Vládní obstrukce zájem Indů o drahé kovy nezastaví
Indie podle očekávání potvrdila v roce 2015 vedoucí roli na trhu zlata a stříbra. Dosáhla třetí nejvyšší hodnoty (cca 947 tun) importu zlata v historii; dovoz stříbra pak drží historické prvenství (cca 8 504 tun). K tomuto růstu a potvrzení indického výsadního postavení došlo i přesto, že se tamní vláda snaží o omezení dovozu. Kabinet argumentuje tím, že chce chránit své vlastní bohatství. Zároveň je dle vlastních slov připraven zavést další pravidla, která by firmám a domácnostem měla ztížit nákup zlata a stříbra.
Neschopnost vlády porozumět principům dnešního kapitalismu se projevuje třeba jen v jejích reakcích na chování občanů, starajících se o svoje úspory. V momentě, kdy se Ind rozhodne zabezpečit se nákupem zlata, hledá vláda způsob, jak tuto individuální a svobodnou investiční volbu potlačit. Z pohledu kabinetu je totiž jedinou jistotou tzv. fiat měna, kterou stát sám vydává a kontroluje. V očích obyčejných lidí je ale právě fiat měna, nekrytá zlatem, ze své podstaty zranitelná – právě proto volí pro uchování svého bohatství zlato a stříbro.
Jak takové vládní opatření proti spontánnímu chování na investičním trhu vypadá? Ilustrujme na případu z roku 2013: v květnu bylo do Indie dovezeno rekordních 165 tun zlata, hned následující měsíc rozhodla vláda o zvýšení dovozního cla na zlato ze 4 na 8 % a v srpnu téhož roku až na 10 % (stejné clo bylo uvaleno i na stříbro). Další vládní zásah z července 2013 nutil indické obchodníky k exportu celých 20 procent veškerého dovezeného zlata. Výsledek? Od září 2013 došlo v Indii k propadu dovozu zlata oficiální cestou na pouhých 16 tun. Žně naopak zažívalo pašování, protože obchod se zlatem se jednoduše přesunul na černý trh.
I přes silné omezení importu zlata oficiální cestou došlo v polovině roku 2014 k jakémusi oživení. Indická vláda se rozhodla „zmobilizovat“ své vlastní bohatství, aby v budoucnu dokázala pokrýt domácí poptávku a omezila tím dovoz. Trik spočíval ve snaze donutit lidi k ukládání zlata do bank, kde došlo ke zhodnocení s relativně nízkým úrokem. Vláda přitom spoléhala na určitou naivitu domácností a firem – ty ovšem odtušily, že pokud by se vlivem vážných ekonomických problémů dostaly banky do krize, k bohatství uloženému v kovech by se již nikdy nedostaly.
V řeči čísel lze problematiku popsat takto:
-
Dovoz v prosinci 2015 činil 111 tun – což je nárůst meziměsíčně o 9, meziročně pak o celých 218 %.
-
Vývoz byl naopak minimální – v prosinci 2015 pouhých 11 tun.
Také import stříbra zaznamenal své rekordy. V prosinci 2015 činil 1 042 tun, což je meziroční nárůst o 198 %. Celkový hrubý dovoz stříbra představoval neuvěřitelných 8 504 tun. Tedy o 20 % více než v roce 2014. Celkový čistý dovoz v roce 2015 tvořil 8 494 tun, což představuje 31 % z celosvětové těžby stříbra. Naproti tomu export stříbra je zanedbatelný.
Při pohledu na oficiální statistiky dovozu a poptávky po těchto drahých kovech se nabízí otázka, zda svými omezeními skutečně dosáhla indická vláda vytouženého efektu. Odpověď je zřejmá – bylo to „šlápnutí vedle“. Indové totiž přes různé překážky nákupy zlata ani stříbra neomezili. Pokud by však došlo k obratu vládní politiky směrem k podpoře a propagaci volného trhu, indický zlatý průmysl by z toho mohl jen „těžit“ a Indie by se stala celosvětovým lídrem ve světě zlata.
Ing. Jaroslav Křůpala
Vystudoval Ekonomickou akademii Sting v Brně a v současné době působí ve společnosti Zlaťáky.cz jako investiční analytik a poradce. Zabývá se zejména fundamentálními analýzami a technickými analýzami komoditních trhů.
Zlaťáky.cz
Jedna z nejvýznamnějších společností na trhu nabízí nejlepší ceny investičního zlata a stříbra od renomovaných světových výrobců Argor Heraeus SA, PAMP, Perth Mint, Münze Österreich. Disponujeme též nejširší nabídkou numizmatiky v rámci Evropy! Důvěřujte tradici – jsme s Vámi už 8 let. Více informací na www.zlataky.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Drahé kovy - ceny zlata, stříbra, platiny a palladia
- Komodity a deriváty - kurzy komodit, potravin, obilnin, surovin, kovů a energii
- Hliník - kovy, vývoj ceny surovin
- Železo, železná ruda - kovy, vývoj ceny surovin
- Vládní obstrukce zájem Indů o drahé kovy nezastaví
- Zájem o drahé kovy letos vzrostl, před Vánoci se prodej zdvojnásobuje - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Zájem o drahé kovy letos vzrostl, před Vánoci se prodej zdvojnásobuje
- Zájem o drahé kovy na CBOT roste
- Zájem o fyzické drahé kovy vzrostl až o 100 procent
- Rytí drahých kovů / fasírování drahých kamenů - nabídka práce
- Rytí Drahých Kovů / Fasírování Drahých Kamenů - Volná pracovní místa
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory