Stimulační politika ECB není zázračný lék. Důraz na slabé euro, deflace nehrozí
Dne 22. ledna ECB rozhodla, že vytasí zbraň skutečně těžkého kalibru. Až do září 2016 bude ve velkém objemu skupovat dluhopisy, má tedy jít o takzvané kvantitativní uvolňování. ECB nemohla jinak než následovat ostatní centrální banky, které šly „dobrým“ příkladem. Kromě toho představuje hrozba deflace v očích ECB reálný problém. Ekonomické oživení v eurozóně pokračuje, ale poskytování úvěrů ze strany bank je i nadále slabé, což růst ekonomiky stále brzdí.
Předseda ECB Mario Draghi rovněž sám přiznává, že kvantitativní uvolňování není zázračný lék, ale nanejvýš způsob, jak usnadnit oživení evropské ekonomiky. Platí však, že úroky z dluhopisů již nemohou být o mnoho nižší. ECB plánuje nakupovat pouze kvalitní papíry, takže banky budou i nadále bojovat se špatnými úvěry. Kvantitativní uvolňování může na trh přinést mnoho likvidity, tyto prostředky je však třeba také správně použít, nejlépe na poskytování nových úvěrů.
Kvantitativní uvolňování působí negativně na kurz společné evropské měny, protože jde v podstatě o tištění peněz. To způsobuje zvýšení nabídky eur při zachování stejné nabídky dolarů. Dalším faktorem v neprospěch eura budou rozdíly v úrocích obou měn, které často představují síly na pozadí vývoje měnového kurzu. Úrokovou sazbu bude nejprve zvyšovat Fed, zřejmě už letos v létě. Pro ECB je obdobný krok naprosto mimo diskusi, ta k tomuto kroku přistoupí pravděpodobně až po ukončení kvantitativního uvolňování. Rozdíl mezi úrokovou sazbou v dolarech a eurech zůstane značný a pravděpodobně se bude ještě dále zvětšovat.
Pokles cen ropy v druhé polovině roku 2014 byl obrovský. Nabídkový šok na ropném trhu rozpohyboval přesun kupní síly ze zemí, které ropu produkují (ropní šejkové, oligarchové), směrem ke spotřebitelům ropy v Americe, Evropě a Asii. Sumy ušetřené za výdaje na ropu jsou investovány jinam.
V eurozóně je inflace již dlouhou dobu blíže k nule než ke 2 %, což je úroveň, kterou ECB uvádí jako oficiální cíl. To platí také pro jádrovou inflaci, tedy inflaci očištěnou o kolísající ceny energií a potravin. Jádrová inflace zůstala v uplynulých měsících stabilní, a to navzdory podstatně nižším cenám za energie. To je dobré pro ziskové marže firem. Riziko, že by pokles cen ropy vedl až k celkovému poklesu cen v ekonomice, nehrozí. Proto mluvíme o dezinflaci, nikoli o deflaci.
Research
ČSOB
Skupina ČSOB je vedoucím hráčem na trhu finančních služeb v České republice.
Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy. Na českém trhu působí skupina ČSOB zejména pod obchodními značkami ČSOB, Era, Poštovní spořitelna, Hypoteční banka a ČMSS. Své služby skupina ČSOB poskytuje všem typům zákazníků, a to jak fyzickým osobám, tak malým a středním podnikům, korporátní a institucionální klientele. Do produktového portfolia skupiny ČSOB patří financování potřeb spojených s bydlením (hypotéky a půjčky ze stavebního spoření), pojistné produkty a penzijní fondy, produkty kolektivního financování a správa aktiv i specializované služby (leasing a factoring). Skupina ČSOB pečlivě naslouchá potřebám svých klientů a nabízí jim nikoliv produkty, ale nejvhodnější řešení. V rámci konceptu bankopojištění nabízí také produkty sesterské ČSOB Pojišťovny.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?