Akční plán Warrena Buffetta na rok 2014
Alex Crippen, producent CNBC, každoročně nabízí svou predikci týkající se "věštce z Omahy", největšího investičního gurua Warrena Buffetta. Letošní rok není výjimkou.
Prognózování je obtížná disciplína. Zvlášť když se jedná o budoucnost, chtělo by se dodat (taková stará analytická moudrost). Analytici často vykreslují základní scénáře budoucího vývoje, tedy ty nejpravděpodobnější. Pro správné rozhodování je ale potřeba vedle základního scénáře znát i rizika, se kterými finanční trhy nepočítají, ale která lze identifikovat (takzvané bílé labutě). A pak jsou ještě labutě černé, tedy rizika, která mají mizivou pravděpodobnost, ale potenciálně obrovský dopad.
Důvěra spotřebitelů a podniků se v eurozóně zvyšuje. Oživení se ale zadrhne na bankovním sektoru. Firmy jsou v Evropě výrazně závislé na úvěrech, šestkrát více než v USA. A úvěry v eurozóně klesají. Navíc budou banky muset zvyšovat kapitálovou přiměřenost. K tomu přidejme testování bank v eurozóně, které bude probíhat do října 2014.
Banky, které nejsou schopny zvyšovat kapitál prostřednictvím zisku, tak budou tlačeny k poklesu bilancí, a tedy úvěrů. Rozběhnutý optimismus v EMU tak brzy narazí do zdi kvůli nefungujícímu úvěrovému kanálu. Akcie bank jsou prvním podezřelým. Černým scénářem pro ně by bylo zvýšení rizikové váhy pro vládní dluhopisy zemí eurozóny a vynucené rekapitalizace. Naopak pro velké firmy, které jsou schopny financovat se přes kapitálové trhy, jde o příležitost, protože mohou profitovat z problémů menších konkurentů, které jsou závislé na bankovních úvěrech.
Inflace v USA i v eurozóně klesá, přestože úrokové sazby centrálních bank jsou na minimu a probíhá kvantitativní uvolňování. Důvodem je pokles finančního multiplikátoru, který snížil efektivitu měnové politiky o více než polovinu.
Vyspělé ekonomiky jsou v přirozeném deflačním módu. Aby rostly, potřebují růst dluhu. Pokud by například v USA nezaměstnanost poklesla na předkrizové úrovně, pracovní příjmy by profinancovaly 85 % předkrizové spotřeby. Zbývajících 15 % jde na vrub dluhu. neustálého růstu dluhu. Nicméně předlužení ekonomik vede k procesu oddlužování. Vyspělé ekonomiky se tak mohou už v příštím roce dostat do deflace, která vyprovokuje další kolo kvantitativního uvolňování. Další pumpování likvidity bude pozitivní pro aktiva typu akcií, ale i pro dluhopisy.
Jaké další černé labutě vyhlíží analytický tým v ČS, se dozvíte na Investičním webu
Čtěte také:
Alex Crippen, producent CNBC, každoročně nabízí svou predikci týkající se "věštce z Omahy", největšího investičního gurua Warrena Buffetta. Letošní rok není výjimkou.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory