Tvrdá data nasvědčují soumraku globalizace, světový obchod se snížil
Efekty pádu totalitních režimů a integrace Číny do světového obchodu, které výrazně přispěly k nárůstu světového obchodu v 90. letech, jsou prý u konce a globalizace s nimi.
Objem světového obchodu se v prvních měsících letošního roku v rozporu s očekáváním,snížil. Informoval o tom Nizozemský úřad pro analýzu hospodářské politiky. V lednu 2015 se objem světového obchodu snížil meziměsíčně o 1,6 % a v únoru o 0,9 %. Světová obchodní organizace (WTO) již snížila odhad růstu světového obchodu pro tento rok na 2,8 % z přechozích 5,3 %, která předpovídal ještě v dubnu loňského roku.
Není to poprvé, co WTO spolu s Mezinárodním měnovým fondem a OECD takto změnily své předpovědi. Nejde však pouze o úpravu prognózy vývoje světového obchodu. Nepřesné předpovědi vycházejí z neočekávaného vývoje světového HDP a objem světového obchodu a HDP jdou víceméně ruku v ruce. Pokud tedy někdo předpovídá určitý vývoj HDP, odpovídá tomu i předpověď světového obchodu. A je faktem, že předpovědi světového ekonomického vývoje se zejména v období po světové finanční krizi často mýlily.
Generální ředitel WTO Robert Azevedo k tomu pro Wall Street Journal poznamenal: „Růst světového obchodu byl v posledních letech zklamáním. Je to však důsledek slabého hospodářského růstu v období po finanční krizi. Slabý růst obchodu předpokládáme i v následujících letech. Jednak kvůli stále křehkému hospodářskému růstu, jednak kvůli pokračujícímu geopolitickému napětí ve světě.“
Za jen pomalu oživujícím světovým obchodem však nemusí být nutně jen pomalé oživení světového hospodářského růstu po snad již skončené recesi světové ekonomiky. Podle analytiků společnosti Capital Economics je přetrvávající nepřesvědčivý vývoj obchodu spojen s měnící se strukturou globální ekonomiky. Dokonce tvrdí, že proces globalizace, který byl podle Capital Economics charakteristický pro vývoj v posledních dvou dekádách před finanční krizí, se vyčerpal, případně je výrazně méně dynamický. Rovněž efekty pádu totalitních režimů v bývalých socialistických zemích a integrace Číny do světového obchodu, které výrazně přispěly k nárůstu světového obchodu v 90. letech, jsou prý u konce. „Domníváme se, že mimořádný nárůst světového obchodu z 90. let a první dekády tohoto století, byl tažen převážně zapojením Číny a bývalých komunistických zemí do globálních obchodních toků. Tento proces je dnes víceméně u konce. S tím souvisí i naše přesvědčení, že naděje na silné oživení světového obchodu budou pravděpodobně zklamány,“ dodávají analytici z Capital Economics.
Naproti tomu šéf oddělení pro výzkum mezinárodního obchodu z ING Raoul Leering je přesvědčený o tom, že novým impulsem pro obnovení růstu světového obchodu může být „dohoda WTO z roku 2013 uzavřená na Bali, která zjednoduší celní procedury a rozproudí uzavírání regionálních obchodních dohod, jako například Transpacifické partnerství.“ Přesto dodává, že „největší vlna globálních změn je pravděpodobně za námi.“
Petr Musil
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?