Amerika oddaluje růst sazeb, Evropa signalizuje rozšířené QE; analýza USD/JPY, zlata, EUR/GBP
Maloobchodní tržby ve Spojených státechv září stouply jen mírně s tím, jak se levné pohonné hmoty podepsaly na slabších výsledcích čerpacích stanic. Naproti tomu zvýšené prodeje automobilů a dalšího zboží naznačují solidní domácí poptávku, která by měla ekonomiku ochránit před zpomalením globálního růstu. Maloobchodní tržby v září stouply o 0,1 procenta po revizi srpnových dat z 0,2 procentního růstu na nulu. Analytici v průzkumu agentury Reuters čekali v září růst tržeb ve výši 0,2 procenta. Maloobchodní tržby očištěné o prodej automobilů v září klesly o 0,3 procenta. Horší data z maloobchodu stejně jako 12. pokles v řadě indexu cen výrobců na meziroční bázi (index PPI) signalizují, že Fed může klidně se zvýšením úrokových sazeb počkat do příštího roku, kvůli tomu čelí dolar tlaku prodejců. Naopak profituje zlato a cena dluhopisů (výnosy klesají).
Americký dolar se včera propadl vůči koši měn na 7týdenní minima. Proti euru dolar oslabil téměř k úrovni 1,1500. Nicméně posilující kurz EUR/USD se podle všeho nebude líbit Evropské centrální bance, což potvrzují i dnešní slova člena bankovní rady Nowotneho. Ten uvedl, že ECB bude muset nalít do ekonomiky víc peněz.
Měnový pár USD/JPY se už skoro 2 měsíce obchoduje v konsolidačním obdélníku bez jasného směru. Na jedné straně investoři doufají, že japonská centrální banka (BoJ) zvýší objem monetárních stimulů (QE), proto očekávají oslabení jenu. Na druhé straně prodávat jen proti USD, u něhož se oddaluje možnost zvýšení sazeb, se jim také nechce. Srpnová finální data japonské průmyslové produkce odhalila 1,2 procentní meziměsíční pokles. Optimismus v průmyslu a výrobě klesá, mnozí se bojí recese. Proto tlak na představitele měnové politiky bude s koncem roku stoupat. Nicméně měnový pár USD/JPY včera uzavřel pod klíčovou hodnotou podpory 118,60. Když se mu dnes podaří uzavřít i pod Fibonacciho hladinou 23,60, bude pravděpodobné, že otestuje minima z 24. srpna. (viz. příloha)
Tyto zprávy tak přidaly na obavách z hospodářských výsledků firem z báze indexu Standard & Poor's 500, kde podle průzkumu Thomson Data čeká trh pokles zisků o více jak 4 procenta.Na začátku výsledkové sezony zatím sledujeme smíšená čísla. Svými výsledky investory nepotěšila banka JP Morgan ani Bank of America, zatímco Wells Fargo nepatrně odhady překonala. Včera výrazněji ztratila i společnost Netflix, když snížila výhled počtu nových uživatelů a její akcie přes den ztrácely 12 procent.
Index Dow Jones zavřel níž o 0,9 procenta na hodnotě 16 924,75 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,5 procenta a zavřel na úrovni 1 994,2 bodu (po čtyřech dnech se vrátil pod hranici 2 000 bodů)a technologický Nasdaq Composite oslabil o 0,3 procenta na hodnotu 4 782,85 bodu.
Ačkoliv americký akciový trh je nyní v rukách pomalu rozjíždějící se výsledkové sezony, naopak Asie a dnes ráno i Evropa těží z očekávání, že americká centrální banka (Fed) oddálí zvýšení svých sazeb až na rok 2016. Asijské akcie ve čtvrtek vystoupaly na 2měsíční maxima.
Technickou anlýzy si můžete přečíst zde.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory