ECB si dopřává oddychový čas
ECB si dopřává oddychový čas. V dubnu ponechala měnově-politické nástroje beze změny. Na tiskové konferenci se prezident Mario Draghi snažil znít jako co největší holubice, nepodařilo se mu ale trhy úplně přesvědčit o ochotě v nejbližší době opět uvolnit měnovou politiku.
Euro tak v prvotní reakci na jeho slova začalo posilovat. Věříme nicméně, že v dalších dnech začne eurodolar více než ECB sledovat čísla z USA a výhled na politiku amerického Fedu.
Prezident Draghi na jedné straně řekl, že úrokové sazby zůstanou na současných nebo nižších úrovních dlouho po ukončení politiky kvantitativního uvolňování. To znamená, že si nechává otevřený prostor i pro další pokles úrokových sazeb. Na druhou stranu zopakoval, že záporné sazby jsou nástrojem, který může mít komplexní nezamýšlené důsledky. Jinými slovy trhům řekl, že sazby ještě mohou jít teoreticky dolů, ale prostor je omezený.
Současně nedal trhům žádné velké záruky, že ECB rozpracovává jiné alternativní nástroje. K otázce friedmanovského konceptu “rozhazování peněz z helikoptéry” jasně řekl, že se jím bankovní rada nezabývala a nikdo v ECB ho zatím nezačal seriózně analyzovat a rozpracovávat.
Podle našeho názoru nás tak čeká minimálně do léta období, kdy ECB bude vyčkávat a hodnotit efekty nově přijatých opatření. Otázka dalšího uvolnění měnových kohoutů se může znovu reálně dostat na stůl v létě ve chvíli, kdy ve světle hlasování o Brexitu a blížící se splátce řeckého dluhu vzrostou politická rizika. Současně zůstane poblíž nuly aktuální inflace (viz graf níže) a ECB bude mít v ruce novou inflační prognózu (červen).
Hodně ale bude záležet také na tom, jak se budou vyvíjet vnější rizika – především strach z Číny a cena ropy. Levná ropa sice na jedné straně pomáhá spotřebitelům, na straně druhé ale podle všeho stála za poklesem dlouhodobých inflačních očekávání (viz graf níže). Pokud bychom viděli rostoucí strach z Číny v kombinaci s padající cenou ropy i v průběhu letních měsíců, bude ECB pravděpodobně daleko aktivněji zvažovat další uvolnění měnových kohoutů.
Jan Bureš, hlavní ekonom ČSOB
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?