Pravda (nikdy ne úplná) o akciových trzích v grafech
Akciové trhy jsou rizikovým prostředím, kde není místo pro stres z propadů a ztrát dosahujících i desítek procent. Akciové trhy se však vždy dokázaly z podobných propadů vzpamatovat díky rozvíjejícím se technologiím, změnám a růstu poptávky po nových produktech ze strany spotřebitelů a nakonec i příchodům nových firem, které jsou inovativní a dokáží se lépe přizpůsobit novým podmínkám, čímž nahrazují ty staré a neperspektivní. Je to vidět i na stále častějších změnách titulů ve velkých indexech.
Trhy v průběhu historie zaznamenaly různě výrazné propady, kdy se propadaly z vrcholů na dno o několik desítek procent. Na prvním grafu od Credit Suisse je vidět propady indexu S&P 500 z vrcholů na dno ve 14 recesích od roku 1929 do roku 2009. Průměrná ztráta indexu činí 33 %.
Na druhém grafu je vidět růst indexu ze dna na vrchol v těch samých obdobích, přičemž průměrný nárůst indexu činí 62 %.
Z toho vyplývá, že opětovné růsty po propadech jsou mnohem výraznější, což vede k celkovému obrázku na dalším grafu od JPMorgan s logaritmickou osou a vyznačením důležitých událostí.
Zde se hodí výtah z jednoho článku legendárního Warrena Buffetta, který publikoval v roce 2008 v New York Times. "V průběhu deprese ve 30. letech klesl index Dow v červenci 1932 na 41 bodů. Ale ekonomické podmínky se zhoršovaly až do nástupu F. D. Roosevelta do úřadu v březnu 1933. Do té doby už trh stačil posílit o 30 %. Také v průběhu druhé světové války, když se USA nedařilo v Evropě ani v Pacifiku, trhy klesaly do dubna 1942. To ale bylo mnohem dříve, než se vojenská situace začala zlepšovat. A stejně tak na začátku 80. let čas k nákupu nadešel v době, kdy ekonomiku drtila inflace. Špatné zprávy jsou zkrátka nejlepším přítelem investora, který říká, že je potřeba si koupit kus americké budoucnosti za nízké ceny. V dlouhém horizontu budou akciové trhy růst. Ve 20. století USA prožily dvě světové války a jiné traumatické a nákladné vojenské konflikty, depresi a několik recesí a finančních krizí, ropné šoky, epidemie nebo rezignace prezidentů. A přesto vzrostl index Dow z 66 na 11 497 bodů."
Pokračování článku najdete na Investičním webu.
Kass: Čeká nás rok plný překvapení
"Všichni bychom chtěli znát budoucnost trhů. Ale žijeme ve výjimečné a nenormální době (záporné úrokové sazby), kde je jedinou jistotou nedostatek jistoty. Techničtí i fundamentální investoři by měli dát vale konzervativnímu přístupu a očekávat volatilní a překvapivý rok 2016," říká známý investor a publicista Doug Kass.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?