysoké. A jejich poptávka po komoditách zřejmě nebude pokryta odpovídajícími investicemi na nabídkové straně trhu. Řada firem totiž nyní nevytváří zisky ani při současných cenách na trhu a tíží je i rostoucí mzdové náklady. Nové výrobní kapacity pak nejsou tak efektivní a jejich provoz sebou nese vyšší náklady. Většina nadbytečných kapacit, která na trhu ještě přetrvává, tak bude pravděpodobně v následujících měsících uzavřena.

U průmyslových kovů v poslední době prudce klesly investice do nových kapacit a to se zřejmě projeví na výrobních objemech příštích let (obvyklé je zpoždění v délce pěti až sedmi let). Podobný trend začíná být patrný na trhu s ropou, kde se investice snížily jak u soukromých společností v USA, tak u velkých státem vlastněných korporací. Velký zdroj nejistoty zde ale nadále představují geopolitické tenze. Cenám komodit by v delším období mohlo pomoci i to, že po stabilizaci trhu by se opět zvýšil zájem investorů. K tomu se přidává uvolněná monetární politika centrálních bank.

Zdroj: Commerzbank

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688