Patria (Patria Finance)
Investice  |  02.10.2015 17:45:00

Francii, Itálii a Japonsko dusí tučné žáby na prameni

Pokrizová rally na akciových trzích ve vyspělých ekonomikách (DM) byla do značné míry tažena růstem ziskovosti obchodovaných firem. Dospěli jsme dokonce do historicky výjimečné situace, kdy zisky v řadě DM tvoří nebývale vysokou část celkových příjmů. Svým způsobem tak ale mohou firmy připomínat pohádkového otesánka, jehož apetit a růst nejdříve příjemně překvapoval, poté ale budil obavy a nakonec se stal přímo škodlivý. Jak je to možné?

Z dlouhodobého hlediska je vysoká ziskovost korporátního sektoru úzce propojena s dnes intenzivně diskutovanou vysokou příjmovou nerovností. Z krátkodobějšího hlediska pak hrozí, že vysoké zisky syslené v rozvahách firem ve formě vyšších a vyšších zásob hotovosti ekonomiku začnou dusit. Jak je to možné? Hotovost v rozvahách firem je totiž jen další formou úspor a i u nich platí, že čeho je moc, toho je příliš. Nejhorší scénář tedy vypadá asi následovně:

Vyjednávací síla práce je nízko, mzdové tlaky jsou minimální, marže firem rostou a s nimi i jejich zisky a zásoba hotovosti v rozvahách. Vydělané peníze ale firmy neinvestují, protože jejich výrobní kapacity jsou dostačující. Spotřebitelská poptávka je totiž pod tlakem, protože po tlakem jsou i mzdy a zaměstnanost. Z prvotního pozitiva – nízkých nákladů práce, vysokých marží a zisků, se tak stává tučná žába na prameni.


Jak vypadá praxe?


Je výše popsaný mechanismus jen nereálnou teorií? Určitě ne co se týče první části – utlumeného růstu mezd a naopak vysoké ziskovosti a syslení peněz v rozvahách firem v řadě DM. Jak to ale vypadá s druhou půlkou popsané spirály? V následující tabulce od Natixis je v sloupcích za sebou charakterisitika toho, jaká je situace u ziskovosti korporátního sektoru a také co se týče jeho investic. Následuje zaměstnanost v dané zemi a na konec vývoj zadluženosti firem a vývoj likvidních aktiv v jejich rozvahách.

Ve všech sedmi zemích je ziskovost firem vysoká, pouze ve Velké Británii začíná klesat (ve Francii a Itálii se na vysoké hodnoty dostává nyní). Investiční chování firem ale už tak homogenní není – investice rostou jen v USA, v UK a ve Španělsku, jinde stagnují. Zaměstnanost roste v USA, v UK, v Německu a ve Španělsku (tj. ve staré a nově vycházející hvězdě starého kontinentu).

tab2


Ideální je tedy podle uvedeného popisu situace ve Spojených státech, kde se nyní vysoká ziskovost pojí s rostoucími investicemi a zvyšující se zaměstnaností (americké firmy k tomu mírně zvyšují své zadlužení, jejich zásoba hotovosti je stabilní). Podobně na tom jsou firmy v UK, jejich zadlužení dokonce klesá. Povzbudivý naopak není vývoj v Japonsku, Itálii a Francii. V těchto zemích investice i přes vysokou ziskovost stagnují a podobná je situace co se týče nezaměstnanosti.

Zajímavé je zejména Japonsko, protože u něj je kombinace vysoké ziskovosti, nízkých investic a syslení hotovosti skutečně onou žábou na prameni (čtenář se v této souvislosti může podívat i na článek o společnosti Shimano v sérii Zaostřeno na blue chips). Pokud Evropa bude „japonizovat“, bude tento proces probíhat do značné míry touto cestou. Zatím jsou evropské signály smíšené už proto, že Německo je někde mezi – vysoká ziskovost tam sice nevede k vyšším investicím, ale zaměstnanost se zvyšuje.

Výše uvedené je mimo jiné připomenutím toho, jak je důležité vnímat ekonomiku jako celek. Dojít totiž může i k tomu, že pokud se nějaké její části vede příliš dobře, pro zbytek hospodářství je to negativní. Takový stav nemůže trvat věčně a trpět nakonec začne i dříve „vyvolený“ sektor. Čtenář si pak v této souvislosti možná vzpomene na mou tezi, že evropské akcie by si mohly vést relativně dobře, protože ziskovost evropských firem je na rozdíl od těch amerických stále pod předchozími maximy. Výše uvedené to nerozporuje – problém není v samotné vysoké ziskovosti, ale v tom, jak zisky jsou, či nejsou „recyklovány“.

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688