Americká akcie dobývají nová maxima, RBA ponechala beze změny; analýza GBP/USD, AUD/USD, CAD/CHF
Americký technologický index Nasdaq uzavřel včera na nejvyšší hodnotě za více než 15 let, když posílil o 1,5 procenta. Index Dow Jones o 0,94 procenta, širší index S&P 500 posílil o 1,19 procenta. Index S&P 500 včera prvně od srpna uzavřel nad hodnotou 2 100 bodů.
Včera se dařilo i akciím na aténské burze s tím, jak investoři uvítali výsledky zátěžových testů ECB pro čtyři velké řecké banky. Hlavní index aténské burzy ATG vzrostl o 3,1 procenta, tažen růstem bankovních titulů. Stres testy ECB ukázaly, že těmto čtyřem bankám dohromady schází kapitál v objemu pouze 14,4 miliardy eur, zatímco v rámci posledního záchranného programu je na rekapitalizaci bank vyčleněno až 25 miliard eur.
- QE zatím bez ekonomických výsledků
Masivní stimulační program Evropské centrální banky zatím příliš nepřispívá k růstu inflace v eurozóně, když průzkum mezi nákupními manažery (PMI) včera ukázal, že továrny se opět uchýlily ke snižování cen, aby podpořily obchod (klesající index PPI). Více než půl roku poté, co ECB začala v rámci svého programu kvantitativního uvolňování pumpovat 60 miliard nových eur měsíčně, se cenová hladina stále nezvedá. Dílčí index měřící výstupní ceny klesl na osmiměsíční minimum 48,6 bodu ze zářijových 48,7 bodu, a výrazně tak zaostal za rychlým odhadem 49,3 bodu. Navíc páteční údaje spotřebitelských cen (index CPI) ukázaly, že ceny v eurozóně v říjnu meziročně stagnovaly, což jen vyvíjí další tlak na ECB.
Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu eurozóny se podle konečných údajů společnosti Markit v říjnu jen nepatrně zlepšil na 52,3 bodu proti 52,0 bodu za září. Ukazatel se nicméně již přes dva roky drží nad hranicí 50 bodů, jež odděluje růst od poklesu aktivity.
Index měřící samotnou výrobu, který se promítá do složeného PMI, jenž vyjde ve středu, a je považován za spolehlivý ukazatel růstu, se zvýšil na 53,6 bodu z 53,4 za září, zatímco rychlý odhad uváděl 53,3 bodu. Stejnou hodnotu však ukazatel zaznamenal i v březnu, tedy v době, kdy ECB teprve spustila program QE. Negativní zprávou rovněž je, že růst zaměstnanosti se propadl na osmiměsíční dno a výstupní ceny klesají nejrychleji od února.
Podle průzkumu mezi ekonomy, uskutečněného agenturou Reuters ještě před daty o inflaci (index CPI za říjen), je již téměř jisté, že ECB v prosinci dále uvolní měnové podmínky tím, že buď rozšíří, nebo prodlouží program nákupu dluhopisů a sníží depozitní sazbu hlouběji do mínusu.
Index americké průmyslové aktivity, jenž sestavuje Institut řízení zásob (ISM) podle průzkumu mezi nákupními manažery, v říjnu klesl čtvrtý měsíc v řadě, když se snížil na 50,1 bodu z 50,2 bodu za září. Ekonomové oslovení Reuters očekávali snížení ukazatele až na hranici 50,0 bodu, která odděluje růst od poklesu aktivity v sektoru amerických továren.
Aktivita čínských továren v říjnu (index PMI) klesala osmým měsícem v řadě. Výsledek na úrovni 48,3 bodu je pod hranicí 50 bodů oddělující růst aktivity od poklesu a poukazuje na to, že druhá největší světová ekonomika zpomaluje.
Dnes brzy ráno zasedala australská centrální banka (RBA), která ponechala základní úrokovou sazbu na nezměněné 2 procentní úrovni. Nicméně banka tuto možnost úplně nezamítla, když uvedla, že nízká inflace poskytuje prostor pro další uvolnění měnových podmínek. RBA letos zasedá ještě jednou, a to v prosinci. Australský dolar proti americkému dolaru (AUD/USD) po těchto zprávách posílil na hodnotu 0,7220.
Měnový pár CAD/CHF se chystá otestovat rezistenci na úrovni předchozích maxim. Na denním grafu se na této úrovni nachází rovněž 200denní průměr. Sledujme reakci instrumentu na tuto zónu. Potvrzení obratu trendu bychom mohli dostat v případě opuštění konsolidačního trojúhelníku směrem dolů.
AUD/USD se díky rozhodnutí RBA ponechat základní úrokovou sazbu na nezměněné úrovni udržel v rostoucím kanálu. Aktuálně bojuje s fialovou silnou zónou rezistence. Když ji překoná, otevře se mu prostor k horní hraně kanálu, potenciálně až k 200dennímu průměru.
Britská libra vytváří nižší vrcholy a včera prohrála bitvu s jak s předchozím vrcholem, tak s rezistenční zónou 1,5500, a to i navzdory výborným číslům PMI ze sektoru výroby. Pokud je GBP pod klesající trendovou linii a hodnotou 1,5500, preferujeme krátké pozice.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- ČEZ - Akcie ČEZ aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- VIG - Akcie VIG aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- E4U - Akcie E4U aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie MONETA Money Bank, a.s., aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- CPI FIM - Akcie CPI FIM aktuálně - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?