O co by se měl investor zajímat, než začne investovat do ETF?
Autor: Tomáš Kvapil
Před investicí do ETF je vhodné si popsat trochu blíže mechanismy oceňovacího procesu ETF a další cenové charakteristiky.
Exchange- traded funds můžeme nazvat hybridem mezi akciemi a podílovými fondy. A tak se v dnešním článku zaměříme na cenové vlastnosti ETF, z nichž jsou některé typické pro akcie a některé naopak pro podílové fondy.
Rozdílnost ocenění u ETF a podílových fondů spočívá především v tom, že podílové fondy se obchodují za uzavírací cenu na konci obchodního dne, kdežto ETF mohou být zobchodovány po čas celého dne, stejně jako akcie. Z toho plyne, že tyto fondy jsou oceňovány na burzovním trhu kontinuálně a pojí se s nimi také širší paleta oceňovacích pojmů (například market price, bid price,…) než u podílových fondů.
Nyní si tyto charakteristiky popíšeme více do detailu:
Net asset value (NAV) – NAV, která je vypočítávána na konci obchodního dne, je typická pro oba typy fondů a označuje čistou hodnotu podkladových aktiv fondu. Tato čistá hodnota se stanovuje jako hodnota celkových aktiv mínus závazky a dělena celkovým počtem akcií.
NAV= (celkové aktiva-závazky)/celkový počet akcií
Tady však podobnost mezi fondy končí. U podílových fondů NAV, označuje cenu, za kterou fond může být pořízen či prodán. Avšak u ETF se NAV a tržní cena (market price) fondu může lišit a to od okamžiku počátku jeho obchodování na burze.
BID/ ASK price – Další ETF charakteristikou je BID price, jenž stejně jako u akcií představuje nejvyšší cenu, kterou je kupující za dané ETF zaplatit. ASK price naopak nejnižší cenu akceptovatelnou prodávajícím ETF. Rozdíl mezi těmito cenami se nazývá SPREAD.
BID-ASK Ratio- tento poměr je pro investory měřítkem používaným k porovnání spreadů mezi různými ETF a vyjadřuje procentní podíl spreadu na celkové ceně ETF.
Bid-Ask Ratio= (bid price- ask price)/ cena ETF
Closing price (uzavírací cena)- je cena posledního provedeného obchodu s ETF. Tato cena může být stanovena před nebo po výpočtu NAV a většinou se této hodnotě blíží.
Intraday Value (IV- intradenní hodnota)- neboli také Intraday Indicative Value. Tato hodnota vznikla díky potřebě investorů znát přibližnou hodnotu NAV v průběhu celého obchodního dne. Tu se mohou dozvědět pomocí této další charakteristiky zvané Intraday Indicative Value. Burza tyto hodnoty vypočítává a publikuje každých 15 sekund skrze celý obchodní den. Díky tomu investoři znají přibližnou hodnotu ETF, avšak tato IIV neznačí cenu, za kterou může být ETF na trhu prodáno/nakoupeno, pouze může sloužit investorům jako vodítko při zadávání obchodních příkazů či stanovování limitů. Tuto hodnotu mohou investoři lehce sledovat, jelikož každá ETF IIV má svůj vlastní ticker.
V závislosti na likviditě podkladových aktiv, tržní volatilitě a dalších faktorech, mohou investoři pořídit ETF s tzv. prémií nebo diskontem k jejich intradenní hodnotě.
Prémie/Diskont (discount/premium)- Pokud poptávka po daném ETF přesahuje nabídku na trhu, může být tržní cena ETF vyšší, než je jeho čistá hodnota podkladových aktiv. Pro takový případ je typická prémie k hodnotě IV. V opačném případě, kdy nabídka přesahuje poprávku po daném ETF (tržní hodnota nižší než IV), může vznikat diskont k intradenní hodnotě.
Příklad: Pokud se ETF, jehož intradenní hodnota je 10 $, obchoduje za 10,10 $, pak vzniká 1% prémie. Jestliže se však obchoduje za 9,90 $, potom je fond obchodován s diskontem ve výši 1 %.
K výpočtu může být místo hodnoty IV použita také hodnota NAV.
Na prémii/diskont má vliv také likvidita a to při závislosti- čím více je fond likvidní (větší báze aktiv, vyšší množství obchodů), tím menší by prémie/diskont měl být.
Expense Ratio- Další pro investora důležitou informací je, cena, kterou bude muset za zakoupení a držení daného ETF zaplatit. Průměrné ETF fondy svým akcionářům účtují expense ratio ve výši 0,44 %, což znamená, že investor ročně zaplatí 4,4 $ za každých investovaných 1 000 $. Nutné také připomenout, že do expense ratio nejsou zahrnuty komisionářské poplatky.
Expense ratio je odvozováno od průměrných čistých aktiv fondu, tudíž u menších fondů bude investorovi většinou naúčtován poplatek vyšší.
Další články a zajímavosti o ETF naleznete na STOX.CZ | Podpora pro online obchodování
STOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdo má dnes svátek?
- Kdy má svátek Martin
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?