Investice do nemovitosti se vyplatí jen za určitých podmínek
Kromě různých druhů spoření, nákupu cenných papírů a akcií existuje další výhodná možnost ukládání peněz. Tou je koupě nemovitosti za účelem pronájmu. Tato investice může přinést dlouhodobé zhodnocení a pravidelný příjem.
„Obecně lze říct, že nákup nemovitostí určených na investici představoval vždy dobrý způsob zhodnocení peněz. Tento trend v posledních letech sílí, což je dáno i tím, že v období krize ceny nemovitostí výrazně poklesly. Lidé si tuto skutečnost uvědomují a využívají současnou příznivou situaci na trhu k nákupu. Dnes více než dřív totiž musí pamatovat na zajištění na stáří a na zabezpečení dětí. A peníze vložené do nemovitosti představují dobrou možnost, jak naspořené peníze bezpečně uložit a ještě vydělat,“ uvádí Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS).
Důležitá kritéria pro vaše rozhodování:
• výběr vhodného bytu na investici má svůj čas, trpělivost přináší výhodnější nabídky
• aby se investice vyplatila, měla by být roční výnosnost z pronájmu vyšší než 5 %
• malý byt 1+kk se pronajme rychleji, ale na kratší dobu; velký 3+1 naopak
• zajímavější výnosy nesou malé byty
• rekonstrukce zvýší zájem u potencionálních nájemců
Stejně jako u jiných investicí, také v případě nemovitostí se doporučuje pohybovat se na trhu, který investor zná. Nejvhodnější je proto vybrat byt ve městě, ve kterém žije, protože má představu o cenách i žádaných lokalitách. „Klientům, kteří mají zájem o koupi bytu k dalšímu pronájmu, radíme, aby s výběrem vhodné nemovitosti nepospíchali. Realitní trh se mění každou chvílí a je zde možnost získat výborné nemovitosti za dobré ceny například od prodávajících, kteří s prodejem nemohou vyčkávat,“ radí Miroslav Kovář.
Při nákupu bytu na pronájem hraje významnou roli jeho velikost. Své výhody mají jak malé, tak ty větší. Malé byty se zpravidla pronajímají rychleji a většinou na kratší dobu. Naproti tomu větší byty, které častěji vyhledávají rodiny s dětmi, bývají pronajaty na delší dobu. Nepředpokládá se totiž, že by se častěji stěhovaly. Z pohledu výnosnosti jsou zajímavější malé byty, ale investor musí počítat s tím, že bude častěji shánět nové nájemníky a byt opravovat.
Vzhled a stav bytu hraje také významnou roli. „Pokud investujete do staršího bytu, určitě bych všem doporučil provést základní rekonstrukci. Byt nemusí být luxusní, naprosto stačí, když působí čistě a pokud možno útulně. Zvýší se o něho zájem a klient si nakonec bude moci z nájemníků vybírat,“ doplňuje Miroslav Kovář.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Bydlení:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?