Nesnesitelná pomalost paniky
Autor: Marek Coufal, 9.10.2013
Několik týdnů byli investoři a obchodníci pozoruhodně v klidu, skoro jakoby usnuli na vavřínech. Před a v bezprostředních hodinách po spuštění rozpočtového provizoria v USA po 17 letech, drželi prodávající (medvědy) v šachu myšlenky na kompromis, který by jistě zajistil dohodu obou stran.
To se od úterý změnilo tím, že krátkodobé výnosy státní pokladny prudce narostly na úroveň, která nebyla zaznamenána od roku 2008 - během tehdejší finanční krize - stejně tak se investoři obávají blížících se splátek úroků a jistin, které nemusí být provedeny včas. Index volatility na CBOE se vrátil na maxima, které jsme mohli vidět v prosinci a červnu. S&P 500 prorazil 50-ti denní klouzavý průměr - díky kterému se celý minulý týden drželi akcie nahoře. A peníze proudí do "bezpečného nebe" aktiv, jako jsou například drahé kovy.
Ve skutečnosti se situace stala tak neklidná, že banky nyní mohou půjčovat krátkodobéprostředky za nižší cenu, než americká vláda. Právě proto je snadné pochopit, proč se nelze vyhnout určité panice na trzích. Fiskální neshody ve Washingtonu zatím naštěstí nevedly v soudný den. Podobný boj, který proběhl v srpnu 2011, vyústil ve výdajové škrty a vytvoření kongresového „super výboru“, potřebného k vyžehlení rozdílných názorů na ožehavé téma daní a výdajových problémů. Poté se podařilo fiskálnímu útesu vyhnout zvýšením daní bohatým a život šel dál.
Tak proč by to nyní mělo být jinak?
Za prvé už kvůli tomu, že obě strany (jak republikáni, tak demokraté) si stojí mnohem pevněji za svými politickými názory. Více o jejich názorech a sporu zde: https://zpravy.kurzy.cz/357209-jednani-bileho-domu-bez-vysledku/
Vypadá to tak, že obě strany si myslí, že čím déle to takhle půjde dál, tím větší z toho budou mít prospěch. Demokraté odmítají jednat, dokud nedostanou, co chtějí. Republikáni i nadále pokračují v předávání výdajových účtů po částech. Trhy sledují politiky a politici sledují trhy. Zdá se, že pokud trhy nezačnou padat ještě výrazněji, politici budou držet aktuální patovou situaci i nadále.
Ovšem šéfové hlavních bank Wall Streetu obchází ve Washingtonu a bijí na poplach.
Čínská vláda říká svým zvoleným představitelům, aby dali hlavy dohromady a zajistili hodnotu podílů pokladničních čínských dluhopisů. A Japonci se začínají obávat, že jejich portfolio státního dluhu Spojených států nemusí mít hodnotu, jakou si mysleli. Nedávný odprodej na akciovém trhu byl až nápadně kontrolován (řízen). Udál se pouze hladký, lehký pokles. Ne žádný chaotický, nervy drásající pád jako v srpnu 2011 poté, co byl málem dosažen dluhový strop USA, který měl za následek ztrátu AAA hodnocení amerického úvěrového ratingu. Co by znamenalo, kdyby se nyní nepovedlo navýšit dluhový strop jako v minulosti, si můžete přečíst zde: http://stox.cz/zpravodajstvi/clanky/amerika-opet-nad-propasti
Tato podezřele pomalá panika (ač tohle spojení působí sebevíc paradoxně) tedy nemůže být při současné politické situaci dlouhého trvání.
STOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory