(Kurzy.cz)
Komentáře k inflaci - započten vliv intervencí, v lednu dojde k výraznému poklesu
Pohled na prosincovou inflaci může být ve světle diskuze o deflačních obavách poněkud matoucí. Index spotřebitelských cen se minulý měsíc meziměsíčně zvýšil o 0,4 procenta, meziroční inflace stoupla z listopadových 1,1 procenta na 1,4 procenta. Nicméně již v lednu inflace výrazně klesne, bez vlivu oslabení kurzu koruny skutečně hrozilo riziko poklesu inflace v dalších měsících k nule, či dokonce pod nulu.
Nejvýznamněji k růstu celkové cenové hladiny v prosinci přispěly potraviny, které zdražily o 2,2 procenta. Nicméně růst cen potravin prozatím není potřeba připisovat slabší koruně, zhruba dvouprocentní růst cen potravin v prosinci je obvyklým sezónním jevem. Ten se projevuje zejména v růstu cen zeleniny a ovoce. První minulý měsíc zdražilo o 13,7 procenta, druhé o 10,6 procenta.
Devizové intervence, které oslabily kurz koruny, se ale stačily promítnout do vyšších cen pohonných hmot. Zároveň ke konci roku mírně rostly ceny ropy na komoditních trzích. Nafta i benzín v prosinci zdražily zhruba o 60 haléřů na litr.
Opačně na inflaci působil sezónní výprodej oblečení a obuvi, který snížil jejich ceny o 0,5 procenta. V ostatních částech spotřebního koše k výraznějším změnám cen nedošlo.
Po prosincovém mírném zvýšení přijde v lednu pokles inflace opět pod jedno procento. Důvodem je výrazné snížení cen elektřiny pro domácnosti a neopakování vlivu vyšších sazeb DPH. V dalších měsících bude postupně do inflace čím dál viditelněji prosakovat vliv oslabení kurzu koruny po intervenci centrální banky. Přesto by měla průměrná míra inflace v letošním roce dosáhnout pouze 1,0 procenta a měly by být nejnižší za posledních 11 let.
David Marek, Patria Finance
Spotřebitelské ceny v prosinci oproti listopadu vzrostly o 0,4 % a v meziročním srovnání o 1,4 %. Souhrnně za celý loňský rok dosáhla průměrná spotřebitelská inflace výše 1,4 %.
Růstu spotřebitelských cen v roce 2013 postupně zpomaloval a vzdaloval se tak od dvouprocentního inflačního cíle České národní banky (ČNB). Na to ČNB ke konci roku zareagovala oslabením koruny k euru. Dopad intervencí se do inflace již v prosinci částečně promítnul a podobně tomu bude i v nadcházejících měsících.
Vyšší inflace se v krátkodobém horizontu zcela nepochybně negativně odrazí na kupní síle domácností a pozitivní dopad do ekonomiky, pokud přijde, lze očekávat až ve druhé polovině letošního roku.
Miroslav Novák
Analytik
AKCENTA a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Komentáře k inflaci - ceny dále lehce porostou, riziko deflace se vzdaluje
- Komentáře k inflaci - růst oddaluje riziko inflace ale negativně dopadá na příjmy domácností
- Inflace se opět vzdaluje cíli centrální banky (Komentář)
- Okénko trhu: Inflace v Eurozóně dále ztrácí tempo a vzdaluje se od cíle ECB
- Česká inflace se dále vzdaluje inflačnímu cíli (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Česká inflace se dále vzdaluje inflačnímu cíli (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Inflace se opět vzdaluje cíli centrální banky (Komentář)
- Komentáře k vývoji výrobních cen - riziko deflace mizí
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI