Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Investice  |  08.07.2015 11:56:43

Tři lekce pro investory přímo od dinosaurů

Jurský svět, čtvrtý díl slavné série o vzkříšení pravěkých ještěrů, v kinech trhá rekordy tržeb z prodaných vstupenek. Kromě dokonalých triků, které diváky zarazí hluboko do křesel v kinosálech, snímek ale nabízí ještě něco jiného. Investoři v něm najdou bezpočet scén a námětů, které připomínají principy a zákonitosti, s nimiž se denně setkávají na finančních trzích.

Historie se opakuje, na nečekané se nelze připravit

Děj Jurského světa se odehrává zhruba dvaadvacet let po nevydařeném pokusu excentrického milionáře Johna Hammonda oživit na odlehlém ostrově pomocí dinosauří DNA ještěry, kteří vyhynuli před asi 65 miliony let. Na první pohled je tentokrát vše jinak - park, do něhož proudí miliony návštěvníků, je prošpikován technologiemi, dinosauři jsou ve výbězích nepřetržitě sledováni termokamerami a pohyb návštěvníků je monitorován nekonečným množstvím viditelných i skrytých bezpečnostních zařízení.

Podobným dojmem se na investory snaží působit centrální banky. Po splasknutí internetové bubliny v roce 2000 a finanční krizi z roku 2008 se centrální banky tváří, že mají vše pod kontrolou a přesně vědí, co se v následujících dnech, týdnech a měsících stane. Je sice pravda, že nebýt Fedu a jeho kvantitativního uvolňování, byla by na tom pravděpodobně nejen americká ekonomika ještě dnes hodně špatně, jak ale Jurský svět ukazuje, stačí jedna nečekaná událost, aby všechny vypracované a nacvičené modely byly k ničemu.

Více sex-appealu něco stojí

Zhruba dvě dekády poté, co se zemského povrchu po více než šesti desítkách milionů let znovu dotkla noha obávaného Tyranosaura Rexe, se management parku snaží vymyslet, jak do něj přilákat další návštěvníky. Dinosauři jsou sice úchvatní, lidé si na ně ale již tak nějak zvykli, a tak je potřeba přijít s novou senzací. V laboratořích Jurského světa je proto stvořen děsivý kříženec "s více zuby", který se má stát novým hlavním lákadlem parku. To, že hra na boha nedopadne dobře, není potřeba zdůrazňovat.

Inovace jsou motorem byznysu. Firmy po celém světě se předhánějí, kdo zákazníkům nabídne atraktivnější produkty a lepší služby, a těmto snahám vše podřizují. Dobře patrné je to například na trhu s investičními fondy. Časy, kdy se nabídka omezovala jen na několik podílových fondů, jsou pryč. Investoři si mohou vybrat z nepřeberného množství ETF, hedgeových fondů, fondů rizikového kapitálu (venture) a mnoha dalších alternativ. Problémem je to, že čím atraktivnější investiční nástroj je, tím větším rizikům investory vystavuje.

Popírání rizik jen přilévá oleje do ohně

Když manažerka Jurského světa zjistí, že dinosaurus vytvořený v laboratoři zkřížením Tyranosaura Rexe s dalšími druhy ještěrů a zvířat utekl z výběhu, rozhodne se park nechat v provozu a do akce povolá bezpečnostní složky, kterým nařídí uprchlého ještěra vystopovat a dopravit zpět do výběhu. K tomuto rozhodnutí ji vede v první řadě přesvědčení, že by okamžitá evakuace ostrova srazila budoucí návštěvnost parku. Domnívá se, že má situaci nadále pod kontrolou a nepřiznáním všech rizik dokáže ztráty plynoucí z této nehody minimalizovat.

Snahy šéfky Jurského světa zamlčovat skutečný stav věci a popírat rizika nápadně připomíná chování regulátorů a centrálních bank v dobách finančních či politických krizí. Opatření, jež mají snížit volatilitu, dokáží investory krátkodobě zklidnit, jakmile se ale někde rizika objeví v plné síle, je reakce trhu o to silnější a propadu cen aktiv na finančních trzích o to větší. Volatilitu na trzích je možné zamaskovat, nikdy ji ale nelze eliminovat.

Proč padají ceny akcií?Proč padají ceny akcií?

Co nejčastěji stojí za propady cen? Několik vědců a analytiků to zjistilo. A neřešili celý trh, ale konkrétní tituly.

 

Nespoléhejte na centrální banky, sledujte demografii a dívejte se pod pokličku světových regionůNespoléhejte na centrální banky, sledujte demografii a dívejte se pod pokličku světových regionů

Nepodceňujte rizika, jeden slabý článek může zničit výkonnost celého regionu nebo třídy aktiv. Extrémně negativním jevem je také příjmová nerovnost, protože nejbohatší lidé už mnohdy nemají potřebu utrácet, což brzdí růst. V dalších dekádách bude zásadním faktorem pro dění na trzích nebo v ekonomice. Na červnovém Investičním fóru se nad největšími divergencemi a riziky současnosti zamýšlel Jiří Vojkovský, ředitel společnosti Richfox Capital. 

 




Přečtěte si také:

05.10.2022Tři lekce pro investory - Třetí čtvrtletí Patria (Patria Finance)
22.05.2018Mohamed El-Erian: 3 lekce pro investory na rozhoupaném trhu Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
17.07.2014Lekce z první světové války pro současné investory Ing. Libor Stoklásek (STOX.CZ)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688