Martin Beneš (HB Partners)
Investice  |  06.05.2014 17:57:19

El Nino výstraha vyslala farmářům signály varující před suchem a záplavami

Austrálie uveřejnila varování před jevem El Nino, u kterého očekává, že k jeho vytvoření by mohlo dojít již v průběhu letošního července. Potenciálními následky by pak mohla být sucha napříč asijsko-pacifickým regionem a naopak nezvykle silné dešťové srážky v oblasti Jižní Ameriky.

Australská Bureau of Meteorology v rámci dnešního dne na své internetové stránce uvedla, že vody Pacifického oceánu doznaly v průběhu posledních několika měsíců znatelného oteplení, čímž se začaly vytvářet anomálie pod vodní hladinou a vzrostla teplota vody na hladině. Modely vládní agentury naznačují, že pravděpodobnost jevu El Nino vzrostla na 70 %.

Jevy El Nino dokáží globálně rozvířit trhy se zemědělskými komoditami tím, jak vystavují farmáře buď příliš intenzivnímu suchu nebo naopak nadměrným dešťovým srážkám. Současně však mohou snížit výskyt hurikánů formujících se nad Atlantským oceánem.

Fakt, že v letošním roce vzrůstá pravděpodobnost výskytu jevu El Nino, potvrdily národní meteorologické úřady od Spojených států po Organizaci spojených národů.

K tomu, aby bylo možné prohlásit, že je globální podnebí zasaženo jevem El Nino, je potřeba, aby byly splněny minimálně 3 ze 4 podmínek zahrnující změny teplot oceánské vody, pohybu větrů, klimatických modelů či tzv. jižní oscilace.

Dle názoru ABN Amro Group vznik zmíněného jevu tradičně způsobuje především růst cen kávy, cukru či kakaa, což současně potvrzují například analytici společnosti Goldman Sachs Group Inc.  Odhad společnosti Golden Agri-Resources Ltd., největšího producenta palmového oleje v Indonésii, hovoří o tom, že případný výskyt El Nino v průběhu druhého či třetího čtvrtletí letošního roku by mělo za následek také znatelný pokles dodávek palmového oleje v příštím roce.

Jev El Nino je způsobován periodickým oteplováním Pacifického oceánu, vyskytuje se každých 2–7 let a jeho výskyt je asociován s teplejšími roky, než bývá obvyklé. Naposledy bylo možné jeho následky pozorovat v letech 2009-2010.

Od počátku letošního roku cena cukru na newyorské burze ICE Futures U.S. posílila celkově o 6,5 % poté, co sucho hrozilo poničením úrody v Brazílii. V očekávání globálního deficitu vzrostla cena kakaa ve stejném období o 7,8 %. Největší nárůst ceny letošního roku si však na burze ICE Futures U.S. připisuje káva Arabika s celkovým posílením o 86 %, která se tak stala nejsilnějším článkem Standard & Poor´s GSCI indexu 24 komodit.

 

 





Naši zkušení makléři se na kapitálových trzích pohybují již mnoho let a dokáží poradit i ve složité situaci.
Přistupujeme ke každému klientovi individuálně, ať již se jedná o začínajícího investora a tradera nebo o zkušeného burzovního profesionála.

Jsme vždy připraveni Vám poradit s implementací konkrétních obchodních strategií, kterým důvěřujeme a které mají svou historii. Tam kde ostatní utíkají z boje, my vidíme příležitost.

Pro více informací navštivte www.hbpartners.cz






Příbuzné stránky


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688