Ženou nás centrální banky do záhuby?
Autor: Bc. Jan Kolář
V novém tisíciletí předvádějí centrální banky po celém světě naprosto nevídané kousky. Ve Spojených státech panovaly po několik let rekordně nízké úrokové sazby, z kvantitativního uvolňování (QE) se stal, i podle včerejších slov prezidenta ECB Maria Draghiho, standardní nástroj měnové politiky. Zavádějí se záporné sazby, nedávno v Japonsku. Osobně mám rád kreativní jednání, ale ne zrovna v tomto případě. Centrální banky v posledních letech získávají na vlivu a čím dál více se angažují do řízení světových ekonomik.
Opakují stále dokola stejná tvrzení. „Nastávají rizika recese, musíme jednat“. „Inflace neroste, zpomaluje se ekonomický růst, jsme nuceni zasáhnout“. Vyvstává otázka, zda centrální banky svými kroky výrazně nepřispívají k vytváření těchto negativních výsledků/očekávání.
V okamžiku, kdy FED začal využívat nástroje jako kvantitativního uvolňování, snižování sazeb skoro až k nule a dalších stimulačních nástrojů měnové politiky, tak ubezpečoval celý svět. „Jedná se o mimořádnou akci, v budoucnu to omezíme!“. A jaký byl výsledek? Další stimulace. Následně zvolili jinou rétoriku “nemůžeme omezovat, naše opatření (stimuly) mají své výsledky“. Většina veřejnosti výsledky sice nevidí, ale centrální banky je svými vlídnými slovy uklidní a vše je v pořádku.
Akce centrálních bank v posledních letech vedly, podle mého názoru, pouze k vyšší spotřebě inkoustu a papíru na tištění peněz. Aspoň nějak ekonomice pomohly. Když se zvýšil objem devalvované měny v oběhu, tak si samozřejmě tyto levné peníze začali všichni půjčovat, začali se zadlužovat. Nyní jsme v situaci, kdy státy mají rekordní dluhy, které se jednoduše nedají v dohledné době splatit, možná nikdy. Tak, jak se z nestandartního kvantitativního uvolňování stal, podle bankéřů, aktuálně běžně používaný nástroj monetární politiky, se i z dluhu stala stejně běžná věc. Připadá vám to normální? Zvyšuje se nějak bohatství nebo růst ekonomiky tím, že se všichni bezhlavě zadlužují?
Jak v běžném životě, tak i ve světě finančních trhů vše funguje a padá závisle na důvěře. S tím pravděpodobně souhlasíte. Pokud v nějakém okamžiku dojde ke ztrátě důvěry, následují velké turbulence. Ekonomiky celého světa mají v dnešní době problém s inflací, která z nějakého důvodů ne a ne růst. Jak je možné, že když banky po celém světě cíleně oslabují své měny tím, že tisknou nové a nové peníze, nedochází k postupnému zvýšení inflace?
Podle mého názoru existuje několik důvodů. Prvním je výpočet inflace samotné, který přece neodráží běžnou realitu. Zároveň se domnívám, že následky stimulací se projeví až za několik let, ale za to velmi impulzivně. Pokud inflace vzroste díky neuváženým krokům centrálních bank skokově a veřejnost konečně procitne, pak musí logicky nastat ztráta důvěry nejen v centrální banky, ale v měnu samotnou. Jaký lze očekávat výsledek? Negativní ovlivnění měny doprovázené efektem nátlaku na náklady, které budou najednou extrémně vysoké. Tímto strašákem je hyperinflace! A pak? To nechám na vaší představivosti a kreativitě.
STOX.cz je portál společnosti Grant Capital pro podporu online obchodování na více než 80 akciových trzích s minimálními náklady. Obchodování akcií v USA od 6 USD a v Evropě od 8 Eur. STOX.cz nabízí komplexně nejvýhodnější spojení pro online obchodování s akciemi a ETF na českém trhu, multiměnovou platformu v češtině a dále stálou technickou podporu. Přístup ke svému účtu je odkudkoli z mobilní nebo webové aplikace. Investoři také užívají komfort vysoce pojištěného individuálního účtu. Více na www.stox.cz.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
10 nejlepších dárků na poslední chvíli, které skoro nic nestojí, ale mají hodnotu na celý život
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla