Saxo Bank (home.saxo)
Komodity  |  10.07.2014 12:02:52

Ceny ropy klesají, zlato se drží i přes optimistické zprávy z americké ekonomiky

Komoditní index Bloomberg (Bloomberg Commodity Index) se již druhý týden v řadě propadá. Ceny ropy jdou dolů v souvislosti s tím, jak polevují obavy ohledně situace v Iráku, a s tím, jak se Libye chystá na obnovení svého vývozuVyhlídky na rekordní úrodu kukuřice a sójových bobů v USA tlačí ceny těchto komodit dolů. 

Komodity vstoupily do druhé poloviny roku 2014 a některé z jejich významných sektorů odstartovaly druhý poločas smíšenými výkony. Komoditní index Bloomberg (dříve známý jako DJ-UBS) nicméně již druhý týden v řadě klesal kvůli vysokým ztrátám na plodinách včetně kukuřice a sójových bobů a zemědělských komoditách, jako je cukr a káva Arabica. Vzácným kovům se dařilo lépe, a to i přes pro ně nepříznivé zprávy z amerického trhu práce, který opět vykázal zvyšující se počty pracovních míst. To vedlo k posílení dolaru a vyhnalo nahoru ceny akcií a výnosy dluhopisů.

Energetický sektor se již třetí týden v řadě propadal. Obavy ohledně situace v Iráku totiž polevily a Libye po roční blokádě znovuotevřela své dva významné terminály pro export.

K hlavním vítězům patřily průmyslové komodity v čele s niklem a mědí. Pro měď to byl již třetí týden, kdy její cena rostla. Pokračující oživování ekonomického růstu u dvou největších světových spotřebitelů, Číny a USA, v kombinaci s obdobím klesajících zásob vedlo k tomu, že se mědi podařilo technicky prolomit hranici odporu a dosáhnout nejvyšších hodnot za poslední čtyři měsíce.

han

Dalším vítězem pak bylo palladium, jehož cena se vyšplhala na 13leté maximum. To bylo důsledkem očekávání pokračující silné poptávky ze strany automobilek a přispěl k tomu rovněž klesající objem zásob v souvislosti s pětiměsíční stávkou horníků v Jižní Africe, která je po Rusku druhým největším světovým producentem palladia. Podle odborníků z oboru dosáhne tento rok nedostatek zásob rekordních hodnot. Povede k tomu jednak silná průmyslová poptávka po výrobě katalyzátorů, a jednak investiční poptávka po burzovně obchodovaných fondech krytých palladiem, která již nyní dosáhla nových rekordních hodnot.

Ceny kontraktů futures na hovězí dobytek v USA i nadále rostou v důsledku snížených stavů dobytka. Pro Američany to tak 4. července bylo zatím nejdražší grilování na oslavu Dne nezávislosti. Texas, největší dodavatel hovězího dobytka v rámci USA, a Kalifornie se potýkají s rostoucím problémem sucha. Farmáři tak byli donuceni snížit stavy svých stád. Letošní tuhá zima navíc nedovolila využít plnou kapacitu pastvin a farmáři se tak v postižených oblastech museli zbavit dalších kusů.

han1

Zlato se během tohoto týdne vyšplhalo na nejvyšší hodnoty za posledních několik měsíců. Neohrozily je ani zprávy z USA, které by na cenu zlata mohly mít negativní dopad:  tempo vytváření nových pracovních míst za měsíc dál nabírá rychlost, což vede ke spekulacím, že USA přistoupí k politice zvyšování úrokových sazeb dříve, než bylo původně plánováno.

Optimistická zpráva o počtu pracovních míst na trhu práce, která byla vydaná tento týden,  vedla k tomu, že ceny akcií dosáhly nových rekordních hodnot a výnosy dluhopisů i dolar posílily. Všechny tyto skutečnosti by v konečném důsledku mohly ohrozit další růst zlata. Prozatím se však zdá, že zájem o tento kov  stoupá za posledních pár dnů jsme byli svědky slušného nárůstu investic do burzovně obchodovaných produktů krytých fyzickým zlatem a spekulativní investoři jako hedgeové fondy nedávno navýšili své čisté pozice v kontraktech futures na zlato o nejvyšší počet od roku 2007.

V této chvíli se zlato drží svého rozmezí ohraničeného hodnotami 1 300 a 1 331 dolarů za unci. Tempo investičních aktivit se zanedlouho začne zpomalovat s tím, jak investoři vstanou od svých pracovních počítačů a vydají se oddávat letním radovánkám. To však nutně neznamená, že situace na trhu bude klidná. Průměrný výkon zlata v červenci a srpnu za posledních pět let vykazuje hodnoty 3 a 5,5 procenta. Zavírací cena nad hodnotou 1 331 dolarů za unci by mohla nastartovat růst k hodnotě 1 370 dolarů za unci, po níž by se cena mohla vyšplhat až na březnové maximum 1 392 dolarů za unci.

han2

Ceny severomořské ropy Brent a americké ropy WTI se již druhý týden propadaly. Riziko narušených dodávek z Iráku totiž ustoupilo a hlavně přišly zprávy z Libye o tom, že po roční blokádě dojde konečně ke znovuotevření dvou klíčových ropných terminálů. Došlo tedy k jistému posunu v zaměření pozornosti investorů v jejich hledáčku již tak není riziko narušení dodávek, které v červnu hnalo ceny ropy nahoru, ale naopak možnost, že v nadcházejících měsících dojde k navýšení dodávek, a to zejména z toho důvodu, že přístavy Es Sider a Ras Lanuf jsou opět v rukou libyjské vlády. Celková kapacita těchto dvou terminálů je až 560 000 barelů ropy za den. Předání kontroly nad těmito přístavy znamená, že by vývoz z Libye mohl být již brzy obnoven (pokud nedojde k dalším průtahům) a objem ropné produkce by mohl převýšit 800 000 barelů za den, což je maximum z července 2013.

Důsledkem tohoto vývoje a rovněž zvýšených červencových dodávek ze Severního moře se spread pro dva nejbližší po sobě jdoucí futures kontrakty na severomořskou ropu Brent v průběhu jen několika týdnů rapidně snížil ze stavu backwardation, kdy cenový rozdíl činil 88 centů (ceny futures v prvním měsíci byly v porovnání s druhým měsícem vyšší), k nule. Takové snížení cenového rozdílu mezi aktuálním měsícem a následujícími měsíci splatnosti pro kontrakty futures rozhodně nenaznačuje nedostatek zásob. Současně to oslabilo vyhlídky na možné zisky, které mohly investorům plynout z přerolování rekordního počtu čistých dlouhých spekulativních pozic za využití nižších forwardových cen v důsledku backwardation.

han3

Cena ropy Brent prolomila hranici podpory na hodnotě 112 dolarů za barel a cena ropy WTI pak tuto hranici prolomila na hodnotě 104 dolarů za barel. Oběma typům ropy nyní hrozí, že dojde k ještě výraznější cenové korekci, a to směrem k hodnotě 109,40 dolaru za barel u ropy Brent a 103 dolarů za barel u WTI. Silná sezónní poptávka ze strany amerických rafinerií a další snižování zásob v Cushingu, dopravním uzlu pro ropu WTI, by měly nahrávat americké ropě WTI, co se týče jejího výkonu ve srovnání se severomořskou variantou Brent.

Ceny klíčových plodin jako kukuřice a sójových bobů, které se obchodují na chicagské burze (CBOT), v pondělí prudce klesly poté, co vyšly dvě zprávy amerického ministerstva zemědělství. Jak čtvrtletní zpráva o stavu zásob, tak i zpráva o aktuální rozloze osetých ploch byly pro trh překvapením. Podle zprávy o stavu zásob je množství domácích zásob obilovin výrazně větší, než se předpovídalo. Sójové boby nyní čelí ještě dalšímu tlaku k prodeji v souvislosti s větší plochou osevu. To povede k navýšení zásob, jejichž nedostatek poskytoval ceně této plodiny během loňské zimy a jara podporu.

han4

Ole S. Hansen je hlavním komoditním stratégem Saxo Bank.

 Globální online investiční banka

Saxo Bank je globální investiční banka specializující se na online obchodování a investice na mezinárodních finančních trzích. Saxo Bank umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům obchodovat s FX, CFD, cennými papíry, futures, opcemi a dalšími deriváty a poskytuje i profesionální správu portfolia a fondů díky svým online obchodním platformám oceněným řadou různých ocenění.

Více informací na: www.saxobank.cz







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688