Čínské hospodářství loni rostlo nejpomaleji za 24 let
Světově druhá největší ekonomika dle předběžných údajů ve 4Q meziročně vzrostla o +7,3 %, tj. jako ve 3Q nejméně v roce. Za celý rok tempo růstu HDP zvolnilo na +7,4 % a nedošlo tedy k plnému naplnění vládních cílů stanovených na +7,5 %. Přestože ve srovnání se světem se jedná stále o nadprůměrný ekonomický růst, v Číně ekonomika loni vzrostla nejpomaleji od roku 1990. Tehdy přidala jen +3,8 %, když vývoj negativně ovlivnily západní sankce v reakci na tamní násilné potlačení prodemokratických aktivit.
Dvouciferným tempem naposledy čínská ekonomika vzrostla v roce 2010, nejsilnější expanzi s růstem +14,2 % zažila v posledním období v roce 2007.
Přehled vývoje čínské ekonomiky k dispozici zde.
Dnes zveřejněný růst čínské ekonomiky za 4Q i za celý rok 2014 byl nicméně o desetinu procentního bodu vyšší, než aktuálně očekával trh.
Statistici v Číně zveřejnili také další dílčí ukazatele za prosinec, které dopadly nad očekávání. Průmyslová výroba meziročně vzrostla o +7,9 % (oček. +7,4 %). Maloobchodní tržby si udržují dvouciferný růst, když tentokrát vzrostly o +11,9 % (oček. +11,7 %).
Středem pozornosti zůstávají také investice do fixních aktiv, jejichž tempo růstu neustále zvolňuje. Prosincové údaje ukázaly, že za celý rok vzrostly dle očekávání o +15,7 %. Právě investice do infrastruktury jsou jedním z výrazných faktorů ovlivňujících růst, když „směrem ven“ se potenciál čínské ekonomiky snižuje (už i vzhledem k slabému ekonomickému vývoji v Evropě). Vládní garnitura si je vývoje vědoma a proto již v počátku roku oznámila urychlení investic do infrastruktury za 7 bil. CNY (více i zde). Po již listopadovém snížení sazeb lze očekávat, že se tamní ekonomice bude muset dostat ještě dalších prorůstových opatření, pokud si má udržet alespoň 7 % růst.
Komodity
Dnešní další dílčí data ovlivňují, společně s dalším snížením výhledu ekonomického růstu od MMF, negativně ceny komodit. Z hlediska ropy spotřeba v Číně, přestože doznala nového rekordu, totiž v loňském roce dosáhla nejnižšího nárůstu v tomto století. Dle dosavadních dat se odhaduje nárůst poptávky o +3 % na v průměru 10,06 mil. barelů ropy denně. Tamní přední analytická ICIS China Petroleum očekává letošní nárůst o +4,1 %, zatímco např. IEA o +2,5 %. Zvýšení poptávky se odhaduje především v druhé polovině roku.
Na vývoj cen ropy včera reagovala Standard & Poor's, která snížila rating 8 US firem hlouběji do neinvestiční kategorie (podrobnosti zde).
Čínské akcie
Zveřejněná data dnes přispěla k dalšímu živému vývoji na čínském akciovém trhu. Po včerejším nejsilnějším propadu za více než 8let se akcie nejprve vydaly ke korekci. Připisovaly si i zhruba +2,5 %, následně o zisky přišly, aby v poslední fázi seance zamířily zpět na sever. Index Shaghai Composite zakončil na 3 173,05 b. (+1,82 %). Po loňském rekordním téměř 53 % růstu (statistiky zde) se díky pondělnímu propadu letos čínské akcie výkonnostně letos zatím drží v mínusu.
BH Securities a.s - jeden z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry s 20ti letou zkušeností na kapitálových trzích. Hlavní činností je zprostředkování obchodů v tuzemsku i v zahraničí, obhospodařování individuálních portfolií, obchodování na úvěr a obchodování s deriváty.
Více informací na: www.bhs.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti