(Kurzy.cz)
Komentáře k inflaci - cenový útlum bude dále pokračovat
Vyšší růst spotřebitelských cen není tématem tohoto roku a nebude jím ani v roce příštím. Právě naopak. Meziroční růst spotřebitelské inflace se především v první polovině letošního roku pohyboval jen těsně nad nulou a v červnu dokonce nulový byl. V listopadu oproti říjnu ceny poklesly o 0,2% a v meziročním srovnání vzrostly o 0,6 %.
Na meziměsíčním poklesu cen se z velké části podíleli nižší ceny pohonných hmot. Propad cen ropy se pozitivně odrazil i do koncových cen pohonných hmot na čerpacích stanicích. Z dalších položek zlevnilo například pivo, ovoce či mléko a mléčné výrobky. Naopak ceny vzrostly u brambor, vajec či čistících a úklidových prostředků.
Pro pokračující cenový útlum hovoří hned několik faktorů. V posledních měsících se výrazně snížila cena ropy, a ačkoliv průsak do poklesu cen pohonných hmot nebyl díky slabší koruně příliš výrazný, tak v listopadu již došlo k poměrně zřetelnému snížení cen benzínu i nafty. Vzhledem k nadprůměrné úrodě a sankcím na vývoz potravin do Ruské federace lze očekávat jen mírný růst cen u potravin. A v neposlední řadě domácí nízkoinflační prostředí podtrhuje jen marginální a často i záporný růst cen ve výrobě, celková desinflace v eurozóně a deflace v okolních zemích, například v Polsku či na Slovensku.
Miroslav Novák
Analytik
AKCENTA a.s.
Listopad byl v očích spotřebitelů levnější i dražší. V porovnání s říjnem ceny klesaly o dvě desetiny procenta. Pokud by lidé srovnali ceny s minulým rokem, tak ceny mírně vzrostly, o 0,6 %. To je ale přesto pomaleji, než tomu bylo o měsíc dřív, kdy ceny rostly o 0,7 %. Inflace je tak celkově velmi mírná. Zatímco mzdy rostou, ceny se příliš nemění. Spotřebitelé tak mají větší prostor pro svou spotřebu.
Největší podíl na meziroční inflaci měly ceny potravin, jako vždy v posledních měsících. Ceny potravin rostly o 1,5 % a podílely se z poloviny na celkové inflaci. Stále rostly ceny mléčných výrobků nebo masa.
Zatímco u zboží, kde spotřebitelé mohou aspoň částečně ovlivnit, kolik budou nakupovat ceny mírně rostou, u zboží a služeb, kde nemají možnost ovlivnit množství, ceny průměrně klesají. Jde o nájemné nebo ceny za energie. V této oblasti klesají ceny o 0,7 % meziročně. Pokles by měl ještě pokračovat v prosinci. V lednu už by měla inflace zůstat těsně okolo nuly. Dojde k výraznému poklesu srovnávací základny vlivem loňského zlevnění a tím se inflace vyrovná. Prozatím nejsou ohlášené žádné velké změny cen energií pro příští rok, což by mělo spotřebitelům nahrávat.
Ing. Michal Kozub
Analytik
Home Credit a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Komodity a deriváty - kurzy komodit, potravin, obilnin, surovin, kovů a energii
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- Základní potraviny - Cena chleba, másla, mléka, brambor
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- ČEZ Prodej, a. s. Sazba D57d, tarif D57d
- Úrokové sazby ČNB
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory