Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD,USD/CHF, EUR/JPY a ROPY
Japonský export expandoval v minulém měsíci v meziročním srovnání o 5,1 procenta a překonal tak 4,8 procentní predikci ekonomů. Import si také nebral servítky s předpověďmi a namísto očekávaných 0,8 procent, přidal 3,4 procenta. Negativně ovšem překvapil výsledek obchodní bilance, jenž dosáhl deficitu 808,9 miliard jenů, oproti očekávaným 646 miliardám. 22 měsíců v řadě tak již zůstává bilance v červených číslech. Data z Japonska ještě doplnilo prohlášení tamní centrální banky (BOJ) o řízení monetární politiky. To se jednomyslným rozhodnutím obešlo beze změny a Japonci tak budou i nadále stimulovat svoji ekonomiku 60 až 70 triliony jenů ročně. Nečinnost japonské centrální banky ve smyslu dodatečných monetárních stimulů po zvýšení DPH, tak vede k posílení JPY.
Americké trhy se v úterý dočkaly výrazného výprodeje poté, co představitelé FEDu ve svých projevech oznámili, že zvýšení úrokových sazeb může přijít rychleji, než se původně očekávalo. Náladě neprospěly ani kvartální výsledky společnosti Staples a ostatních maloobchodníků, jež byly spíš zklamáním.
Šéf filadelfské pobočky FEDu Plosser řekl, že současné tempo snižování kvantitativního uvolňování se jeví jako pomalé, v případě, že ekonomika naplní predikce. V důsledku těchto zpráv vyprodal Dow Jones o 0,83 procent,S&P 500 o 0,65 procent a volatilní Nasdaq o 0,70 procent.Nicméně kromě Plossera, zastánce restriktivní monetární politiky, včera mluvil i pán Dudley, rovněž volící člen FOMC, který je podpůrce expanzivní monetární politiky, jehož názory byly přirozeně diametrálně odlišné. Dnes bude mít projev na téma ekonomického výhledu USA pán Kocherlakota, který je zastánce expanzivní měnové politiky.
V noci byla zveřejněna spotřebitelská důvěra v Austrálii, která v květnu klesla o 6,8 procenta. Ačkoliv jde o nejhorší výsledek za poslední rok, je důležité zmínit, že index byl publikován poté, co vláda oznámila výrazné škrty v rozpočtu, a tak je přirozené, že optimismus Australanů je ochromen jenom pár dní po zveřejnění těchto informací. Australský dolar tento týden výrazně oslabuje. Výprodej nastartovala správa ratingové agentury S&P, o tom že plánuje revizi ratingu země (nyní AAA). Agentura zprávu později dementovala. V prospěch Australana by mohla naopak hrát zpráva, v níž Čína potvrdila, že tamní centrální banka plánuje snížit procento povinných minimálních rezerv.
Denní makrokalendář
- 10:30 Zápis z posledního jednání britské centrální banky
- 10:30 Britské maloobchodní tržby
- 16:00 Projev člena FOMC Dudleyeho
- 17:30 Projev šéfky FEDu Yellenové (u příležitosti graduace na NY univerzitě)
- 19:30 Projev člena FOMC Kocherlakota
- 20:00 Zápis z posledního jednání FOMC
EUR/USD zůstává uvězněno v pásmu 1,3730 a 1,3690. Stále tak platí neutrální intradenní výhled, který vydrží do proražení tohoto pásma. Prolomení této zóny by pak mělo přinést zvýšenou volatilitu, která se dá očekávat hlavně ve večerních hodinách, kdy FED zveřejní zápis z posledního jednání.
USD/CHF bojuje s odporem 0,8925 a býkům na krk dýchá i 100denní klouzavý průměr. Vyhlídky na posílení i vzhledem k překoupenosti oscilátoru nejsou růžové. Při zachování současné konstelace se jako bezpečnější varianta jeví hledání příležitostí ke krátké pozici směrem k podpoře 0,8856. Výhled by ukončilo až uzavření nad klouzavým průměrem.
EUR/JPY prozatím konsoliduje poblíž podpory 138,50 a čeká na nový impuls. Z technického pohledu lze očekávat snahu o korekční pohyb směrem na sever, což podporuje tvořící se býčí divergence. Potvrzení pozitivního výhledu by však přišlo až s překonáním rezistence na Fibonacciho úrovni 61,8. Naopak propad pod zmiňovaný support by otevřel prostor k dosažení klíčové hladiny 138,00, která je v současnosti hlavní podporou.
Ropa se přibližuje ke klíčové rezistenci 103,80. Právě zde se rozhodne o pokračování v konsolidačním trojúhelníku. Stochastický oscilátor již dosáhl extrémně překoupených hodnot a MACD se chystá otestovat dolů mířící linii.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?