Některé země OPEC zavedou DPH kvůli nízkým příjmům z ropy
Produkce ropy organizace OPEC dosáhla nejvyšší úrovně od roku 2012. K OPECu se po sedmi letech připojila také Indonésie. Některé země zavedou daně.
Organizace zemí vyvážejících ropu zvýšila svou produkci ropy v listopadu o 230 tisíc barelů denně. Každý den tak dodá na trh 31,7 milionů barelů ropy. Informovala o tom agentura Bloomberg. Jde o nejvyšší objem těžby od dubna 2012. Jedná se o důsledek nárůst těžby v Iráku, který je větší, než mírný propad těžby v Saudské Arábii. Proti očekáváním je tak denní těžba OPEC o 900 tisíc barelů vyšší.
Zdá se, že OPEC tvrdě dodržuje strategii, která byla projednána na nedávném zasedání organizace ve Vídni. Cílem je udržet svůj podíl na světovém trhu. A strategie funguje. Těžba zemí, které stojí mimo OPEC, v listopadu poklesla o 130 tisíc barelů denně s výhledem na pokles o dalších 380 tisíc barelů denně během příštího roku. Odhaduje se, že jen v USA se denní těžba ropy sníží o 280 tisíc barelů. Země mimo OPEC tak v listopadu dodávaly na trh něco málo přes 57 milionů barelů denně.
Největší nárůst těžby v rámci OPEC zaznamenal Irák, +247,5 tisíce barelů, který tak denně na trh dodá 4,3 milionů barelů. Saudská Arábie naproti tomu zaznamenala snížení denní těžby v listopadu o 25 tisíc barelů na 10,1 milionů barelů. Zpráva OPEC o vývoji těžby ropy za listopad ale neuvádí, jaký dopad na celkový výstup OPEC bude mít Indonésie, která se k organizaci znovupřipojila po sedmi letech.
Zvolená strategie OPECu neomezit těžbu ropy, a tak udržet svůj podíl na světovém trhu funguje, jedná se však o dvojsečnou zbraň. Negativem je další pokles ceny ropy. Dnes vlastně nikdo přesně neví, kam až její cena může spadnout. Se stále levnější ropou jde ruku v ruce pokles příjmů z jejího prodeje.
A tak některé země začínají pomýšlet na zavedení daní. Jedná se o šest zemí Perského zálivu. Ty podle deníku The Times během tří let zavedou daň z přidané hodnoty, aby tak jejich vlády kompenzovaly propad státních příjmů z prodeje ropy. Jedná se o Saudskou Arábii, Katar, Kuvajt, Omán, Bahrajn a Spojené arabské emiráty. Pokud státy zdanění zavedou, mělo by se jednat o společný krok, aby se zamezilo pašování ropy z jedné země do druhé.
-usi-
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti