Víkendář: Varoufakis o uprchlících, východní Evropě a skutečných zájmech Německa a Francie
Yanis Varoufakis nebyl na pozici řeckého ministra financí úspěšný, nyní chce ale své jméno využít na to, aby změnil celou Evropu. Nová řecká vláda podle něho nemá kvůli dohodě s věřiteli „absolutně žádnou svobodu“. Větší moc než ona má podle Varoufakise i městská rada v Drážďanech. Za jeden z nejtěžších problémů Řecka považuje oligarchy ve formě stavebních firem, které požadují přehnané ceny za budování komunikací. K nim se přidávají bankéři, kteří mají finanční instituce stále pod svou kontrolou i přesto, že banky dostaly od daňových poplatníků obrovské sumy peněz. A bývalý ministr financí přidává na seznam i vlastníky supermarketů, kteří jsou podle jeho názoru díky kartelům také schopni příliš zvyšovat ceny. Dodává, že „naše vláda chtěla všechny tyto praktiky ukončit, ale Trojku zajímalo jen zvyšování daní a snižování penzí“.
Varoufakis kritizuje i nová pravidla požadující předplacení daní u malých firem. To je podle něj krok ke zničení celé země. „Proti Řecku neexistuje žádná konspirace, na to jsme příliš malí. Německo a Francie nejsou schopny dosáhnout dohody, která by zachránila euro. Wolfgang Schäuble chce vytvořit měnovou unii založenou na disciplíně, která by také měla velkou kontrolu nad francouzským vládním rozpočtem. Francouzi to odmítají. V tom všem jsme my byli jen takoví malí otravové, kteří chtěli dělat věci jinak,“ dodává Varoufakis.
Na argument, že proti Řecku stály i malé země jako Slovensko či Lotyšsko, bývalý ministr financí odpovídá: „Lotyšsko dostalo pochvalu za svou politiku utahování a tak ji požaduje po všech ostatních. V této zemi ale zmíněná politika fungovala jen proto, že velká část populace odešla během krize do zahraničí, takže nezaměstnanost klesla. A lotyšské banky navíc perou špinavé peníze z Ruska. Pracovní místa, která tam vznikají, nemají vysokou kvalitu a pokud Evropa tuto zemi vnímá jako úspěch, má vážný problém.“
Na otázku, zda se blížíme konci EU, odpovídá Varoufakis kladně. Nemusí prý ale jít o nevyhnutelný proces. Poukazuje na to, že Spojené státy reagovaly na krizi tím, že vytvořily „stabilizující instituce, jako například Fed“. Evropa podle něho potřebuje zejména „obrovskou infuzi demokracie a euroskupina musí být nahrazena federálním řízením“. Angely Merkelové si Varoufakis podle svých slov cení za její postoje vůči uprchlíkům.
Současná krize vytváří v Evropě podle bývalého ministra rozkladné síly a hrozí nebezpečí, že poroste vliv ultranacionalistů a pravicových stran. Platí to zejména o východní Evropě, kde je podle Varoufakise patrný vztah mezi politikou utahování a xenofobií. „Ve východní Evropě proběhla renacionalizace všech ambicí. Oni říkají, že chtějí být v Evropě, ale zároveň chtějí uzavřít hranice před lidmi ze zahraničí. Nechtějí žádné černochy, muslimy, Řeky či Portugalce. Takový postoj není s Evropskou unií slučitelný,“ říká Varoufakis.
Zdroj: Der Spiegel
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?