BOSSA.CZ (BOSSA.CZ)
Investice  |  06.11.2015 12:27:14

Libra poražena centrální bankou, dolar čeká na NFP, analýza GBP/USD, USD/CAD, Ropy

Ekonomické zotavení eurozóny by mělo v příštích dvou letech mírně zrychlovat, a to i navzdory nižší poptávce po evropském vývozu v Číně i na jiných rozvíjejících se trzích. Hrubý domácí produkt eurozóny podle Evropské komise letos stoupne o 1,6 procenta, přičemž v roce 2016 by měl růst zrychlit na 1,8 procenta a v roce 2017 na 1,9 procenta. Nicméně eurozónu čekají i do budoucna výzvy. Očekává se totiž zpomalení vývozu evropských produktů a v sousedních regionech pokračují válečné konflikty a napětí.

Růst eurozóny letos dosud táhla expanzivní měnová politika Evropské centrální banky a pokles cen ropy. Tento pozitivní účinek se však vytrácí, předpověděla komise, která nepatrně snížila prognózu růstu HDP eurozóny na příští rok z květnových 1,9 procenta na aktuálních 1,8 procenta.

Ačkoli mezi jednotlivými zeměmi bloku trvají značné rozdíly, ekonomický růst se už rozšířil napříč eurozónou a v recesi zůstává jen Řecko. V roce 2014 ještě zaznamenaly hospodářský pokles Kypr, Finsko a Itálie. Největší evropská ekonomika, Německo, nadále poroste, ačkoli pomalejším tempem, než se původně předpokládalo. Rychlejšímu růstu HDP by se měla letos i napřesrok naopak těšit Itálie.

Britská centrální banka (BoE) ve čtvrtek nenaznačila, že by spěchala se zvyšováním úrokových sazeb a předpověděla, že téměř nulová inflace se bude zotavovat jen pomalu, i když ceny úroků zůstanou po celý příští rok beze změny. Britský tón kontrastuje se slovy šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové, která ve středu řekla, že zvýšení sazeb ve Spojených státech v prosinci je "reálnou možností". Pro zvýšení britských úrokových sazeb ze současného rekordního dna 0,5 procenta, kde stojí od března 2009, hlasoval jediný z devíti členů bankovní rady. Centrální banka současně snížila prognózy ekonomického růstu pro letošní i příští rok a varovala, že rozvíjející se trhy by mohly uvíznout ve vleklém hospodářském zpomalení. Britská libra v reakci na zasedání centrální banku se propadla proti americkému dolaru na měsíční minima. Dnes libře nepomohly ani lepší zprávy o výrobní produkci, která v září meziměsíčně posílila o 0,8 procenta, což je jednou tolik, než čekali analytici. Nicméně průmyslová produkce v září klesla o 0,2 procenta, tedy o 0,1 procenta více, než čekal trh.

Česká národní banka (ČNB) na čtvrtečním měnovém zasedání diskutovala o prodloužení platnosti kurzového závazku a shodla se, že jeho ukončení pravděpodobně posune až do období okolo konce roku 2016 s tím, jak nová makroekonomická prognóza ukazuje pouze pozvolné oživování inflace. Oficiálně by ČNB mohla prodloužit kurzový závazek na některém ze svých nejbližších zasedání.

Podle banky se navíc pravděpodobnost, že bude potřeba ukončit kurzový režim dříve, snižuje. Banka dosud udávala jako horizont platnosti kurzového závazku obecně druhé pololetí roku 2016. Inflace by měla dosáhnout cílové hodnoty až koncem roku 2016. Kurzový závazek stanovila ČNB  proto, aby se vyhnula příliš dlouhému období nízké inflace. ČNB ponechala včera základní úrokovou sazbu na technické nule (0,05 procenta), kde je od listopadu 2012 a potvrdila pokračování v přímých devizových intervencích proti koruně jako nástroj dalšího uvolňování měnových podmínek. Bankovní rada tedy opět potvrdila závazek, že ČNB bude v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby jej udržovala nad hladinou 27 za euro.

Maloobchodní tržby v eurozóně v září oproti očekávání poprvé za šest měsíců klesly, když se výrazně snížily výdaje spotřebitelů za potraviny a nápoje. Tržby v 19členném bloku jednotné měny se v září meziměsíčně snížily o 0,1 procenta, zatímco meziročně stouply o 2,9 procenta. Analytici oslovení Reuters očekávali meziměsíční zvýšení o 0,2 procenta a meziroční růst o 3,0 procenta. Meziměsíční stagnaci za srpen data potvrdila, meziroční růst nepatrně revidovala na 2,2 procenta proti původně uváděným 2,3 procenta.

Hlavní událostí dnešního dne budou dataamerického trhu práce (NFP) zveřejněna v 14:30. V případě, že pozitivně překvapí, dosáhnou vyšších hodnot, než čekají ekonomové, lze čekat, že měnový pár EUR/USD propadne pod hodnotu 1,08, prvně od letošního dubna.

Britská libra proti dolaru bojuje se silní supportní zónou 1,5160 – 1,5100. O tom, zdali ji zdolá, může dnes rozhodnout americký dolar (data NFP). Kdyby libra dnes uzavřela pod minimy z letošního května na denním, a tedy i týdenním grafu, byl by pravděpodobný pokračující delší výprodej.

Ropa již dva měsíce konsoliduje v obdélníkové formaci bez výraznějšího směru pohybu. Čekáme na proražení jedné ze stran obdélníku.

Konsolidace USD/CAD v trojúhelníkové formaci se blíží ke konci. Směr proražení formace, naznačí směr dalšího pohybu.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Et 11:04  Krize průmyslu nebere konce Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Et 10:09  Nálada v tuzemském zpracovatelském průmyslu se opět zhoršila (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688