V poušti emirátů vyrostla hi-tech farma na saláty
V nehostinné krajině Spojených arabských emirátů (poušti) roste zelenina. Jak je to možné? Odpovědí je hydroponie.
Ve Spojených arabských emirátech (SAE), které jsou známé svými krásnými pouštěmi a kde vegetace téměř neexistuje, se jedna společnost rozhodla pěstovat zeleninu: kopr, bazalku nebo i klasický salát. A zdá se, že metoda hydroponie sklízí doslova úspěchy. „Hydroponie je metoda pěstování zeleniny na tenké vrstvě vody, do které jsou dodávány živiny. Je to velice unikátní způsob pěstování velkých objemů s důrazem na etiku pro masovou výrobu,“ uvedl Rudi Azzato, „zahradník“ a marketingový ředitel společnosti Emirates Hydroponics Farms (EHF) pro médium CNBC’s Sustainable Energy.
Důvodem, proč SAE začíná investovat do sektoru zemědělství je možná také to, že podle zprávy organizace USDA Foreign Agricultural Service se v roce 2010 dováželo do země 85-90 % potravin. Země je tak velmi nesoběstačná v potravinách.
Azzato také řekl, že plně automatizovaný systém, který využívá hi-tech skleníků, umožňuje růst zeleniny celoročně, čímž se také zmenšuje potřeba potravinového dovozu, který může být nákladný jak finančně, tak i z pohledu ekologie.
Je potřeba připomenout, že ve Spojených arabských emirátech dominuje poušť, nejvyšší zaznamenaná teplota zde dosáhla 52,1 stupňů. Což s využitím skleníků může rostlinám poskytovat dostatek energie. Hydroponie nabízí také tu výhodu, že znovu využívá vodu.
„Hydroponie je recyklace vody,“ řekl Azzato. „Voda spolu se živinami teče prostřednictvím potrubí, kde rostliny absorbují vodu společně se živinami. Případný přebytek vody poté teče zpět do nádrže, kde je voda filtrována a znovu využita,“ dodal s tím, že důmyslný systém také odstraňuje potřebu po pesticidech, které můžou být škodlivé nejen pro konzumenty, ale také zvířata, které v oblasti žijí. „V tomto skleníků není potřeba pesticidů. Do skleníků se totiž vstupuje prostřednictvím dvou dveří, obě dveře nemohou být otevřené současně. Tento systém tedy zabraňuje přístupu hmyzu do farmy,“ zakončil.
Hi-tech farmu budeme mít i u nás
Svou moderní hi-tech farmu také budeme mít v Česku. Projekt chystá legendární zemědělec František Čuba na severu Moravy společně s několika podnikateli. Má se jednat o takzvanou akvaponickou farmu, která spojuje akvakulturu a hydroponii – chov ryb a pěstování zeleniny.
Ukazuje se, že populační teorie, kterou sestavil anglický ekonom Thomas Robert Malthus, se nemusí zakládat na pravdě a koneckonců byla mnohokrát vyvrácena. Podle Malthuse totiž nastane situace, kdy zemědělská půda nebude schopná uživit dostatek lidí a výsledkem bude bída a hladomory. Současné trendy v hi-tech zemědělství naopak ukazují, že je nejen možné dále zvyšovat zemědělské výnosy a pěstovat potraviny tam, kde to předtím nebylo možné, zároveň se může omezit použití pesticidů a další chemie. Potraviny tak mohou být výrazně zdravější, ale i chutnější.
Arsen Lazarevič
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?