Co přineslo zasedání Fedu, kolik utratila ČNB za intervence? Analýza AUD/NZD, USD/CAD, BOSSA USD
Americký dolar včera po zveřejnění zápisu ze zasedání americké centrální banky (Fed) neoslabil, ani když se komentář banky ukázal jako méně optimistický pro utažení měnové politiky, než mnozí očekávali. Ti nejoptimističtější čekali, že Fed si začne aktivně dláždit cestu pro zářijové zvýšení úrokových sazeb, což se ale nestalo. Banka místo toho plánuje nadále pozorovat trh práce a potřebuje vidět dodatečné zlepšení podmínek před tím, než přistoupí k tomuto dlouho očekávanému kroku. Investorská naděje ani po umírněnějších slovech banky neumírá, protože americký trh práce zveřejní ještě dva reporty NFP (počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor) před zářijovým zasedáním, což by mohlo bankovní radu (FOMC) přesvědčit, že největší ekonomika světa je připravena na první pokrizové zvýšení úrokových sazeb. Investoři se nevzdávají a věří, že Fed se nechce k něčemu zavázat a preferuje větší manévrovací prostor, který si může přizpůsobovat podle vývoje domácí i zahraniční ekonomické situace. Strašákem je stále inflace, která zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem Fedu.
Bankovní rada (FOMC) hlasovala na červencovém zasedání jednomyslně za ponechání úrokových sazeb na nezměněné úrovni. Centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby podpořila ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Představitelé Fedu po dvoudenním zasedání prohlásili, že ekonomika Spojených států zřejmě překonala pokles ze začátku roku a v současnosti již mírně roste navzdory útlumu v energetickém sektoru a negativním zahraničním faktorům. Zápis z tohoto zasedání byl nejkratší za poslední 3 roky. Nicméně již zářijové zasedání může přinést různorodost v hlasování o zvýšení úrokových sazeb. Dnes v 14:30 zveřejní americká ekonomika data HDP za druhé čtvrtletí. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli chladnému počasí a silnému kurzu dolaru klesla o 0,2 procenta. Odhaduje se, že ve druhém čtvrtletí se vrátila k růstu 2,7 procentním tempem. Předpokládáme, že by mohla mírně předčít očekávání trhu. Měnový pár EUR/USD se včera propadnul pod kulaté číslo 1,10.
Japonská průmyslová produkce v červnu meziměsíčně mírně vzrostla po květnovém propadu. Na trhu ožívají obavy ohledně zpomalování ekonomické výkonosti země, když slábne export a výrobci jsou zatíženi zásobami. Ačkoliv domácí poptávka posiluje, země může být zasažena nižší čínskou poptávkou způsobenou zpomalující se tamní ekonomikou. Průmyslová výroba tvoří 18 procent HDP. Příští týden zasedá centrální banka, od níž se očekává, že ponechá měnovou politiku beze změny.
Britská libra včera posílila díky lepším výsledkům bank, které poskytly Britům více hypotekárních úvěrů. Naopak data z australského trhu bydlení v brzkých ranních hodinách negativně překvapila, když počet stavebních povolení v červnu meziměsíčně klesl o 8,2 procenta, což byl mnohem výraznější propad, než trh čekal (minus 0,8 procenta).
Banka ING odhaduje, že Česká národní banka utratila za devizové intervence za poslední dva týdny zhruba 554 milionů euro. Nicméně nejpřesnější čísla ohledně intervencí centrálních bank se dostávají na povrch, až když banka zveřejní informace o výši svých devizových rezerv. Ty budoupublikovány příští týden. Pro srovnání banka v listopadu 2013, kdy oslabila koruna na hodnotu 27 za euro, utratila přibližně 7 miliard euro.
Na denním grafu měnového páru AUD/NZD se vytvořila formace dvojitého vrcholu s hodnotou „neckline“ vyznačenou modře, která je aktuálně testováná. Když zůstane hodnota AUD/NZD pod ní, lze očekávat pokračování pohybu ve formaci dvojitého vrcholu s cílem 1,0750.
Na denním grafu USD/CAD se včera vytvořila svíčková formace s dlouhým knotem připomínající „pinbar“, což indikuje posilování USD/CAD. Pod knotem je úroveň silného supportu 1,2800. Navíc 55 denní průměr protnul 100denní zdola směrem nahoru, což je dalším pozitivním signálem. Cílem by se mohla stát předchozí maxima.
Americký dolar vyjádřen měnovým indexem BOSSA USD se i po včerejším zasedání centrální banky drží nad rostoucí trendovou linii. Dnes očekáváme mírně lepší data HDP, což indikuje, že USD by mohl nadále posilovat a držet se nad rostoucí modrou trendovou linií.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?