MMF varuje: Nezvyšujte úrokové sazby
Mezinárodní měnový fond dnes varoval centrální banky vedoucích světových ekonomik, aby se prozatím zdržely zvyšování úrokových sazeb. Podle MMF se totiž stupňují rizika, která představují hrozbu pro globální růst. Vzkaz vyslal fond centrálním bankéřům a ministrům financí nejmocnějších světových ekonomik těsně před víkendovým zasedáním G20 v turecké Ankaře. Výkonnost většiny světových ekonomik podle MMF oproti odhadům z počátku tohoto roku opět zaostává za očekáváním.
Mezinárodní měnový fond volá po opatřeních, která zabrání klopýtání míry růstu a která ve střednědobém horizontu zvýší výkonnost největších světových ekonomik ze současné mírné úrovně. Varování MMF však nesměřovalo pouze k americké centrální bance, která již delší dobu zvyšování sazeb zvažuje a mohla by k němu teoreticky přistoupit již na zasedání tento měsíc. MMF uvedl, že z praktického hlediska se nenaplnila očekávání spojená s nízkými cenami ropy a s ohledem na nízkou míru inflace ve vyspělých ekonomikách upozornil na nutnost zachování uvolněné měnové politiky tak, aby se předcházelo předčasnému zvýšení reálných úrokových sazeb.
Fed, ECB a BoJ
Před zveřejněním pátečních oficiálních dat z amerického trhu práce tak MMF opět vyzval americký Fed, aby si zachoval závislost na datech a nejednal ukvapeně. Šéfka MMF Christine Lagarde již v červnu apelovala na Fed, aby úrokové sazby nezvyšoval dříve než příští rok. S ohledem na Evropskou centrální banku, která bude o sazbách jednat dnes odpoledne, MMF navrhuje rozšíření programu kvantitativního uvolňování. Jasný vzkaz MMF Evropské centrální bance před jejím dnešním zasedáním tak zní: „Pokud nedojde k dostatečnému zlepšení inflace v souladu s dosažením střednědobých cílů cenové stability, ECB by měla program kvantitativního uvolňování prodloužit.“ Mezinárodní měnový fond nevynechal ani Japonskou centrální banku, která by podle něj měla být připravena na další uvolňování.
Víkendové zasedání ministrů financí G20 mělo být původně klidnou událostí, jejíž význam stoupl s rostoucí volatilitou na finančních trzích a obavami o globální dopady zpomalení čínské ekonomiky. Na zajímavosti však víkendové události jistě přidá i dnešní varování ze strany fondu. MMF se zároveň jasně vyjádřil v tom smyslu, že existující prognózy, které počítaly s lepší výkonností globálních ekonomik ve druhé polovině roku, v současnosti pro valnou většinu největších světových ekonomik nejsou aktuální. Ekonomický růst zaostal za očekáváním MMF již v USA, eurozóně, Japonsku i mnoha chudších ekonomikách.
Pozitivně lze vnímat hodnocení současné ekonomické situace v Číně, která je v poslední době pod drobnohledem ekonomů i investorů. Co se Číny týká, MMF věří, že růst tamní ekonomiky v první polovině roku byl v zásadě v souladu s předchozími prognózami a i když investice v Číně zpomalily, růst spotřeby zůstal podle fondu stabilní. Mezinárodní měnový fond však hlavně varoval před růstem rizik, která ohrožují zdraví světové ekonomiky. Souběžné naplnění některých z těchto rizik by se potom odrazilo na mnohem slabším ekonomickém výhledu. Význam těchto rizik je mnohem vyšší hlavně v chudších zemích, zvláště pak v těch, které jsou více vystaveny nižším cenám komodit, nají značný dluh denominovaný v amerických dolarech a v zemích, jejichž vývoz nejvíce závisí na čínské poptávce. S ohledem na zvýšení odolnosti proti těmto hrozbám MMF vyzval vlády k přijetí strukturálních reforem, které zlepší střednědobou výkonnost jejich ekonomik.
Ať již víkendový summit G20 přinese cokoliv, problémem zasedání ministrů financí bývá míra, s jakou dodržují závazky, na kterých se na jednáních jako bude to v turecké Ankaře, dohodnou. Země dodržely jen asi 63 procent slibů, ke kterým se jejich lídři zavázali na listopadovém summitu v Brisbane.
Zdroj: FT
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun