Summary: Goldman Sachs, Citigroup, HCA Holdings, Netflix, Wal-Mart
USA:
Investiční banka Goldman Sachs hospodařila ve 3Q s čistými tržbami ve výši 6,86 mld. USD a nedosáhla tak na konsensuální očekávání položené na hladině 7,07 mld. USD.
Příjmy z obchodování na finančních trzích (1,46 mld. USD) meziročně propadly o 15 %, což zhruba odpovídá poklesu, který zaznamenala konkurenční JPMorgan. Obdobně jako v jejím případě pak Goldman Sachs doplatilo na horší výkonnost FICC segmentu, kde realizovala (bez započtení jednorázových položek spojených s vypořádáním části dluhových kontraktů) o 27 % nižší tržby, než ve stejném období loňského roku. Nedařilo se především hypotečním produktům, dobrou výkonnost nicméně nehlásí ani oblasti zaměřené na měny, dluhopisy či komodity. Příjmy z obchodování s akciemi (1,75 mld. USD) pak stouply meziročně o 9 % (proti 24 % ve 2Q), což odpovídá růstu u konkurence. Nicméně bez započtení jednorázových položek růst dosáhl 18 %, což je dáno především vyšším zobchodovaným objemem a vystupňovanou aktivitou klientů. Ta se podepsala pod nárůst utržených poplatků.
Vůbec se nedařilo Goldman Sachs v oblasti vlastních investic. Ty meziročně i mezikvartálně klesly o více než 60 % (na 670 mil. USD), když se projevila korekce na akciových trzích. Příjmy ze správy aktiv klesly meziročně o 14 % (ve 2Q +14 %) na 1,42 mld. USD, ačkoliv přírůstek aktiv pod správou narostl o 6 mld. USD na 1,19 bil. USD. Důvodem je opět vývoj akciových trhů, který dolehl na výkonností složku příjmů („performance fees“).
Goldman Sachs ve třetím čtvrtletí zvýšila své zaměstnanecké náklady (největší nákladový vstup), které oproti 3Q14 činí o 100 bps více v poměru k tržbám (34 %). Do čistého zisku se negativně promítly meziročně vyšší vytvořené rezerv na regulatorní spory. Čistý zisk na akcii upravený o jednorázové položky dosáhl 2,9 USD a zaostal za očekáváním na hladině 3 USD.
Samotné výsledky tak vyznívají mírně negativně. Nižší než očekávané tržby i čistý zisk, výrazně horší výkonnost FICC segmentu oproti konkurenci a hluboký propad v příjmech z investic – to vše akcie v premarketu stahuje o procento níže.
Do bojů bankovní výsledkové sezóny dnes vstoupila Citigroup. Tržby (očištěné o vliv DVA/CVA přeceňovacích položek) ve 3Q meziročně klesly o 8 % na 18,5 mld. USD a mírně zaostaly za očekáváním.
Tržby z obchodování na trzích klesly meziročně o 5 %, což je s ohledem na výsledky ostatních amerických bank alespoň trochu lepší číslo. Ačkoliv se ani Citigroup nevyhnula problémům v FICC segmentu (tržby y/y -16 %), vynahradila si to alespoň částečně v oblasti příjmů z obchodování akcií (y/y +12 % po očištění o přeceňovací položky). Citigroup se nedařilo v oblasti investičního bankovnictví (y/y -25 %), nicméně s ohledem na jeho nižší podíl na tržbách (okolo 10 %) není dopad tak dramatický.
Hlavní pozitivum výsledků představuje nákladová úspora. Provozní náklady meziročně klesly o 18 %, což odráží jak přijaté kroky vedení v rámci restrukturalizačního plánu (např. uzavírání vybraných poboček, opouštění neprofitabilních operací), tak také nižší náklady spojené se soudními výlohami. S její pomocí zisk na akcii vyšplhal na 1,35 USD a překonal očekávání na hladině 1,27 USD. Kvartální čísla hodnotíme pozitivně. Potvrzují naši domněnku (viz iterace Krátkodobých investičních příležitostí s podtitulem Amerika vrací úder), že probíhající restrukturalizace skýtá atraktivní potenciál pro budoucí profitabilitu podnikání. S jejím růstem, respektive růstem návratnosti vlastního kapitálu, by posléze mělo docházet k expanzi ukazatele P/B (aktuálně 0,74x) blíže hodnotě jedné a podpořit valuaci akcií.
HCA Holdings včera představilo předběžná čísla za třetí čtvrtletí letošního roku. Tržby mají dosáhnout 9,86 mld. USD, což představuje meziroční nárůst o 7 %. Zisk na akcii by měl vyšplhat na 1,17 USD, což je o pět centů méně, než kreslí konsensuální odhady. Nepříliš příjemnou zprávou je také nárůst podílu nepojištěných klientů (8 % všech ošetřených pacientů proti 7,3 % ve stejné periodě minulého roku). Růst nepojištěných klientů je negativní s ohledem na jejich vyšší riziko neplacení zdravotních nákladů. Výhled na celý rok počítá s upraveným ziskem na akcii ve výši 5,2 – 5,25 USD, proti původním 4,9 – 5,3 USD. Finální výsledky společnost zveřejní 27. října. Akcie ztrácí 7 % a stahují i konkurenční Tenet Healthcare (-4,5 %).
Netflix ve 3Q15 získal 3,62 mil. nových předplatitelů (0,88 mil. pochází z USA, 2,74 mil. ze zahraničí, zatímco sama společnost vyhlížela 1,15 mil. a 2,4 mil.) a celkově tak jejich počet zvýšil již na 69,17 mil. (43,18 mil. z USA, 29,49 ze zahraničí) z toho 66,02 mil. platících. Pro další čtvrtletí pak Netflix předpokládá přírůstek dalších 1,65 mil. amerických a 3,5 mil. zahraničních předplatitelů (konsensus vyhlížel 1,81 mil a 3,34 mil.) Zisk na akcii dosáhl 7c a zaostal za očekáváním na hladině 8c. Pro čtvrtý kvartál Netflix vyhlíží EPS na hladině 2c (vs kons. 4c). Akcie ztrácí 8 %.
Maloobchodní gigant Wal-Mart včera poskytl k náhledu investorům nový tříletý strategický plán. V jeho rámci počítá s růstem čistých tržeb v pásmu 3 – 4 % ročně, což odpovídá kumulovanému příspěvku od 45 do 60 mld. USD. Kapitálové výdaje mají ve fiskálním roce 2017 dosáhnout 11 mld. USD a v následujících letech zůstat zhruba obdobné. V letošním roce mají firmou odhadované CAPEX vyšplhat na 12,4 mld. USD. Nepříjemnou zprávou je zhoršení očekávaného růstu čistých tržeb v letošním roce. Wal-Mart proti původním odhadům, které mluvily o 1-2 %ním růstu, nově avizuje stagnaci.
Zisk na akcii má v FY17 klesnout o 6 – 12 %, když společnost počítá s realizací 1,5 mld. USD nákladů v rámci druhé fáze programu cíleného na vylepšení platových podmínek (připomeňme například letošní rozhodnutí zvýšit minimální mzdu až na 10 USD) zaměstnanců a zákaznické spokojenosti.
Wal-Mart zároveň oznámil autorizaci nového programu pro akciový odkup v rozsahu 20 mld. USD (zároveň však ukončil program předcházející, ve kterém zbývalo ještě 8,6 mld. USD). „Čistý“ objem akciového odkupu ve výši 11,4 mld. USD odpovídá zhruba 6 % tržní kapitalizace. Ačkoliv Wal-Mart neuvedl, jakou formou hodlá odkup financovat (hotovost, dluh), vliv na EPS bude takřka s jistotou pozitivní. Vyhrazená částka by měla být užita v plné míře během následujících 2 let. K akciovému odkupu ještě dodejme, že společnost se může při jeho realizaci opřít o silnou rozvahu a robustní volný peněžní tok.
Akcie v reakci na zveřejněný plán ztratily 10 % (dnes odepisují další procento). Klíčovým problémem je zhoršený výhled pro EPS, který alespoň částečně tlumí navýšený objem prostředků v rámci programu akciového odkupu. Pokud budeme předpokládat realizaci akciové odkupu v následujících dvou letech (půl na půl), financování skrze dluh s kupónovým nákladem ve výši 2 % (odpovídá nákladům dluhu společnosti dle databáze Bloomberg) a propad zisku na akcii v FY17 na střední hodnotě avizovaného pásma (6 – 12 %), aktuální propad akcií posílá ukazatel P/E (pro zisky FY17/18/19) zhruba na úrovně, kde se nacházely před představením plánu. Jinými slovy se tak proběhnuvší korekce jeví jako poměrně ospravedlnitelná.
Ostatní:
Taiwan Semiconductor Manufacturing snížila svůj letošní plánovaný rozpočet určený na kapitálové výdaje z původního pásma 10,5 – 11 mld. USD na 8 mld. USD, navíc s dodatkem, že může v budoucnu dojít k další úpravě. Zpráva navazuje na další nepříznivou zprávu, a to ze strany konkurenční Intel, která v pondělí zhoršila výhled pro poptávku korporátní klientely po serverových čipech. Nicméně, akcie polovodičových výrobců i dodavatelů kapitálového vybavení v Evropě rostou (např. ASML (DIP), či ARM Holdings (v iteraci Krátkodobých investičních příležitostí)). Důvodem je celkově pozitivní nálada v segmentu, patrná z růstu „polovodičového“ akciového indexu (Philadelphia Index). Tomu vzhůru pomáhají údajné spekulace o možném rozběhnutí akviziční aktivity v sektoru.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- WAL MART STORES (WMT) - aktuální graf akcie WAL MART STORES (WMT) v bodech
- CITIGROUP (C) - aktuální graf akcie CITIGROUP (C) v bodech
- Netflix, inc. (NFLX) - aktuální graf akcie Netflix, inc. (NFLX) v bodech
- Netflix na nejvyšší úrovni od ledna 2022 po otevření služby Netflix Bites
- GOLDMAN SACHS GRP (GS) - aktuální graf akcie GOLDMAN SACHS GRP (GS) v bodech
- Akcie týdne - Goldman Sachs. Goldman Sachs (GS.US) vykázala největší pokles zisku za posledních deset let, což její akcie srazilo o 6,44 %.
- PEPCO HOLDINGS INC (POM) - aktuální graf akcie PEPCO HOLDINGS INC (POM) v bodech
- Nielsen Holdings (NLSN) - aktuální graf akcie Nielsen Holdings (NLSN) v bodech
- PayPal Holdings (PYPL) - aktuální graf akcie PayPal Holdings (PYPL) v bodech
- Michael Kors Holdings (KORS) - aktuální graf akcie Michael Kors Holdings (KORS) v bodech
- Zimmer Biomet Holdings (ZBH) - aktuální graf akcie Zimmer Biomet Holdings (ZBH) v bodech
- United Continental Holdings (UAL) - aktuální graf akcie United Continental Holdings (UAL) v bodech
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory