Investice do nemovitostí přes ETF
Autor: Zdeněk Zaňka
Na burze najdeme mnoho tříd aktiv – od podílů ve firmách, neboli akcií, přes dluhopisy, komodity až po nemovitosti. V případě nemovitostí si však musíme uvědomit několik důležitých věcí. V dnešním článku vám chci popsat ETF na nemovitosti, vysvětlit rozdíly mezi jím a fyzickým držením a též se podívat na to, jak do nich investovat. Podrobný rozbor by však vydal na celou knihu, tak pokud vás článek zaujme a budete chtít více informací, obraťte se na nás.
Jak funguje ETF na nemovitosti a jaký je rozdíl oproti koupi nemovitosti samotné?
ETF na nemovitosti není ETF, kde by byl fyzicky nakoupen byt, dům nebo kancelářská budovat. Toto ETF v sobě obsahuje akcie společností, které se zabývají nemovitostmi a vlastní různé kancelářské objekty, studentské ubytovny, nemocnice, obchodní centra apod. Společnostem tohoto typu se říká REIT – Real Estate Investment Trust.
Jako příklad uvedu ETF VNQ, což je nejvíce rozšířené ETF na nemovitosti. Hlavní složkou, zastoupenou více než 8%, je titul SPG. SPG je jedna z největších REIT společností. Disponuje více než 325 objekty s pronajímatelnou plochou 22,4 milionu m2 v. Její hlavní příjmy jsou tedy především z pronájmu těchto prostor.
ETF na nemovitosti nejsou bezrizikové.
Některé REIT společnosti nabízí vysoké dividendy – i 10%. Nicméně jsou citlivé na změny úrokových sazeb, které jim pak mohou vzít velké části zisků. ETF na REIT by tedy mělo být vždy spíše součástí portfolia, než samostatným celkem. V krizi pak může přijít vysoká korekce. Základní metodu investování do nemovitostních ETF si projdeme dále.
Jak je využít v portfoliu?
Zde vám ukážu konkrétní příklad, jak může ETF na REIT vylepšit portfolio. Dále se již budeme bavit jen o VNQ, což je mé oblíbené ETF na REIT.
Na prvním grafu vidíte porovnání výnosu VNQ a SPY (ETF na index S and P 500) v letech 1989-2014. Je evidentní, že v hypoteční krizi prošel VNQ silnou korekcí, v klidném období ale nese vysoké zisky. Na druhou stranu během technologické krize v roce 2001 ETF rostlo a vliv krize byl prakticky nulový.
Roční zisk je průměrně 11,2% (SPY 9,93%), maximální propad 68,3% (SPY 50,79%). To není uspokojivé.
Pokud si vytvoříme portfolio z 50% VNQ a 50% SPY, bude naše equitní křivka vypadat takto:
Roční zisk 11% a max. propad 58% je pořád poměr, který není to co hledáme.
Poslední test co uděláme je přidání jednoduchého filtru, díky kterému nebudeme titul držet v krizovém období.
Takový výsledek by jistě nikoho z nás neurazil. Průměrný zisk 11,3%, max. propad 15%. To je již velmi dobrý výsledek při simulaci za období od roku 1989 do konce roku 2014. Navíc tento model je velmi robustní. Ať použijete jakékoli nastavení, strategie vydělává. A to je vůbec nejdůležitější faktor trendových systémů – nesmí mít nefunkční nastavení.
Závěr
Pokud chcete diverzifikované portfolio, které přežije jakékoli období, je potřeba se zaměřit na více tříd aktiv, než jsou akcie. Přes ETF můžete obchodovat mnoho nástrojů – dluhopisy, komodity, nemovitosti, akcie atd. Cokoli si vzpomenete. Využívejte toho, co trh nabízí a nezapomínejte na jednoduchost. Složité systémy obvykle nikam nevedou. Jednoduchost a selský rozum je to, co nese zisky.
Další články a zajímavosti naleznete na STOX.CZ | Podpora pro online obchodování
STOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
?