Ve Velké Británii bují trh s krátkodobými půjčkami, vláda již chystá omezení maximální výše úroků
Poskytovatelé krátkodobých půjček ve Velké Británii zažívají již několik let opravdové žně. O jejich produkty žádá čím dál tím více lidí, kteří již nejsou schopni unést břímě snižujících se disponibilních příjmů. Mezi stálé klienty již přitom nepatří zástupci sociálně slabé skupiny, ale také učitelé či zdravotní sestry. A byť je tento typ úvěrů určen hlavně k financování neočekávaných výdajů v podobě opravy automobilu či nákup spotřebiče, podstatná část klientů úvěrových společností používá půjčené peníze na zaplacení účtů za elektřinu, nákup potravin či zaplacení nájmu, tj. zajištění základních lidských potřeb.
Tento stav již začíná být trnem v oku britské vlády, zejména pak britského ministra financí George Osborna, který volá po zákonném určení maximálních možných nákladů spojených s těmito půjčkami. Ty se totiž tuto chvíli pohybují v řádech tisíců procent. Lídr trhu, společnost Wonga, pak poskytuje krátkodobé půjčky s celkovými ročními náklady (obdoba našeho RPSN) 5 800 %, což je zhruba desetinásobek toho, za co podobné půjčky poskytují společnosti v České republice*.
Zatímco zákon omezující náklady na krátkodobé půjčky prochází schvalovacím procesem v britském parlamentu, regulátor finančního trhu již zkoumá praktiky jednotlivých úvěrových společností. Předmětem zájmu regulátora je v tuto chvíli 50 největších poskytovatelů krátkodobých půjček, kteří tvoří 90 % trhu. 19 firem již v souvislosti s aktivitami regulátora ukončilo svou činnost, tři pak odevzdali licenci k poskytování těchto půjček.
Trnem v oku ministra financí i regulátora nejsou pouze astronomicky vysoké náklady na úvěry, ale také chybné procesy poskytování půjček, kdy si společnosti často neověřují, jestli mají žadatelé o půjčku dostatek peněz na její splacení (dle BBC je takto poskytnuto 62 % všech krátkodobých půjček). Na britském finančním trhu tak začíná doutnat další závažný problém v podobě „rolování“ těchto půjček právě ze strany lidí ve finanční nouzi.
Tento problém si již začínají uvědomovat i samotné splátkové společnosti, které již odmítají poskytovat svým stávajícím klientům půjčky na splacení předchozího úvěru. Předluženým Britům pak nezbývá, než zkusit štěstí u jiné splátkové společnosti, či vyhledat pomoc ve finanční poradně. Britská zpravodajská společnost BBC pak nedávno uvedla, že ze vzorku 1 500 lidí, kteří v nedávné době vyhledali pomoc finanční poradny mělo 22 % z nich zkušenost s krátkodobými půjčkami, 80 % z těchto lidí pak uvedlo, že v minulosti požádali nejméně o 2 půjčky s tím, že dalších 16 % lidí uvedlo, že nemají představu o tom, kolik peněz mají splácet a kolik peněz vůbec těmto společnostem dluží.
Na situaci na trhu s krátkodobými půjčkami již reagují i jiné finanční instituce, které začínají odmítat žádosti o hypotéku těch lidí, kteří v minulosti využili služeb úvěrových společností a to bez ohledu na průběh splácení této půjčky. Z 279 oslovených poskytovatelů hypoték 184 potvrdilo, že může být historická zkušenost s krátkodobými půjčkami pro žadatele o hypotéku skutečně problém. Záznamy v úvěrovém registru (obdoba našeho bankovního registru) přitom sahají až 6 let zpětně.
• demonstrativní příklad půjčky ve výši 176 liber na dobu 17 dnů (průměrná výše a splatnost půjčky poskytované společnosti Wonga) a půjčky ve výši 5 500 Kč na dobu 17 společnosti Půjčkomat.
Poslední zprávy z rubriky Úvěry, půjčky:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?