Libra poražena centrální bankou, dolar čeká na NFP, analýza GBP/USD, USD/CAD, Ropy
Ekonomické zotavení eurozóny by mělo v příštích dvou letech mírně zrychlovat, a to i navzdory nižší poptávce po evropském vývozu v Číně i na jiných rozvíjejících se trzích. Hrubý domácí produkt eurozóny podle Evropské komise letos stoupne o 1,6 procenta, přičemž v roce 2016 by měl růst zrychlit na 1,8 procenta a v roce 2017 na 1,9 procenta. Nicméně eurozónu čekají i do budoucna výzvy. Očekává se totiž zpomalení vývozu evropských produktů a v sousedních regionech pokračují válečné konflikty a napětí.
Růst eurozóny letos dosud táhla expanzivní měnová politika Evropské centrální banky a pokles cen ropy. Tento pozitivní účinek se však vytrácí, předpověděla komise, která nepatrně snížila prognózu růstu HDP eurozóny na příští rok z květnových 1,9 procenta na aktuálních 1,8 procenta.
Ačkoli mezi jednotlivými zeměmi bloku trvají značné rozdíly, ekonomický růst se už rozšířil napříč eurozónou a v recesi zůstává jen Řecko. V roce 2014 ještě zaznamenaly hospodářský pokles Kypr, Finsko a Itálie. Největší evropská ekonomika, Německo, nadále poroste, ačkoli pomalejším tempem, než se původně předpokládalo. Rychlejšímu růstu HDP by se měla letos i napřesrok naopak těšit Itálie.
Britská centrální banka (BoE) ve čtvrtek nenaznačila, že by spěchala se zvyšováním úrokových sazeb a předpověděla, že téměř nulová inflace se bude zotavovat jen pomalu, i když ceny úroků zůstanou po celý příští rok beze změny. Britský tón kontrastuje se slovy šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové, která ve středu řekla, že zvýšení sazeb ve Spojených státech v prosinci je "reálnou možností". Pro zvýšení britských úrokových sazeb ze současného rekordního dna 0,5 procenta, kde stojí od března 2009, hlasoval jediný z devíti členů bankovní rady. Centrální banka současně snížila prognózy ekonomického růstu pro letošní i příští rok a varovala, že rozvíjející se trhy by mohly uvíznout ve vleklém hospodářském zpomalení. Britská libra v reakci na zasedání centrální banku se propadla proti americkému dolaru na měsíční minima. Dnes libře nepomohly ani lepší zprávy o výrobní produkci, která v září meziměsíčně posílila o 0,8 procenta, což je jednou tolik, než čekali analytici. Nicméně průmyslová produkce v září klesla o 0,2 procenta, tedy o 0,1 procenta více, než čekal trh.
Česká národní banka (ČNB) na čtvrtečním měnovém zasedání diskutovala o prodloužení platnosti kurzového závazku a shodla se, že jeho ukončení pravděpodobně posune až do období okolo konce roku 2016 s tím, jak nová makroekonomická prognóza ukazuje pouze pozvolné oživování inflace. Oficiálně by ČNB mohla prodloužit kurzový závazek na některém ze svých nejbližších zasedání.
Podle banky se navíc pravděpodobnost, že bude potřeba ukončit kurzový režim dříve, snižuje. Banka dosud udávala jako horizont platnosti kurzového závazku obecně druhé pololetí roku 2016. Inflace by měla dosáhnout cílové hodnoty až koncem roku 2016. Kurzový závazek stanovila ČNB proto, aby se vyhnula příliš dlouhému období nízké inflace. ČNB ponechala včera základní úrokovou sazbu na technické nule (0,05 procenta), kde je od listopadu 2012 a potvrdila pokračování v přímých devizových intervencích proti koruně jako nástroj dalšího uvolňování měnových podmínek. Bankovní rada tedy opět potvrdila závazek, že ČNB bude v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby jej udržovala nad hladinou 27 za euro.
Maloobchodní tržby v eurozóně v září oproti očekávání poprvé za šest měsíců klesly, když se výrazně snížily výdaje spotřebitelů za potraviny a nápoje. Tržby v 19členném bloku jednotné měny se v září meziměsíčně snížily o 0,1 procenta, zatímco meziročně stouply o 2,9 procenta. Analytici oslovení Reuters očekávali meziměsíční zvýšení o 0,2 procenta a meziroční růst o 3,0 procenta. Meziměsíční stagnaci za srpen data potvrdila, meziroční růst nepatrně revidovala na 2,2 procenta proti původně uváděným 2,3 procenta.
Hlavní událostí dnešního dne budou data z amerického trhu práce (NFP) zveřejněna v 14:30. V případě, že pozitivně překvapí, dosáhnou vyšších hodnot, než čekají ekonomové, lze čekat, že měnový pár EUR/USD propadne pod hodnotu 1,08, prvně od letošního dubna.
Britská libra proti dolaru bojuje se silní supportní zónou 1,5160 – 1,5100. O tom, zdali ji zdolá, může dnes rozhodnout americký dolar (data NFP). Kdyby libra dnes uzavřela pod minimy z letošního května na denním, a tedy i týdenním grafu, byl by pravděpodobný pokračující delší výprodej.
Ropa již dva měsíce konsoliduje v obdélníkové formaci bez výraznějšího směru pohybu. Čekáme na proražení jedné ze stran obdélníku.
Konsolidace USD/CAD v trojúhelníkové formaci se blíží ke konci. Směr proražení formace, naznačí směr dalšího pohybu.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?