Souhrn 22.9. - trhy polykají hořké pilulky z automobilového sektoru
ČR
Domácí burzovní parket navázal na výrazně negativní sentiment v Evropě, který poslal všechny hlavní evropské indexy do červených čísel. Index pražské burzy s podprůměrným objemem obchodů 0,441 mld. Kč odevzdal 1,61 % a zakončil včerejší den na úrovni 967,8 bodu. Prodejní apetit na evropském trhu (a v automobilovém segmentu) přiživuje skandál automobilky Volkswagen.
Pod tlakem byl opět ČEZ, který ztratil 1,07 % a podíval se tak na cenu 507,9 CZK/akcie. Cena uhlí s dodávkou v roce 2016 na evropském trhu propadla pod 50 dolarů/t a tlačí dolů také ceny elektřiny, což neprospívá energetickým firmám, ČEZ nevyjímaje. Uhlí jen v letošním roce odepsalo 25 % své hodnoty a má nakročeno již k pátému ztrátovému roku.
Švédská energetika Vattenfall vyzvala potenciální zájemce k předložení nabídek na koupi jejích hnědouhelných elektráren a dolů v Německu. Zájem o tyto aktivity vyjádřily české společnosti ČEZ a Energetický a průmyslový holding. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák agentuře Reuters řekl, že o podání nabídky bude jeho společnost "rozhodně" uvažovat.
V Praze se nedařilo ani finančnímu sektoru, Erste minus 1,5 % na 685,9 Kč/akcie, VIG ztratil 2,3 procenta na rovných 715 korun. Minutu před zavřením pražského parketu přesáhl objem obchodů na Komerční bance 200 milionů korun, aktivní však byli především prodejci, kteří poslali titul o 2,84 % níže na cenu 5195 CZK/akcie.
Telekomunikace O2 CR ztratila 0,36 %, Pegas klesl o 1,9 %, CETV minus 1,05 % na hodnotu 51,59 koruny za jednu akcii.
Evropa
Západoevropské akciové indexy utrpěly výrazné ztráty, když propadly o více než tři procenta. Pod tlakem klesajících akcií především automobilek a komoditních titulů panevropský Euro Stoxx 50 odepsal 3,5 %, britský FTSE 100 2,5 %, francouzský CAC 40 3,6 % a německý DAX 3,9 %.
Celý automobilový sektor oslabil o více než sedm procent, přičemž na vině je v první řadě kauze kolem společnosti Volkswagen. Její akcie propadly o 19 %, když firma oznámila, že na případnou pokutu vyčlenila 6,5 mld. EUR a celý problém se týká asi 11 mil. vozů. Porsche pak umazalo 17,3 %, Peugeot 8,7 %, Renault 7,2 % a BMW nebo Daimler 6,2 %, resp. 7,2 %.
Prodejní pokyny směřovaly ale i na sektor základních materiálů, kde je propadlíkem společnost Glencore. Ta propadla o 11,1 % pod 100 pencí, což znamená nejnižší hodnotu od IPO v roce 2011. Spolu s poklesem cen komodit pak 7,1 % odepsala Antofagasta, 6,6 % Anglo American a 5,9 % ArcelorMittal.
USA
Zvyšování úrokových sazeb je na chvíli z dohledu a trhy místo aby bouchly pořádně do stolu, nasypaly peníze zpátky do akcií, polykají extrahořkou pilulku v podobě kauzy s emisními plyny z dílny z Wofsburgu. Pod tlakem byly velké míře hlavně akcie automobilek, nebo jejich dodavatelé.
Průmyslový index Dow Jones Industrial Average ztratil 1,1 % své hodnoty. Finální hodnota indexu činila 16330 bodů. Podobnou ztrátu si připsal index S&P 500, který odepsal 1,2 % na úroveň 1942 bodů. Technologický Nasdaq Composite dostal zabrat ještě více. Propad o 1,5 % znamenal finální hodnotu 4756 bodů.
Z indexu S&P 500 se nejhůř dařilo zpracovatelskému sektoru, který klesl o 1,8 %. V těsné návaznosti byly s poklesem o 1,5 % informační technologie. Na opačném pólu se nacházel sektor zdravotnictví, který se sice nechal strhnout negativním sentimentem, ale ztráta 0,6 % neznamená žádnou paniku.
Asie
Uprostřed předposledního týdne měsíce září roku 2015 většina akciových trhů v Asii oslabila. Podle analytiků je příčinou Čína, ze které mají investoři doslova strach, naposledy totiž přidala podle agentury Bloomberg další varovný tón v podobě makroekonomických čísel, která prý zvyšují rizika kolem ekonomického růstu čínské ekonomiky. MSCI Asia Pacific Index klesl o 2,1 procenta na 399,04 bodu.
Australský S&P / ASX 200 Index odepsal 1,9 procenta, index Taiex na Tchaj-wanu klesl o 1,8 procenta, jihokorejský akciový index Kospi odepisuje 1,89 procenta. Novozélandský S&P / NZX 50 Index ztratil 0,2 procenta a singapurský Straits Times Index klesl o 1,1 procenta. Japonské kapitálové trhy jsou, vzhledem ke státnímu svátku, uzavřeny. Cena ropy WTI na trhu New York Mercantile Exchange připsala 0,33 % na 46,20 USD za barel. Na Intercontinental Exchange (ICE) cena ropy Brent uzavřela na 49,03 USD za barel, tedy o 0,22 % výše.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ropa WTI Crude Oil - ceny a grafy ropy WTI Crude Oil, vývoj ceny ropy WTI Crude Oil 1 barel - 1 rok - měna USD
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 17 let - měna USD
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 3 měsíce - měna USD
- Ropa WTI Crude Oil - aktuální cena ropy WTI Crude Oil, graf vývoje ceny ropy WTI Crude Oil 1 barel - 2 dny - měna USD
- Ropa Brent - aktuální cena ropy Brent, graf vývoje ceny ropy Brent 1 barel - 2 dny - měna USD
- Ropa WTI Crude Oil - aktuální cena ropy WTI Crude Oil, graf vývoje ceny ropy WTI Crude Oil 1 barel - 5 dnů - měna USD
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 3 roky - měna USD
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 2 roky - měna USD
- Ropa Brent - aktuální cena ropy Brent, graf vývoje ceny ropy Brent 1 barel - 5 dnů - měna USD
- Ropa Brent - aktuální cena ropy Brent, graf vývoje ceny ropy Brent 1 barel - 1 den - měna USD
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Ropa - online ropa Brent, WTI
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory