Takhle si to rozdávají býci a medvědi
Světové akciové trhy jsou opět pod silným tlakem, konsolidace z minulého týdne je minulostí. Co na to stratégové a analytici? Chrlí argumenty na všechny strany.
Třeba Brian Belski z BMO Capital se s tím nemaže. Krátkodobé výkyvy alespoň zdánlivě neřeší a hlásí: "Akciový býk v USA má za sebou teprve šest z 15-20 let svého života. Trhy jsou v sekulárním (dlouhodobém) růstovém trendu a v příštích zhruba pěti letech akcie ročně v průměru nabídnou 8-10% zhodnocení. Korekce jsou normální, zdravé a prospěšné."
Argumenty pro toto tvrzení? Vedle očekávané síly americké ekonomiky především dlouhodobé grafy amerických indexů. Na nich se střídají fáze stagnace nebo poklesu s dlouhodobými býčími trendy. A po dekádě stagnace od roku 2000 (ano, i tak lze chápat dva obrovské propady z maxim a návraty na rekordy) by mělo přijít zhruba 15-20 let růstu. Ilustrujme si to poněkud starším grafem indexu Dow z doby, kdy sice probíhal aktuální býčí trh, ale akcie se stále teprve vyprošťovaly z desetileté stagnace.
Podobný optimismus je slyšet od dalších expertů z Wall Street. Za všechny jmenujme třeba Jonathana Goluba z RBC Capital, Adama Parkera z Morgan Stanley, Liz Ann Sondersovou z Charles Schwab nebo přesvědčeného optimistu posledních let Thomase Leeho z Fundstrat Global Advisors.
Poslední jmenovaný klienty zásobuje býčími poznámkami co týden. Minulý pátek (po odrazu akcií ode dna) vyjmenoval hned čtyři důvody, proč by si investoři neměli lámat hlavu s poklesy na akciových trzích v USA. "Posilování amerického dolaru se zastavilo, což bude pomáhat firmám s velkým podílem tržeb ze zahraničí, například z technologického sektoru. Ceny ropy zřejmě našly dno, což pomůže energetice. Realitní trh je nadále silný, poptávka po bydlení roste rychleji než nabídka nových domů. A navíc je býčí trend stále v plenkách, růst zisků na akcii v rámci S&P 500 o 29 % oproti předchozímu vrcholu je stále výrazně menší než ten 61% v roce 2007 (oproti roku 2000) a 275% v roce 2000 (oproti roku 1981)," napsal Lee.
Dlouhá řada odborníků připomíná, jak rychle a jak mocně akcie posilují po korekcích o 10 % a více. Za všechny uveďme Binkyho Chadhu z Deutsche Bank. "Oživení trhu po korekci o 10 % v době, kdy v USA nepanuje recese, bývají velice silná," tvrdí. Na 13 příkladech z historie (poklesy o 8,9 % až 31,5 %, medián 12,7 %) od roku 1966 ukazuje, že na dno akcie většinou dosedly zhruba 2,5 měsíce po spuštění výprodejů. "V současnosti, když se výprodej v USA zdá být spíše technického rázu a fundamenty podporují posilování akcií, je dobrý důvod se domnívat, že se trh dnu minimálně velice přiblížil. Oživení bývají silná, a to o 8 % za měsíc, o 10 % za 3 měsíce a o 19 % za půl roku," uvedl Chadha toto pondělí.
Andrew Garthwaite z Credit Suisse si vzal do ruky kalendář a nalistoval letní výprodeje. Vyšel mu hezký graf, který na rozdíl od předchozích ještě nechává prostor pro další poklesy (jak chytré), v delší perspektivě ale trvá na zachování býčího trendu. "V srpnu, když je na trhu menší aktivita, umějí indexy předvádět psí kusy. Podíval jsem se na roky 1966, 1974, 1981, 1990, 1998, 2007 a 2011. Indexu S&P 500 trvá v průměru 53 dnů, než dosedne ze svých letních maxim na dno, v průměru se jedná o 17% pokles. Minulý týden jsme se dostali zhruba 12 % pod vrchol," říká Garthwaite. "V průměru trval návrat na předchozí letní vrchol osm měsíců, jen v letech 1981 a 2007 na to nestačil ani jeden celý rok."
