(Kurzy.cz)
Komentář ČNB k inflaci - intervence odvrátila hrozbu deflace
Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v lednu 2014 meziročně o 0,2 %. Jde o nejnižší meziroční růst cen v lednu od roku 2003. Přitom meziměsíční pohyb cen byl nejnižším lednovým přírůstkem za celou dobu existence samostatné České republiky (v letošním lednu ceny oproti prosinci loňského roku vzrostly jen o 0,1 %). Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, dosáhla meziroční hodnoty 0,1 %. Stále se tedy nacházela hluboko pod dolní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB.
Celková meziroční inflace byla v lednu letošního roku o 0,2 procentního bodu nižší oproti prognóze ČNB. Za touto odchylkou stál poněkud hlubší než očekávaný meziroční propad regulovaných cen. Ve stejném směru působil také nepatrně výraznější meziroční pokles cen v segmentu korigované inflace bez pohonných hmot ve srovnání s očekáváním ČNB. Ceny v tomto okruhu zboží a služeb dlouhodobě klesají a odrážejí přetrvávající výrazný útlum domácí ekonomiky včetně velmi pomalého růstu mezd v podnikatelské sféře. Naopak ceny potravin vzrostly v lednu meziročně o něco rychleji, než ČNB očekávala. Dopady změn nepřímých daní i ceny pohonných hmot se v lednu vyvíjely v souladu s očekáváním ČNB.
Zveřejněná data potvrzují náhled ČNB, že listopadové rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace. Na počátku roku 2014 se tak vlivem odeznění dopadů změn DPH a při poklesu regulovaných cen celková inflace snížila na velmi nízké, avšak kladné, hodnoty. Pokračuje přitom prozatím protiinflační působení domácí ekonomiky, zatímco oslabený kurz koruny má vliv v opačném směru. V dalším průběhu letošního roku bude inflace zrychlovat a na konci letošního roku se vrátí k 2% cíli České národní banky. Nejprve se v tom bude odrážet vliv rostoucích dovozních cen v návaznosti na oslabení kurzu koruny, od druhé poloviny letošního roku se bude do vývoje spotřebitelských cen výrazně promítat i oživení ekonomiky a rychlejší růst mezd. Na horizontu měnové politiky se pak inflace při obnoveném růstu regulovaných cen dostane do horní poloviny tolerančního pásma a poté se bude shora navracet k cíli, kde by se měla stabilizovat. V průměru tak inflace dosáhne letos hodnoty 1,2 %, což bude znamenat druhý nejnižší růst cen za posledních deset let, a v úhrnu za letošní a příští rok bude činit 1,9 %, tj. bude v průměru ležet jen nepatrně pod 2% cílem.
Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky
Související zprávy:
Komentáře k inflaci - letos dojde na deflaci,...
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?