(Kurzy.cz)
Mládek diskutoval se svými unijními protějšky evropskou energetiku - klíčem je podpora OZE
Evropští ministři zodpovědní za energetiku se v úterý 4. března 2014 sešli v Bruselu, aby diskutovali aktuální otázky unijní energetické politiky. Delegaci České republiky vedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Na jednání byl mimořádně zařazen bod ohledně současného vývoje na Ukrajině a jeho dopadu na vztahy EU a Ruska.
Ministři diskutovali o problémových cenách energií, jejichž výše staví EU ve srovnání s hlavními globálními hráči do velmi nevýhodné pozice. EU tak ztrácí pozici na globálním trhu, což postupně potápí evropský průmysl a neúměrně zatěžuje evropské domácnosti. Tento problém výrazně pociťuje i Česká republika. Ta dlouhodobě upozorňuje na pokřivení trhu s elektřinou a extenzivní podporu obnovitelných zdrojů, což se mimo jiné projevuje v nízkých velkoobchodních cenách a stále se zvyšující ceně pro konečné spotřebitele. Za jednu z cest k sblížení velkoobchodní a maloobchodní ceny považuje odstranění tržních deformací a dokončení funkčního liberalizovaného energetického trhu.
Úzce provázaným tématem byla rovněž diskuze o další podobě klimaticko—energetické politiky EU po roce 2020, kterou budou za dva týdny diskutovat také premiéři členských zemí na Evropské radě. Česká republika se vyslovila pro stanovení jednoho závazného cíle pro redukci emisí skleníkových plynů. Závazný cíl pro obnovitelné zdroje i na evropské úrovni je pro Českou republiku nepřijatelný, jelikož je v rozporu s principem technologické neutrality s distorzním účinkem na trh s elektřinou a nepřímo také s právem členských států stanovit si národní energetický mix.
"V diskuzi o klimaticko—energetickém rámci 2030 vnímáme jako zásadní ceny elektřiny a konkurenceschopnost. Tato témata musí být při rozhodování o dalších klimatických cílech úzce propojena. Nelze připustit, aby nové ambiciózní cíle dále zatěžovaly náš průmysl a domácnosti. Z různých analýz vyplývá, že právě nové členské země EU nesou větší břímě v naplňování klimatické politiky než státy s vyšším HDP," uvedl ministr Mládek.
Mimořádně byl na jednání zařazen také bod ohledně aktuálního vývoje na Ukrajině. Ten v sobě skýtá významný energeticko—bezpečnostní aspekt. Ačkoliv zemím EU prozatím nehrozí bezprostřední ohrožení v dodávkách plynu, je třeba reflektovat počínání Ruska v energetickém dialogu s EU.
"EU má po plynové krizi v roce 2009 k dispozici řadu nástrojů, které dnes unii dokáží před akutním krizovým stavem ochránit. I přesto je třeba dále diverzifikovat přepravní trasy a dodavatele, aby bylo toto riziko sníženo na minimum," zhodnotil ministr Mládek.
Zdroj: MPO ČR
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory