Jak utrácejí (a vydělávají) bohatí a chudí
Rostoucí ceny potravin a zvyšující se náklady na bydlení jsou pro mnohé Američany zkouškou ohněm. I v nízkoinflačním prostředí, jakým aktuálně Spojené státy jsou, utrácejí domácnosti s nízkými příjmy podstatnou část peněz právě za jídlo a střechu nad hlavou.
Podle nové statistiky amerického ministerstva práce utrácí nejchudší desetina Američanů (podle výše příjmů) 42 % všech peněz z měsíčního rozpočtu za bydlení a 17 % za jídlo. Jen pro srovnání, horních deset procent podle výše příjmů za bydlení a jídlo utrácí dohromady jen něco málo přes 40 % z měsíčního rozpočtu.
Nepoměr ve struktuře výdajů nízko- a vysokopříjmových domácností ukazuje, jak rozdílně inflace působí na různé domácnosti. Rodiče, jejichž děti studují vysokou školu a bydlí (třeba i s dalšími studenty) v pronajatém bytě, se mohou jen smát tvrzením, že ceny rostou jen nepatrně, nebo dokonce mírně klesají, zatímco lidé, kteří do práce denně dojíždějí autem a bydlí ve vlastním bytě či domě, jásají, co se děje s cenami benzínu.
Statistika amerického ministerstva práce dotazované Američany rozděluje do deseti skupin podle výše příjmů, přičemž v každé skupině je v průměru 25 tisíc domácností.
Průzkum také ukázal, že spodní dva decily Američanů od státu dostávají největší podíl peněz z programů sociálního a důchodového zajištění. Vláda s hospodařením výrazně pomáhá i v pořadí třetí a čtvrté desetině Američanů s nejnižšími příjmy, zatímco v horní polovině již lidé od státu dostávají výrazně nižší příspěvky, pokud vůbec nějaké.
Mzdy pracovně aktivních lidí z nejbohatších domácností se na jejich celkových příjmech podílejí více než třemi čtvrtinami. Roční příjmy domácností ve spodních dvou decilech dosahují maximálně 10 tisíc dolarů, v šestém až devátém decilu se roční příjmy domácností pohybují od 51 do 112 tisíc dolarů a příjmy horních deseti procent domácností činí v průměru 220 tisíc dolarů za rok.
Domácnosti s vyššími příjmy obecně vynakládají největší díl peněz na vytváření finančních rezerv a pojištění a velkou část příjmů utrácejí také za dopravu. Hlavní položku rozpočtů domácností s nejnižšími příjmy naproti tomu tvoří jídlo, doprava a zdravotní péče. Náklady na bydlení do těchto statistiky nejsou zahrnuty.
Středněpříjmové skupiny peněženky otevírají hlavně kvůli dopravě, potravinám a zdraví. Nejmenší finanční zátěží jsou naopak pro většinu skupin podle výše příjmů výdaje za zábavu a vzdělání.
Nakonec je dobré poznamenat, že situace v řadě dalších vyspělých ekonomik je minimálně v některých ohledech podobná. Nízká inflace je tématem pro ekonomy a centrální bankéře, běžná spotřeba s výjimkou pohonných hmot (především potraviny, ale na řadě trhů i bydlení) zdražuje.
S jídlem roste chuť aneb Bohatí chtějí být stále bohatší
Asi každý si čas od času představuje, jaké by to bylo, kdyby mu najednou do klína spadlo nečekané bohatství. Nedávná anketa švýcarské banky UBS vedla k zajímavému zjištění - po bohatství netouží jen méně majetní lidé, ale i ti, kdo jsou finančně více než zajištění.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Výpočet čisté mzdy reforma 2024. Jak se vypadá čistá mzda před a po reformě?
- Jak utrácejí (a vydělávají) bohatí a chudí
- Bohatí lidé utrácí v každé době. Jak na tom vydělat?
- Jak přemýšlí chudí vs. bohatí?
- Jak se vyvíjí nerovnost chudí vs bohatí?
- Za co Češi nejvíce utrácejí? A utrácejí rychleji, než jak rostou jejich příjmy
- Za co Češi nejvíce utrácejí? A utrácejí rychleji, než jak rostou jejich příjmy
- Za co Češi nejvíce utrácejí? A utrácejí rychleji, než jak rostou jejich příjmy - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory