Centrální banky úřadují. BoE prekabátila trhy, 2. kolo TLTRO v souladu s odhady, ruské sazby rostly nad odhady
Ve čtvrtek 10.12. proběhlo druhé kolo programu TLTRO. Evropské komerční banky si z něj půjčily 129,85 miliard eur, což je absolutně v souladu s očekávání trhu na úrovni 130 miliard eur. V září si banky prostřednictvím tohoto programu půjčily jenom 83 miliard eur. Celkově tak bylo komerčním bankám v obou kolech uvolněno téměř 213 miliard eur, což je však jenom polovina disponibilní sumy. Program TLTRO byl navržen tak, že z něj banky mohly v září a prosinci dohromady odčerpat až 400 miliard eur. Ačkoliv dnešní aukce naplnila očekávání trhu, ECB zůstává k dispozici velký objem peněz, jež potřebuje napumpovat do ekonomiky jinými kanály.
Zasedala švýcarská centrální banka (SNB). Ponechala základní úrokovou sazbu i fixní minimální hodnotu kurzu EUR/CHF na nezměněné úrovni 1,200. Nicméně i ona pozoruje negativní deflační tlaky ze strany nízké ceny ropy. Pro letošní rok odhaduje inflaci na úrovni 0,0 procenta. V příštím roce dokonce očekává deflaci. Navíc v průběhu celého predikovaného období nedosáhne hodnota inflace ve Švýcarsku požadované úrovně 2 procent. V případě potřeby je proto připravena přistoupit k dalším krokům. Na nemovitostním trhu banka stále pozoruje nerovnováhy. V příštím roce odhaduje růst HDP na úrovni 2 procent. EUR/CHF po zasedání SNB výrazně oslabil.
Ruská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazby o 1 procento na hodnotu 10,5 procenta, protože předpokládá, že inflace dosáhne v prvním čtvrtletí 2015 úrovně 10 procent. Podle doporučení MMF by měla být úroková sazba nad úrovní inflace, aby reálná úroková sazba nebyla záporná. Banka rovněž uvedla, že HDP Ruska bude v příštím roce stagnovat. Norská centrální banka naopak nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o 0,25 procenta na 1,25 procenta kvůli klesajícím cenám ropy, které mohu ohrozit hospodářský růst. Britská centrální banka (BoE) oznámila, že od roku 2016 bude zasedat jenom 8krát ročně. Pro srovnání dosud se konalo zasedání bankovní rady každý měsíc. BoE rovněž plánuje od srpna 2015 publikovat zápis ze zasedání ihned po samotném aktu a nečekat 2 týdny, jak to probíhá nyní.
Vysvětlení aktuálního propadu amerického dolaru (USD) lze hledat na dluhopisovém trhu, kde výnosy z 10letých státních dluhopisů od pondělí klesly z 2,30 na 2,15 %. Zájem o tento bezpečný přístav roste z důvodu strachu ohledně globálního růstu (nízké ceny ropy, špatná makroekonomická data z Číny a eurozóny) a nejistého výsledku řeckých prezidentských voleb a následné budoucnosti tamní vlády. Navíc tento týden vyplynuly na povrch informace, že americká centrální banka (Fed) by mohla příští týden na svém zasedání vypustit ze zprávy tradiční větu o prodloužené době nízkých úrokových sazeb, čímž by podpořila očekávání prvního růstu základní úrokové sazby v polovině roku 2015. Nicméně někteří ekonomové začínají pochybovat o správnosti rozhodnutí Fedu a potřebě tak rychle zvedat sazby, protože v USA klesají inflační očekávání. Navíc pokles ceny ropy, jež by měl přetrvávat minimálně i v prvním kvartále příštího roku bude působit deflačně na cenovou hladinu, která může dále klesat. V takové situaci není vhodné, aby banka zvedla úrokovou sazbu, což dávají bance investoři znát právě přes trh státních dluhopisů.
Australský dolar (AUD) v noci posílil díky překvapivě dobrý číslům z trhu práce, přičemž pohyb na sever byl zastaven u hodnoty 0,8381. Počet zaměstnaných Australanů v listopadu vzrostl o 42 700. Toto číslo výrazně překonalo očekávání trhu na úrovni 15 000. 40 800 nových pracovních míst bylo vytvořeno na zkrácený úvazek a jen 1 800 na plný pracovní poměr. Kvůli vyšší nabídce zkrácených úvazků klesla průměrná týdenní pracovní doba o 0,3 hodiny. Avšak míra nezaměstnanosti vzrostla v listopadu z 6,2 na 6,3 procenta, což jsou 12letá maxima. Důvodem je zvýšení míry participace na pracovním trhu na 64,7 procenta.
Novozélandský dolar (NZD) v noci posílil o 2 procenta vůči USD (0,7850) poté, co guvernér centrální banky Wheeler uvedl, že banka bude v budoucnu pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Ačkoliv s tímto krokem se momentálně počítá až pro rok 2016, NZD na tuto informaci reagoval pozitivně, a to hlavně z tohoto důvodu, že tato slova se od Wheelera nečekala. Trh počítal spíše se slovní intervencí vůči domácí měně, případně s naznačením aktivní intervenční účasti banky na trhu. Důvodem těchto očekávání jsou klesající ceny mléka, hlavní exportní komodity a pokles inflace jak doma, tak i v zahraničí. Nic z výše zmíněného však Wheeler neuvedl, proto NZD posílil. Nicméně dluhopisový trh na včerejší slova guvernéra nereagoval růstem výnosů, protože růst sazeb je vzdálený projekt.
USD/CHF se pohybuje v nahoru mířicím kanálu, jehož dolní hranu měnový pár testuje. Jako podpora mu bude rovněž sloužit 55denní průměr (modře). Klíčový bude další vývoj USD. Odpoledne (14:30) budou zveřejněna čísla maloobchodních prodejů z USA.
GBP/USD se pohybuje mezi klesající trendovou linii a suporty v podobě 1,55863 a 1,5540, což jsou předchozí minima. Tento týden může o jejím osudu rozhodnout jenom americký dolar. Příští týden pak zápis za zasedání BoE.
USD/CAD poté, co se dostal nad klíčovou dlouhodobou (červenou) trendovou linii, konsoliduje v obdélníkové formaci, jejíž proražení určí další směr pohybu.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select