To už zní opatrněji. Server Zero Hedge, který dlouhodobě kritizuje tržní doping v podobě peněz od centrálních bank a zpochybňuje sílu býčího trendu, má teď doslova hody. V úterý si vzal k ruce takzvaný NYSE Arms Index (pojmenovaný podle Richarda W. Armse juniora). Detaily stranou, růst indexu nad 1 zkrátka znamená nedostatek důvěry traderů v růst cen. A grafy jsou celkem výmluvné, po uklidnění v minulém týdnu došlo k dalšímu krátkodobému zhoršení sentimentu.
Zástupy těch, kdo považují současné poklesy na trzích za jiné, a proto i možná horší než ty známé z historie, jsou také dlouhé. Stačí připomenout, že centrální banky v posledních letech vystřílely opravdu silnou munici. Nyní ve střelbě pokračují ECB a Bank of Japan, ale trhy jsou na jejich dávky hotovosti zvyklé a propady to zatím nezastavilo.
Čína se snaží připojit, zatím také ne příliš úspěšně, ale na hodnocení je samozřejmě brzy. Právě to, že se starosti ekonomů nyní týkají obrovské Číny, a ne třeba malého Řecka, dělá z letošních letních výprodejů možná opravdu "něco nového".
Louise Yamadaová upozorňuje na to, že se růstové momentum na amerických trzích vytrácelo již čtyři měsíce. To je podle ní, technické analytičky, celkem silný prodejní signál. "Dost možná zažíváme začátek medvědího trendu. Poslední dva případy podobného zhoršení momenta nastaly v letech 2000 a 2008," uvedla pro CNBC.
Akcie, dluhopisy i nemovitosti jsou rekordně nadhodnocené, tvrdí Deutsche Bank. To se na to podívejme
Analytici z Deutsche Bank si dali tu práci a prozkoumali 200 let dat týkajících se cen akcií, nemovitostí a dluhopisů. Výsledkem je tvrzení, že jsou všechna tři aktiva na vrcholu svého ocenění. Popravdě řečeno, asi se analytici měli zabývat něčím jiným, snad užitečnějším.
S&P 500 podle ní může otestovat spodní linii svého růstového trendu na 1 800 bodech. "Pod touto hladinou by další podpora byla až okolo 1 600 bodů, kde trh v roce 1 600 tvořil nová maxima. Z technického pohledu jde o běžný pullback na předchozí breakout, v tomto případě by ale šlo o 24% pokles, tedy medvědí trh." Prodeje přitom podle analytičky nemusejí přijít naráz, spíše by prý šlo o sérii postupných poklesů s menšími návraty na vyšší hladiny.
A nakonec několik statistik o září jako pro akcie nejhorším měsíci a také o naději, že výsledková sezóna za třetí kvartál podpoří trhy v závěru roku. Uvidíme
Jedno historie ukazuje celkem jasně - dlouhodobě akcie posilují. Pokud máte dostatečně dlouhý investiční horizont, tedy alespoň několik let, současné divoké tržní výkyvy vás nemusejí strašit. Krátkodobějším obchodníkům lze jen popřát pevné nervy a hodně štěstí. Ti, kdo v současnosti dokáží vyděl(áv)at, o tom budou v dalších letech moct psát v různých diskuzních fórech a s drinkem v ruce nadávat na nudu na trhu. A ti, kdo prodělají, to nikomu neřeknou a příště to zkusí znovu.
Černé labutě, výhled ekonomiky a jeden medvědí signál nad všechny ostatní
Letem světem světovým trhem. Goldman Sachs věří v růst indexu S&P 500 do konce roku na 2 100 bodů, a to navzdory riziku zpomalení ekonomiky Číny, které straší světové investory. Strašit by je ale mohla i titulní strana jednoho populárního finančního magazínu.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?