Marc Faber: Finanční svět je v jedné velké bublině, kvantitativní uvolňování nikdy neskončí
Marc Faber byl minulé úterý hostem Bloomberg TV. Stihl zopakovat, že je současný extrémně býčí sentiment pouze důkazem toho, že je finanční svět v jedné velké bublině. Vyjádřil se také k bitcoinu a Fedu.
"Bitcoin nelze se zlatem srovnávat, není to alternativa. Já kupuji zlato, stříbro a platinu, protože je lze k něčemu vztáhnout, k peněžní zásobě například. Lze je zkrátka nějak ocenit," uvedl Faber na adresu kryptoměny.
Cenné kovy v čele se zlatem v posledních letech zažívaly rally díky spekulaci na to, že tištěné peněz ze strany Fedu a dalších centrálních bank vyvolají vysokou inflaci. Ta alespoň zatím nepřišla, zlato ztratilo třetinu hodnoty, zatímco bitcoin loni přidal tisíce procent. V jednu chvíli stál dokonce stejně jako unce zlata.
Faber ale upozornil na jiný zajímavý fenomén. "Úroky z dluhopisů léta klesaly, nyní se zhruba za rok a půl vrátily v USA (10letý výnos) z 1,5 % na 3 %. Rostou nyní navzdory tomu, že Fed dále pumpuje do ekonomiky peníze v obrovském objemu. Čím argumentuje? Že se zvyšuje bohatství lidí, což podporuje ekonomiku. Zajímavé. Jestli nízké sazby (které mimochodem obírají o úspory starší generaci, která spoří z velké části právě v dluhopisech; nově je prakticky nucena také riskovat investicemi do akcií) znamenají růst bohatství, tak proč si všichni na světě nepůjčují zadarmo, nejsou všude nulové úroky a nejsme všichni bohatí? Proč chodíme do práce?" rozesmál Faber moderátory odpoledního vysílání Bloombergu. Odpovědi se nedočkal.
Růst cen aktiv vyvolává podle Fabera také růst sociálních rozdílů. "Chudší lidé dají až třetinu svých příjmů na energie a dopravu," varuje Faber. Dražší ropa je proto velký problém. Sociální nerovnost ale odmítá řešit takzvanými milionářskými daněmi. "Jednorázová daň se pak velice brzy stane každoroční daní, věřte mi," řekl muž, který s oblibou říká, že americká centrální banka v současnosti provádí "QE forever", tedy že program odkupu dluhopisů nikdy neukončí.
Čtěte také:
Zabijáci akcií připraveni k útoku
Optimismus na trzích: Jaké si vzít ponaučení z krize staré čtvrt tisíciletí
Důvod k akciovému optimismu: Blackjack a dlouhodobé investování mají něco společného
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?