Sója otestovala téměř dvouměsíční maximum – 3 dny se sójou
Nejaktivnější futures kontrakt na sóju se v průběhu úterního dne na burze Chicago Board of Trade přiblížil úrovni dvouměsíčního maxima.
Jednalo se o reakci na zprávy posledních dnů, podle kterých by produkce sóji v Jižní Americe mohla být v průběhu stávající marketingové sezóny nižší, než se původně očekávalo. Důvodem je sucho a horko, které hrozí znehodnocením sóji v Argentině a Brazílii, jež platí za největšího exportéra sóji na světě.
Sója s březnovým termínem dodání na burze CBOT v průběhu úterka posílila o 0,7 % na uzavírací cenu 1.334,75 centů za bušl, nejvyšší od 17. prosince. Také středeční obchodní seanci začal zmíněný futures kontrakt nejprve růstem a krátkodobým posílením až na 1.340 centů za bušl, čímž se na rozdíl o 0,25 centu přiblížil nejvyšší úrovni od loňského 19. září.
Dle odhadu analytické společnosti Oil World v německém Hamburku by celková produkce sóji na jihoamerickém kontinentu mohla v rámci sezóny oproti lednovým odhadům klesnout o 3-5 miliónů tun. Zmíněné kontrastuje s předešlým odhadem společnosti z 28. ledna, kdy tato vyjádřila očekávání, že produkce sóji v Jižní Americe dosáhne rekordních 158,8 miliónů tun, tedy o 9,6 % více, než v roce předešlém.
Odpolední část obchodování se pak naopak nesla v duchu oslabování ceny poté, co vyšlo najevo, že Čína, největším importér sóji na světě, zrušila nákup 272 tisíc tun sóji pocházející ze Spojených států. Pozornost čínských importérů se tak podle všeho začíná upínat na finišující sklizeň sóji v jihoamerické Brazílii.
V rámci dnešního (čtvrtečního) dne je pak cena sóji uměle tlačena vzhůru spekulacemi, podle kterých prodej sóji na export z U.S., dle názoru analytiků, v minulém týdnu dosáhl 100 – 650 tisíc metrických tun.To je značně široké pásmo a například prodej v objemu 200 tisíc tun, by v porovnání s 577 tisíci tunami z předešlého týdne, neznamenal žádnou výhru. V průběhu dnešního dopoledne v11:10h místního času sója na burze CBOT posilovala o 8 centů na 1.331 centů za bušl.
V dlouhodobém měřítku však zůstává faktem, že nadcházející sklizeň v Jižní Americe a zvyšující se nabídka kanadské produkce zmíněné olejniny nahrávají do karet spíše poklesu cen sóji.
Naši zkušení makléři se na kapitálových trzích pohybují již mnoho let a dokáží poradit i ve složité situaci. Přistupujeme ke každému klientovi individuálně, ať již se jedná o začínajícího investora a tradera nebo o zkušeného burzovního profesionála.
Jsme vždy připraveni Vám poradit s implementací konkrétních obchodních strategií, kterým důvěřujeme a které mají svou historii. Tam kde ostatní utíkají z boje, my vidíme příležitost.
Pro více informací navštivte www.hbpartners.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?