Výsledek řeckého referenda není dobrý pro nikoho
Mírně přes 61% voličů se v referendu vyslovilo proti návrhu věřitelských institucí. To je podstatně více, než kolik naznačovaly průzkumy. Nedlouho poté rezignoval nejprve lídr opozice A. Samaras a poté i ministr financí J. Varufakis. Vzhledem k tomu, jak složitá jednání mezi Řeckem a věřiteli pravděpodobně budou následovat, dá se to v případě J. Varoufakise brát jako silná vypočítavost, kdy odstupuje z jeho pohledu (a pohledu většiny Řeků) na vrcholu a nemusí vyjednávat o řešení krize, které nebude ani pro jednu stranu příjemné a může navíc pro Řecko dopadnout opravdu špatně. Na druhou stranu to může mírně přispět ke zlepšení situace. Řecku také poblahopřáli nejvyšší představitelé Kuby, Argentiny a Bolívie. Podporu vyjádřilo samozřejmě také Rusko, které může situace využít k dalšímu oslabení jednoty evropských zemí. Banky dnes v Řecku zůstanou pravděpodobně zavřené.
Výsledek to není dobrý pro nikoho. Řecká vláda má silný mandát od voličů. Věřitelé nemohou couvnout, protože by je v takovém případě mohlo čekat referendum ve Španělsku po tamních volbách, což by byl daleko větší problém než celé Řecko. ECB je tlačena do zásadního politického rozhodnutí, kterému se chce vyhnout, a i mezi evropskými státy jsou vidět rozpory (např. Německo vs. Francie).
Včera se konalo zasedání ECB, na němž nedošlo ke zvýšení nouzového financování ELA. To sice zůstalo zachováno na stávající výši, ale mírně se zpřísnily podmínky pro záruky od řeckých bank (vyšší kolaterál). To se dá chápat tak, že ECB nechce učinit politické rozhodnutí a vyčkává, jak dopadnou schůzky mezi Řeckem a věřiteli tento týden.
Dnes se koná summit eurozóny, kam A. Tsipras přinese nové řecké návrhy. Z předběžných informací, které se objevily v (řeckém) tisku, budou nové Tsiprasovi návrhy odvážnější (odklady zavedení reforem atd.) než ten poslední, který předložila eurozóna. Dá se proto očekávat, že vyjednávání budou složitá, protože země eurozóny prostě nemohou příliš couvnout. Navíc se proti Řecku v některých zemích negativně zvýšilo veřejné mínění, což může ztížit vyjednávací pozici některých (asi většiny) ministrů financí zemí eurozóny.
Mimochodem další klíčové datum je 20,července, kdy Řecko má zaplatit splátku ECB.
Jiří Polanský, Ĺuboš Mokráš
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?