(Kurzy.cz)
EK: Letos porostou ekonomiky všech unijních zemí, poprvé od r. 2007
Analytici EK dnes představili svou aktualizovanou makroekonomickou prognózu pro EU a eurozónu. V jejím rámci analytici očekávají, že HDP eurozóny poroste letos o 1,3% a o 1,9% v roce 2016. Pro celou EU pak analytici odhadují letošní růst na 1,7% respektive 2,1% v roce příštím.
Vůbec poprvé od roku 2007 by letos měly růst všechny unijní ekonomiky.
Vyhlídky na růst jsou v Evropě stále omezené kvůli slabému investičnímu prostředí a vysoké nezaměstnanosti. Nicméně od podzimu došlo k několika důležitým změnám ve vývoji, které zlepšily krátkodobý výhled. Ceny ropy klesly rychleji než dříve, euro výrazně oslabilo, ECB oznámila kvantitativní uvolňování a Evropská komise předložila svůj investiční plán pro Evropu. Všechny tyto faktory mají mít pozitivní dopad na růst.
Hospodářský růst s velkými rozdíly
Oživení se sice v posledních čtvrtletích stále rozšiřovalo a všechny členské státy v tomto roce pravděpodobně vykážou kladné tempo růstu, ale rozdíly v ekonomické výkonnosti napříč EU budou nejspíš nadále existovat. Důvodem je z části to, že pokrok v oddlužování bank, veřejného a soukromého sektoru se v jednotlivých členských státech liší. Pozitivní dopad nízkých cen ropy na růst se bude také lišit podle energetického mixu jednotlivých zemí. Akomodativní měnové podmínky by mohly mít výraznější pozitivní dopad v zemích, kde platí striktní podmínky financování. Zda oslabení eura podpoří vývoz, bude záviset na obchodní orientaci států a druhu specializace. Celkově se v roce 2015 očekává široké rozpětí tempa růstu členských států, a to od 0,2 % (Chorvatsko) do 3,5 % (Irsko).
Další pokles inflace před zvýšením v roce 2016
Trend nízké inflace pokračuje. Ve většině členských států se v prosinci míra inflace krátkodobě dostala do záporných hodnot, a to v důsledku prudkého poklesu cen energií. V roce 2015 by inflace měla zůstat nevýrazná, jelikož její celkovou míru oslabují nízké ceny komodit. Od poloviny roku 2015 a v průběhu roku 2016 by se již měla zvyšovat s tím, jak bude postupně posilovat ekonomická aktivita, porostou mzdy a hospodářský útlum se omezí. V EU by měla inflace podle prognóz dosáhnout 0,2 % v roce 2015 a 1,4 % v roce 2016. V eurozóně má v letošním roce činit –0,1 % a v roce 2016 vzrůst na 1,3 %.
Tvorba pracovních míst zrychluje, nezaměstnanost však klesá pomalu
Jak bude hospodářský růst nabírat na dynamice, bude se zrychlovat vytváření nových pracovních míst, které se v průběhu minulého roku odrazilo od nízké úrovně. Ke konci období prognózy by se situace na trzích práce měla zlepšit. Avšak ke znatelnému zlepšení asi nebude hospodářský růst stačit. Míra nezaměstnanosti v EU má v roce 2015 klesnout na 9,8 % a v eurozóně na 11,2 %. Očekává se, že reformy trhu práce provedené v posledních letech stále ponesou ovoce a přispějí k dalšímu snížení míry nezaměstnanosti v roce 2016.
Schodky veřejných financí klesají
Snižování schodků veřejných financí pokračuje, ale orientace fiskální politiky je nyní neutrální. Předpovídá se, že poměry schodku k HDP se budou během příštích dvou let dále snižovat. V EU by měly klesnout z 3,0 % v roce 2014 na 2,6 % v roce 2015 a 2,2 % v roce 2016. V eurozóně se očekává pokles na 2,2 % letos a 1,9 % v roce příštím. Poměr dluhu k HDP za EU jako celek na úrovni 88,4 % v roce 2014 pravděpodobně dosáhl vrcholu. V eurozóně by měl dosáhnout maxima tento rok na úrovni 94,4 % a poté začít klesat.
Nejistota vzrostla
Nejistota týkající se současného hospodářského výhledu se celkově zvýšila. Rizika horšího vývoje jsou silnější, i když se objevily nové pozitivní faktory. Vliv zde má geopolitické napětí, obnovená nestabilita finančního trhu v souvislosti s rozcházejícími se trendy monetární politiky v hlavních ekonomikách a neúplné provádění strukturálních reforem. Vyhlídky na růst může ohrozit i vleklé období velmi nízké nebo záporné inflace. Naopak určité faktory by mohly vést k tomu, že oživení růstu ve světě i v EU bude v důsledku nízkých cen energií silnější, než se čekalo.
Podrobnější informace:
http://ec.europa.eu/economy_finance/eu/forecasts/2015_winter_forecast_en.htm
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Kurzovní lístek - Kurzovní lístky všech bank
- EK: Letos porostou ekonomiky všech unijních zemí, poprvé od r. 2007
- EK: Česká ekonomika letos poroste jen o 2,1%, eurozóna poroste pomaleji, než se čekalo
- EK vylepšila své odhady ek. růstu unijní ekonomiky v tomto a příštím roce na 4,2 a 4,4%. Pro eurozónu se odhady zvyšují na 4,3%
- EK vylepšila své odhady ek. růstu unijní ekonomiky v tomto a příštím roce na 4,2 a 4,4%. Pro eurozónu se odhady zvyšují na 4,3% - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- EK: Německá ekonomika letos oslabí o 0,4% a příští rok poroste o 1,1%
- EK: Německá ekonomika letos oslabí o 0,4% a příští rok poroste o 1,1% - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Investoři: S&P500 poroste, býčí nálada poprvé od r. 2007 - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Čínská ekonomika poroste v roce 2007 o 10,9% , experti
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory