M. Mobius: Výzvy v Saudské Arábii
V Saudské Arábii vane vítr změn a má potenciál výrazně změnit tamní investiční klima. Vypadá to, že jedna z nejočekávanějších finančních událostí Středního východu je na spadnutí – otevření se Saudsko-Arabské burzy zahraničním investorům.
I když se nám ekonomické a investiční klima zamlouvá, na obzoru jsou vidět mraky. Konkrétně tím máme na mysli vysokou míru nezaměstnanosti mladistvých. Medián věku saudsko-arabské populace je 26,4 a v roce 2010 se zde nacházelo zhruba 8,5 milionu přistěhovalců, skoro třetina celkové populace.
Z toho je patrné proč zaměstnanost dělá místním lidem starosti. Úřady se snaží řešit tento problém podporou zvyšování pracovních dovedností a vzdělání založením Univerzity vědy a technologie krále Abdulláha. Při rozhovorech se saúdskými představiteli jsem nabyl dojmu, že se více pozornosti obrací na tréninkové a náběrové úsilí zaměřené na početnou mladistvou populaci, jež často postrádá vzdělání a technické dovednosti vyžadované soukromým sektorem. Krátkodobě a střednědobě bude ale nesoulad mezi výstupem národního vzdělávacího systému a požadavky soukromé sféry nejspíše pokračovat.
Protože dvě třetiny saudských obyvatel pracují ve veřejném sektoru, myslíme si, že je potřeba zvýšit účast obyvatelstva pracujícího v sektoru soukromém. Zároveň máme pocit, že mladí lidé potřebují více tréninku a pobídek k práci aby mohli zaujímat širší spektrum odborných pozic, které ekonomika potřebuje. Za povšimnutí stojí, že Ministerstvo práce saudské Arábie nedávno spojilo své síly s Harvardovou univerzitou a Massachusettským technologickým institutem a chystají se tento podzim spustit online vzdělávací projekt. Součástí tohoto plánu je i jedinečný pilotní program zaměřený na saudské ženy, mládež, handicapované a obyvatele žijící ve venkovských oblastech, kteří často mají omezenější přístup ke vzdělávacím a pracovním příležitostem.
Geopolitické zájmy jsou v tomto regionu přetrvávajícím problémem, avšak Arabské jaro (vlna protestů, povstání a nepokojů), trn v oku některých zemí Středního východu, se v poslední době projevovalo méně než obvykle. Částečně to bylo způsobeno posilující ekonomikou a rostoucí životní úrovní spolu s oblíbeností krále a jeho reforem. Zatím naštěstí nemělo nedávné napětí v regionu na ekonomiku Saudské Arábie žádný výraznější dopad, snad jen kromě mírné cenové volatility ropy.
Celkově považujeme Saudskou Arábii jako dobrého představitele růstu v Zálivu a myslíme si, že zvýšený zájem investorů o tuto zemi se pravděpodobně bude přelévat i do dalších regionů. Věříme, že více zahraničních investic přinese zemi a regionu dlouhodobý prospěch a jsme nadšeni z potenciálních možností z toho pro nás, investory, vyplývající.
Čtěte další příspěvky z blogu Marka Mobiuse na http://www.penizenavic.cz/clanky-dle-autora/mark-mobius
© Copyright 2012 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse: http://mobius.blog.franklintempleton.com/2014/08/11/winds-change-saudi-arabias-investment-climate/
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory